10 powodów, dla których przeglądarki stają się uniwersalnymi OS

Powód nr 3: Otwarty kod źródłowy

Funcjonuje wiele różnych sposobów rozumienia "open source”, a przeglądarka ilustruje jedno z najbardziej wpływowych znaczeń. Języki webowe zawsze były łatwo zrozumiałe – przynajmniej w porównaniu do natywnych kodów binarnych – a gdy dość wcześnie deweloperzy dodali opcję „view source”, jeszcze bardziej ułatwili programistom wzajemne uczenie się.

Otwartość wspomaga i wzmacnia innowacje, i jest to jeden z najważniejszych powodów, dla których warstwa przeglądarki obfituje w tak wiele inteligentnych dodatków. Tworzenie oprogramowania na warstwę przeglądarki jest prostsze, co sprawia, że oferuje również więcej możliwości. Innowacje rozwijają się w oślepiającym tempie, ponieważ dobre pomysły są powtarzane i szybko doskonalone. Każdy może uczyć się na podstawie pracy innych osób, a następnie uczyć innych. Ta funkcja sama w sobie stworzyła tak wielu programistów, że powinna być traktowana jako amerykański skarb narodowy przez te komisje w Waszyngtonie, które zawsze tworzą kampanie w celu zwiększenia liczby studentów nauk ścisłych.

Zobacz również:

  • Jak wykryć lukę w Log4j w swoich aplikacjach

Powód nr 4: Metaprogramowanie

Otwartość nie oznacza wyłącznie tego, że kod źródłowy jest dostępny do powielania, rewizji i rozszerzenia przez innych – odnosi się również do danych obecnych już w przeglądarce. Niektóre pakiety oprogramowania jak na przykład Greasemonkey umożliwiają napisanie oprogramowania, które funkcjonuje na górze oprogramowania działającego na stronie WWW. Greasemonkey może sięgnąć bezpośrednio po kod strony i zmienić rozmiar elementu, zmienną lub przepisać sam tekst. Działa jak otwarty kod źródłowy kodujący w czasie rzeczywistym.

Podejmowano próby oferowania tego rodzaju funkcji w klasycznych systemach operacyjnych, ale systemy skryptowe nigdy nie miały takiego dostępu jak Greasemonkey w przeglądarce. Nawet najbardziej wyrafinowane narzędzia skryptowe, takie jak AppleScript, uzyskują dostęp do kodu wyłącznie poprzez API. Purystom może nie spodobać się to, że ktoś robi bałagan w ich zmiennych, ale za to nie mają z tego tyle zabawy. Dlatego właśnie niektóre z najbardziej inteligentnych narzędzi są dostępne w przeglądarkach.

Powód nr 5: Międzyplatformowa prostota i zmienność

Urządzenia mobilne są wyposażone w przeglądarki. Lodówki są wyposażone w przeglądarki. Czy mobilne lodówki z przeglądarkami mogą pozostawać w tyle? Dlaczego nie? Każdy chce, żeby to HTML, JavaScript i CSS odpowiadały za pasek przeglądania w ich urządzeniach, ponieważ jest on łatwy w adaptacji, niezależnie od rozmiarów i kształtu ekranu, na którym są wyświetlane treści. Rozmiar nie ma znaczenia, bo HTML dopasowuje się do dostępnego miejsca. Silnik layout napędzany CSS sam "domyśla się", co jest akurat potrzebne.

Znajdą się tacy, którzy wskażą, i całkiem słusznie, że nie każda strona WWW wygląda dobrze na ekranach o dziwnych kształtach. Niektóre strony internetowe wyglądają jak gdyby uderzył w nie samochód, gdy są oglądane na wysokich, wąskich ekranach mobilnych. Elementy strony są rozproszone i nic nie znajduje się w jednej, równej linii. Strona sprawia wrażenie, jak gdyby miała jakiś problem z przepływem treśći. Ale te problemy zanikają wraz z tym, jak projektanci stron WWW uczą się ich planowania w szerszym zakresie możliwości opartych na przeglądarce, które wydają się nie mieć końća. Uczą się elastycznego i eleganckiego stylu, który pozwala na łatwy i swobodny przepływ treści niezależnie od urządzenia, na jakim są wyświetlane.


TOP 200