100 mln sprzedanych telefonów Nokii w drugim kwartale br.

Kwartalne obroty koncernu wyniosły 9,91 mld euro. To o 6 proc. więcej niż przed trzema miesiącami. Ponad dwie trzecie tej wartości pochodziło ze sprzedaży telefonów i urządzeń mobilnych marki Nokia.

W ujęciu wartościowym sprzedaż telefonów marki Nokia spadła o 27,5 proc. wobec wyniku za analogiczny okres 2008 roku. Zyski netto były o 66 proc. niższe i wyniosły ok. 380 mld USD. Stratę rzędu 100 mln euro przyniosła natomiast, przejęta przez Nokię w zeszłym roku, firma Navteq. Dla porównania w pierwszym kwartale br. fiński koncern zarobił 13,15 mld euro jednak zysk netto spadł aż o 90 proc. w skali rocznej.

Kierownictwo koncernu spodziewa się, że w trzecim kwartale br. wyniki finansowe poprawią się. Spodziewany jest również wzrost sprzedaży telefonów. Zrezygnowano jednak z założonego wcześniej wzrostu udziałów rynkowych. Rynkowy udział Nokii jest obecnie szacowany na ok. 38 proc.

W ujęciu ilościowym sprzedano 103,2 mln telefonów. Wielkość ta jest o 15,4 proc. niższa niż w analogicznym okresie zeszłego roku, ale o prawie 10 mln sztuk wyższa niż sprzedaż w pierwszych trzech miesiącach br. O 10,5 proc. - do poziomu 41 mln sztuk wzrosła natomiast sprzedaż najbardziej zaawansowanych urządzeń fińskiego producenta. Władze firmy spodziewają się, że liczba sprzedanych telefonów w tym roku będzie o ok. 10 proc. niższa niż w roku ubiegłym.

Czytaj też:

Telefony komórkowe drożeją

Intel i Nokia opracują nową platformę sprzętową dla urządzeń mobilnych

Pierwszy moduł Symbiana już na licencji open source

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200