10 najnowszych trendów w infrastrukturze IT

Eksperci firmy Gartner przygotowali zestawienie 10 najbardziej interesujących i nowatorskich tendencji w obszarze infrastruktury informatycznej. Kolejne lata będą wiązały się ze zmianami w centrach danych, sieciach korporacyjnych i zarządzaniu zasobami.

Listę prognoz przedstawił Dave Cappuccio, szef departamentu badań w firmie Gartner, podczas Infrastructure & Operations Management Summit 2012.

Konsumeryzacja i tablety

Niewielkie, poręczne i coraz wydajniejsze urządzenia mobilne stają się standardowym wyposażeniem pracowników. Smartfony i tablety są równie chętnie używane w biurze, jak i poza nim. Znaczne rozpowszechnienie tych rozwiązań nie oznacza jednak całkowitej rezygnacji z wykorzystania tradycyjnych desktopów, które wciąż nadają się do wykonywania wielu zadań. Różnorodność dostępnych urządzeń pozwoli precyzyjniej określać zadania dla poszczególnych grup pracowników (mobilni, stacjonarni, zdalni).

Zobacz również:

  • Mroczne sekrety zarządzania danymi
  • DRC - czym jest i kto powinien się nim zainteresować?

Polecamy Urządzenia mobilne: jaka strategia dla BYOD?

Działy IT będą również musiały poradzić sobie ze zjawiskiem nagminnego korzystania z prywatnych smartfonów i tabletów w obrębie sieci firmowej (BYOD - Bring Your Own Device) oraz koniecznością zarządzania coraz większą ilością danych przechowywanych w pamięci urządzeń mobilnych.

Doskonalsze centra danych

W kolejnych latach nasili się tendencja do maksymalizacji wydajności centrów danych przy jednoczesnym dążeniu do zmniejszenia powierzchni, którą muszą zajmować. Coraz ważniejszym parametrem stanie się efektywność energetyczna centrum danych (wydajność/kW).

Według Cappuccio, do 2017 r. doprowadzi do powstania odrębnej dziedziny IT zajmującej się szeroko pojętą problematyką zarządzania energią.

Zarządzanie zasobami

Wirtualizacja serwerów to jeden z lepszych sposobów zwiększenia wydajności pracy bez ponoszenia kosztów zakupu dodatkowego sprzętu. Choć sama technologia znana jest od lat, to wydaje się, że wciąż nie osiągnięto maksymalnych możliwości jej wykorzystania.

Specjaliści Gartnera uważają, że dalsze zwiększanie wydajności będzie skorelowane z postępami w dziedzinie lepszego chłodzenia centrów danych i serwerów. Duże nadzieje wiąże się głównie z chłodzeniem wodą.

Nad optymalnym wykorzystaniem zasobów powinni także myśleć dostawcy rozwiązań do zarządzania informacją w centrach danych.

Mobilność i osobiste chmury

Choć mówienie o końcu ery PC jest zdecydowanie przedwczesne, to należy zauważyć, że współcześni pracownicy noszą przy sobie wiele urządzeń elektronicznych, które zastępują im komputery. Chcą przy tym korzystać z nich zarówno w domu, jak i w pracy.

Polecamy W 2014 roku zamiast komputerów osobistych osobiste chmury?

Korporacje, w których planowana jest modernizacja infrastruktury IT już teraz powinny brać pod uwagę, że nie ma odwrotu od mobilności i odpowiednio dostosować firmową sieć do nowych wyzwań.

W przyszłości pracownicy będą chcieli korzystać z osobistych chmur, dzięki którym uzyskają dostęp do pożądanych zasobów bez względu na rodzaj używanego urządzenia (smartfon, tablet, laptop, desktop).

Chmury hybrydowe

Szacuje się, że do końca przyszłego roku z różnych form cloud computingu będzie korzystać 60% światowych korporacji. Największą popularnością będą się cieszyć chmury hybrydowe, łączące w sobie funkcjonalność chmur prywatnych i publicznych.

Polecamy Prywatna strona chmury

W ciągu następnych trzech lat ma nastąpić wzrost popularności usług świadczonych w chmurach prywatnych. Firmy powinny ponadto korzystać z usług dostawców publicznego cloud computingu. W niektórych przypadkach może to znacznie zwiększyć wydajność (ponad 25. wzrost liczby operacji wejścia/wyjścia).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200