1000 razy szybciej niż 10Base-T

Łącza mające długość 300 m mają być oparte na światłowodzie wielomodowym 1310 nm, z zastosowaniem rozwiązania WWDM (równoległego). Łącza mające długość 10 km mają być oparte na światłowodzie jednomodowym 1310 nm, z tym że będzie można tu stosować rozwiązania zarówno szeregowe, jak i WWDM. No i wreszcie łącza o długości 40 km, które mają być oparte na światłowodzie jednomodowym, z zastosowaniem rozwiązania szeregowego.

Warstwy fizyczne LAN i WAN używają tych samych modułów PMD, dlatego obsługują identyczne odległości. Warstwy te można rozpoznać po tym, że używają innych systemów kodowania, czyli innych podwarstw PCS.

1000 razy szybciej niż 10Base-T

Rys.8 Prawdopobodny harmonogram prac nad standardem 10 GE

Warstwa fizyczna LAN (LAN PHY) będzie obsługiwać istniejące aplikacje Gigabit Ethernet, oczywiście 10 razy szybciej niż technologia 1 Gb/s. Warstwa WAN PHY będzie w stanie obsługiwać dłuższe połączenia (sieci WAN), przesyłając dane przez infrastrukturę SONET/SDH (synchroniczne sieci transmisyjny oparte na światłowodzie).

Warstwa LAN PHY różni się od warstwy WAN PHY tym, że zawiera tzw. framer, który koduje dane w odpowiedni sposób, tak aby można je przesyłać przez łącza SONET OC-192/SDH STM-64. Framer jest zlokalizowany na pograniczu podwarstw PCS i PMD. Nie będzie to trudne, ponieważ łącze OC-192 transmituje dane z szybkością niewiele mniejszą od 10 Gb/s (dokładnie 9,584640 Gb/s). Ważne jest to, że warstwa WAN PHY zachowuje dalej cechy charakteryzujące technologie 100 Mb/s i 1 Gb/s, czyli nie jest to interfejs synchroniczny (a takim właśnie interfejsem jest SONET), ale jest to asynchroniczny interfejs Ethernet.

Ethernet 10Gb/s i sieci WAN

Warstwa WAN PHY łączy urządzenia, takie jak przełączniki i routery, z siecią SONET/SDH lub z inną siecią optyczną. Dzięki takiemu rozwiązaniu Ethernet 10 Gb/s może przesyłać pakiety na bardzo duże odległości. Dwa routery oddalone od siebie o kilkadziesiąt kilometrów zachowują się wtedy tak, jakby były zainstalowane w tej samej lokalnej sieci LAN. Rysunek 7 pokazuje, w jaki sposób ramki Ethernet są przesyłane przez sieć SONET/SDH. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy dwa routery (A i B), wyposażone w interfejs 10 Gb/s z zainstalowaną warstwą fizyczną WAN, wymieniają między sobą pakiety. Pakiet przechodzący przez router A zaczyna swój żywot w warstwie IP, a następnie trafia do warstwy MAC, która buduje ramki Ethernet. Warstwa MAC przekazuje ramkę koderowi 64b/66b. Koder 64b/66b tworzy 66-bitowe słowa, każde zawierające 64 bity danych.

Okablowanie miedziane

W sieciach Ethernet 10 Gb/s będzie można stosować w przyszłości okablowanie miedziane. Jednak we wczesnym stadium opracowywania standardów nie przewidziano takiej opcji. Mogłoby to tylko opóźnić prace nad tą technologią. Sieci 1 Gb/s mogą być oparte na okablowaniu miedzianym, chociaż długość takich łączy jest ograniczona. Ponieważ okablowanie miedziane jest tanie, nie jest wykluczone, że w sieciach 10 Gb/s będzie stosowany model równoległy (na przykład x kabli przesyłających pakiety z szybkością 10/x Gb/s każdy).

Słowa takie są przekazywane do podwarstwy WIS w postaci odpowiednio uformowanego strumienia bitów. Dane opuszczają podwarstwę WIS jako 16-bitowe słowa i trafiają do transceivera optycznego (czyli do modułu PDM), który kieruje sygnały do światłowodu. Jak już wspomniano wcześniej, istnieje kilka typów modułów PDM, które mogą obsługiwać różne światłowody i długości.

Po drugiej stronie sieci SONET znajduje się router B, a zainstalowany w nim moduł PMD odbiera sygnały przesłane przez światłowody i zamienia je na impulsy elektryczne, czyli na strumień bitów (a konkretnie 16-bitowych słów). Następnie kolejne podwarstwy warstwy WAN PHY przekształcają słowa, dostarczając dane do warstwy MAC. Warstwa MAC identyfikuje kolejne ramki Ethernet, sprawdza ich spójność (mechanizm kontroli CRC) i usuwa zbędny już nagłówek.

W kolejnym kroku dane są przekazywane warstwie sieci i do akcji wkracza protokół IP. Należy w tym momencie zwrócić uwagę na fakt, że WAN PHY sieci Ethernet 10 Gb/s pracuje jak typowy asynchroniczny interfejs sieciowy. Każdy stopień systemu transmitowania danych pracuje tu niezależnie (chodzi o taktowanie) od kolejnego stopnia i zarządzającego tym stopniem zegara. Transmisja danych przebiega tu zgodnie z trybem „przechowaj i wyślij”, a więc tak samo jak w przypadku standardowych routerów czy mostów.

Słowniczek

802.3ae - nazwa proponowanego standardu Ethernet 10 Gb/s (nad którym pracuje IEEE)

802.3z - nazwa standardu 1 Gb/s

CoS (Class of Service) – klasa usługi

DWDM (Dense Wave Division Multiplexing) – technika zagęszczonego multipleksowania sygnałów optycznych; jedna z odmian multipleksowania WDM, pozwalająca definiować w obszarze jednego światłowodu dużo więcej kanałów niż w przypadku techniki WWDM

PCS (Physical Coding Sublayer) – podwarstw kodowania wchodząca w skład warstwy fizycznej

PHY (Physical Layer Device) – urządzenie warstwy fizycznej

PMD (Physical Media Dependent) – podwarstwa wchodząca w skład warstwy fizycznej, komunikująca się bezpośrednio z medium, czyli ze światłowodem

PoP (Point of Presence) – punkty zapewniające dostęp do struktury sieci rozległej

QoS (Quality of Service) – jakość usług świadczonych przez łącze

SDH (Synchronous Digital Hierarchy) – synchroniczna hierarchia cyfrowa; system synchronicznego transmitowania danych przez łącza światłowodowe, oparty na stałej ramce transmisyjnej mającej długość 125 mikrosekund

SONET (Synchronous Optical Network) – synchroniczne sieci optyczne

TDM (Time Division Multiplexing) – technika multipleksowania oparta na podziale czasu; jeden kanał częstotliwości/wiele szczelin czasowych)

WDM (Wave Division Multiplexing) – technika multipleksowania oparta na podziale długości fali; przez jeden światłowód można przesyłać wiele wiązek światła

WIS (WAN Interface Sublayer) – jedna z podwarstw warstwy fizycznej, zlokalizowana między transceiverem optycznym (modułem PDM) i warstwą kodującą dane (moduł PSC)

WWDM (Wide Wave Division Multiplexing) – technika rozgęszczonego multipleksowania sygnałów optycznych; jedna z odmian multipleksowania WDM, która pozwala definiować w obszarze jednego światłowodu mniej kanałów niż w przypadku techniki DWDM


TOP 200