10 powodów za wirtualizacją

6. Wydajność nie jest problemem

Rozwój oprogramowania oraz nowoczesne procesory (technologie Intel EPT, AMD RVI) sprawiają, że narzut wydajności związany z wirtualizacją nie stanowi już problemu. To samo dotyczy dobrej współpracy środowiska wirtualizującego z nowymi elementami pamięci masowych. Jedynym problemem pozostają niektóre niezgodne aplikacje.

7. Sieć wspiera wirtualizację

Współpraca między producentami oprogramowania wirtualizującego oraz dostawcami sprzętu przynosi wyniki. Można przydzielić wirtualną podsieć VLAN dla konkretnej maszyny wirtualnej VM, narzędzia zarządzania siecią mogą monitorować i zarządzać infrastrukturą do poziomu maszyny wirtualnej. Ponadto wspólne działanie VMware i Cisco, związane z integracją Virtual Desktop Infrastructure (VDI) z Cisco Application Delivery Networking, ma na celu poprawę wydajności wirtualnych pulpitów dostarczanych przez WAN.

8. Zabezpieczenia dla VM

Produkty związane z bezpieczeństwem firm McAfee, Symantec czy Trend Micro, wspierają już środowiska wirtualne. Oprócz dystrybucji zapór sieciowych, systemów detekcji intruzów oraz narzędzi antywirusowych w formie wirtualnej, dostępne są narzędzia przeznaczone do kompleksowego zabezpieczenia maszyn wirtualnych bez osadzania agentów wewnątrz nich. Przykładem może być VMsafe, które umożliwi instalację jednej instancji oprogramowania antywirusowego na fizycznej maszynie, zamiast instalacji agenta wewnątrz każdej z hostowanych maszyn Windows. Klienci są też zainteresowani wykorzystywaniem platformy TPM do atestowania osadzonych hypervisorów.

9. Elastyczność rozwiązania

Wirtualizacja sprawia, że można łatwo osiągnąć dobrą elastyczność, która przekłada się na łatwą rozbudowę infrastruktury oraz na dopasowanie wydajności do szczytów obciążenia. Efekt, nazywany popularnie „Christmas power”, można uzyskać przez włączenie rezerwowych maszyn w okresie wzmożonego obciążenia serwisu i wyłączenie ich (lub przekazanie do mniej ważnych zadań), gdy nie będą już potrzebne. W środowiskach wirtualizowanych jest to prostsze niż w tradycyjnych i może przebiegać automatycznie.

10. W telefonach komórkowych też może działać hypervisor

Wirtualizacja jest dostępna także w urządzeniach o ograniczonych zasobach pamięci, wydajności procesora oraz pobierających niewiele energii. Dzięki oddzieleniu części oprogramowania od zmieniających się podzespołów, można uniknąć ciągłego opracowywania sterowników dla kolejnych wersji systemu operacyjnego i zmieniającego się sprzętu, a także zapewnić dobre bezpieczeństwo pracującym aplikacjom.


TOP 200