10 najważniejszych funkcji MS Office 2010

6. PowerPivot w Excelu

Drugą nowością jest PowerPivot - opcjonalny dodatek do Excela, który ułatwia manipulowanie rozbudowanymi arkuszami i szybkie wykonywanie skomplikowanych operacji obliczeniowych. PowerPivot to tak naprawdę narzędzie programistyczne, dzięki któremu użytkownik może przygotowywać skomplikowane wyliczenia czy wykresy, wykorzystując dane pobierane z zewnętrznych źródeł (np. baz danych SQL, MS Access itp.).

7. Funkcja Broadcast w PowerPoincie

Ta nowość zainteresuje użytkowników często przygotowujących prezentacje. Broadcast umożliwia łatwe udostępnienie prezentacji współpracownikom czy klientom - wystarczy do tego kilka kliknięć myszą. Użytkownik może wykorzystać do tego usługę Windows Live lub działający lokalnie serwer Broadcast. Prezentacja może być transmitowana online do jednego lub wielu użytkowników (zaś operator przez cały czas może kontrolować jej wyświetlanie)

Zobacz również:

  • Microsoft Office 365 - lista wersji, najważniejsze zmiany dla biznesu

8. Kompresja w PowerPoincie

Prezentacje PowerPoint to świetny sposób na czytelne przedstawienie danych - problem w tym, że dokumenty te często rozrastają do monstrualnych rozmiarów (szczególnie, jeśli prezentacja zawiera multimedia).

Na szczęście w PowerPoincie 2010 pojawiła się możliwość kompresowania plików - przy czym użytkownik może sam zdecydować, jak bardzo plik ma zostać "spakowany" (dzięki temu można osiągnąć optymalny kompromis pomiędzy jakością a wielkością pliku). Domyślnie dostępne są trzy tryby: jakość prezentacyjna, jakość internetowa oraz niska jakość.

9. Podgląd wklejania

Użytkownicy MS Office wciąż coś kopiują i wklejają - tekst, obiekty graficzne itp. Często zdarza się jednak, że wklejają nie to, co chcieli - bo do tej pory w pakiecie nie było narzędzia umożliwiającego wygodne sprawdzenie, co pojawi się w dokumencie po wciśnięciu ctrl+v. Ale w wersji 2010 pojawił się podgląd wklejania - dzięki temu użytkownik może zobaczyć, jak zmieni się dokument po wklejeniu zawartości schowka zanim nastąpi taka operacja.

10. Widok konwersacji w Outlooku

MS Outlook przez lata pozostawał najbardziej przywiązanym do tradycji elementem rodziny MS Office - klient pocztowy ewoluował bardzo powoli. Ale w wersji 2010 pojawiło się sporo naprawdę istotnych nowości, w tym przede wszystkim nowy sposób organizowania korespondencji - czyli widok konwersacji. Dzięki temu rozwiązaniu dużo łatwiejsze jest przeglądanie i organizowanie poczty - szczególnie, jeśli użytkownik prowadzi intensywną korespondencję.


TOP 200