10 najważniejszych funkcji MS Office 2010

Najnowsza wersja pakietu MS Office na pierwszy rzut oka nie wydaje się rewolucją - wprowadzone z niej zmiany nie są tak spektakularne, jak te, które pojawiły się w wydaniu 2007. Ale pierwsze wrażenie może być mylące - bo w nowej wersji pakietu biurowego Microsoftu pojawiło się dużo zupełnie nowych, bardzo przydatnych dla użytkowników korporacyjnych, funkcji. Oto 10 najważniejszych.

Poniższa lista nie jest uszeregowana pod względem "ważności" poszczególnych funkcji - są one na tyle zróżnicowane, że trudno bezpośrednio je porównywać. Ale naszym zdaniem wszystkie są przemyślane, przydatne i mogą znacznie ułatwić pracę.

1. Konfigurowalna Wstążka

Gdy kilka lat temu pojawił się MS Office 2007, jego nowy interfejs - czyli wstążka - wzbudził wiele kontrowersji. Wielu użytkowników narzekało, że nie są w stanie znaleźć poszczególnych poleceń oraz że nowy interfejs jest mniej czytelny - ale najwięcej krytyki wywołał fakt, iż wstążki nie można było modyfikować.

Zobacz również:

  • Najlepsze bezpłatne alternatywy dla pakietu Microsoft (Office) 365

Teraz jest inaczej - interfejs jest w pełni konfigurowalny i każdy może dostosować go do swoich potrzeb (modyfikować można zarówno poszczególne polecenia, jak i całe ich grupy). Co więcej - taką dopasowaną wstążkę można zapisać jako plik i bez problemu przenieść na inny komputer.

2. Backstage View (widok zza kulis)

Poprzednie wersje MS Office miały wyjątkowo skomplikowany układ menu - szczególnie trudne było np. modyfikowanie podstawowych właściwości dokumentu (usunięcie z pliku tzw. metadanych wymagało przeklikania się przez kilka różnych drzew poleceń). W Office 2010 pojawił się nowy widok - Backstage, dzięki któremu bez problemu możemy wyświetlić i modyfikować podstawowe informacje o dokumencie.

To funkcja szczególnie przydatna dla użytkowników biznesowych, którzy przed wysłaniem dokumentu np. do klienta czy kontrahenta chcą upewnić się, czy nie zawiera on przypadkiem jakichś nieprzeznaczonych dla odbiorcy danych.

3. Wbudowane narzędzia graficzne

W nowej wersji MS Office wprowadzono narzędzia do edycji grafiki oraz klipów wideo, z których można skorzystać z poziomu Worda, Excela czy PowerPointa - bezpośrednio podczas wstawiania zawartości multimedialnej do dokumentu. Do tej pory te narzędzia były bardzo okrojone - jeśli więc ktoś chciał edytować grafikę przed umieszczeniem jej w dokumencie, musiał sięgać po zewnętrzne narzędzia. Teraz jest to zbędne.

4. Zwiększone bezpieczeństwo

Dokumenty MS Office były w przeszłości bardzo chętnie wykorzystywane przez przestępców do atakowania komputerów z Windows - luki w popularnych formatach sprawiały, że pliki .doc czy .xls były wygodnym "nośnikiem" złośliwego kodu.

W nowej wersji pakietu pojawił się cały zestaw nowych funkcji zabezpieczających użytkowników przed atakiem - dość wspomnieć o tzw. Protected View (dzięki któremu podejrzane dokumenty możemy uruchomić w izolowanym środowisku - tzw. sandboksie), Data Execution Prevention (DEP) czy Office File Validation (mechanizm sprawdzający poprawność struktury plików przed ich uruchomieniem).

5. Funkcja Sparklines w Excelu

Użytkowników, którzy wykorzystują w pracy analityczne funkcje Excela, powinny zainteresować dwie nowe funkcje, dzięki którym można pełniej wykorzystać dane wprowadzone do arkusza kalkulacyjnego. Pierwszą z nich jest Sparklines - dzięki niej obok komórki z danymi można umieścić ich wizualną prezentację (funkcja ta jest domyślnie dostępna w MS Excel 2010).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200