1001 drobiazgów

Softman stworzył platformę handlu elektronicznego - szop.pl. Powstała ona we współpracy z Oracle Polska i Sun Microsystems.

Softman stworzył platformę handlu elektronicznego - szop.pl. Powstała ona we współpracy z Oracle Polska i Sun Microsystems.

Szop.pl jest kolejną w Polsce inicjatywą związaną z handlem elektronicznym. W połowie maja br. SA rozpoczął pilotażowy projekt, w ramach którego udostępnił wybranym przedsiębiorstwom platformę handlu elektronicznego. Jednym z nich jest hurtownia artykułów biurowych. Po trzymiesięcznym okresie testów, serwis szop.pl zostanie udostępniony komercyjnie. W projekcie uczestniczą także wydawnictwo Business Press oraz firmy Oracle Polska, Sun Microsystems i WebLab.

Z dostawą do domu

Towary zakupione na witrynie szop.pl mają być dostarczane do klienta w ciągu kilku, najpóźniej kilkunastu godzin. W przyszłości za pomocą serwisu będzie można zamawiać także artykuły spożywcze.

Platforma szop.pl nie ma mieć charakteru "wirtualnego pasażu". Sprzedawane za jej pośrednictwem towary są pogrupowane wg kategorii i choć dostawcy są różni, kupujący ma do czynienia z jednolitą graficznie witryną. "Jeżeli kilka firm będzie oferować ten sam towar, zastosujemy kryterium odległości danego sklepu do klienta. Etap pilotażowy służy właśnie do zdobycia wiedzy, jak rozwiązywać tego typu problemy" - mówią przedstawiciele firm tworzących serwis.

Szop.pl ma być jedynie pośrednikiem w zawieraniu transakcji między kupującymi a dostawcami. Za udostępnienie platformy będą jednak pobierane opłaty od wartości transakcji (prawdopodobnie ok. 1%). Wszelkie rozliczenia będą prowadzone przez serwis szop.pl za pomocą zintegrowanego z witryną oprogramowania finansowego produkowanego przez Softman.

Dotychczas nie wypracowano jeszcze zasad wzajemnych rozliczeń między firmami tworzącymi serwis. Przedstawiciele Suna liczą - w miarę rozwoju serwisu - na sprzedaż serwerów. Oracle będzie prawdopodobnie pobierał opłaty licencyjne od każdego dostawcy współpracującego z serwisem.

W każdej formie

Serwis szop.pl w całości wykonali pracownicy Softman za pomocą technologii Oracle i stworzonego wcześniej przez firmę oprogramowania finansowego Szop. Przystosowano go zarówno do obsługi transakcji za pośrednictwem Internetu, jak i telefonów komórkowych z WAP. Od czerwca br. serwis ma współpracować z PolCardem w zakresie rozliczania transakcji dokonywanych przy użyciu kart płatniczych.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200