100% bez przewodów

Urządzenia 802.11a pojawiły się na rynku przed rokiem, ale dopiero teraz przyznano pierwsze certyfikaty zgodności ze standardem.

Urządzenia 802.11a pojawiły się na rynku przed rokiem, ale dopiero teraz przyznano pierwsze certyfikaty zgodności ze standardem.

100% bez przewodów

Niedawno organizacja Wi-Fi Alliance przedstawiła pierwszą listę kart i stacji dostępowych, które uzyskały certyfikat zgodności ze standardem IEEE 802.11a (Wi-Fi5, przepustowość maksymalna - 54 Mb/s). Znalazło się na niej siedem urządzeń 802.11a i jedno dwupasmowe 802.11a/b.

Zgodnie z procedurami testów ten pierwszy zestaw produktów będzie podstawą do sprawdzania zgodności ze standardem nowych kart i stacji dostępowych prezentowanych w przyszłości przez innych producentów. Jak twierdzi Dennis Eaton, prezes Wi-Fi Alliance, przygotowanie testów trwa z reguły 6-12 miesięcy. Pierwszym etapem jest zawsze analiza współpracy kilku urządzeń oferowanych przez różne firmy i wyposażonych w co najmniej dwa różne chipsety. Na podstawie tak ustalonego "wzoru" są prowadzone testy kolejnych produktów ubiegających się o atest Wi-Fi Alliance. Warto przypomnieć, że lista urządzeń zgodnych ze starszą i wolniejszą specyfikacją IEEE 802.11b liczy już ponad 600 pozycji. Figurują na niej urządzenia pochodzące od ok. 100. producentów.

Wi-Fi Alliance rozpoczęła już próbne testy pierwszych urządzeń 802.11g, ale pierwsze certyfikaty zgodności zostaną przyznane najwcześniej w czerwcu br. Termin ten wynika z konieczności zatwierdzenia ostatecznej wersji specyfikacji 802.11g przez organizację IEEE.


TOP 200