10 najlepiej opłacanych umiejętności w branży IT

W IT nie trzeba być programistą, aby dobrze zarabiać. Podajemy najlepiej opłacane umiejętności – takie, na które warto postawić w 2021 r.

Świat staje się coraz bardziej globalny, a w czasie koronawirusa wiele firm otworzyło się na pracę zdalną i specjaliści IT z Polski mogą z powodzeniem szukać zleceń oraz pracy w pełnym wymiarze godzin. Po przenalizowaniu trendów na ten i przyszły rok jesteśmy w stanie wskazać umiejętności i obszary, które powinny cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem wśród pracodawców.

Jak przekonuje Jim Johnson, wiceprezes popularnej firmy Robert Half Technology, która pomaga znaleźć pracę specjalistom IT na całym świecie: „Powinniśmy nieustannie oceniać, czy mamy umiejętności niezbędne do pozostania atrakcyjnym pracownikiem na rynku pracy. Branża technologiczna nieustannie ewoluuje, ponieważ pojawiają się nowe narzędzia i rozwiązania, które przekształcają miejsca pracy”. Warto wiedzieć, jakie umiejętności są obecnie na topie – i które będą potrzebne również w 2021 r.

Zobacz również:

  • FRSI i Microsoft przeszkolą z AI 50 tys. Polaków

Prezentujemy 10 pożądanych umiejętności, które mają kilka cech wspólnych. Po pierwsze: wysokie honoraria. Po drugie: łatwość znalezienia pracy na rynku globalnym. I po trzecie: są to umiejętności przyszłościowe, co oznacza, że coraz więcej firm potrzebuje do pracy osób, które mają wymienione specjalizacje.

1. Kryptografia

Szyfrowanie staje się coraz ważniejsze w sektorze bezpieczeństwa IT, a kryptografia jest wykorzystywana do projektowania systemów szyfrujących albo odszyfrowywania ich w celu powstrzymania ataków, ograniczenia ryzyka lub identyfikacji ważnych informacji.

Jeśli zainteresujemy się kryptografią, szybko zdamy sobie sprawę, że jest to złożony zestaw umiejętności. Wymaga nie tylko znajomości różnych algorytmów i zasad matematycznych, ale też umiejętności analitycznych i znajomości często trudnego języka technicznego. Jest to jednak atrakcyjna umiejętność, choć raczej nie dla humanistów.

2. Natural Language Processing (NLP)

NLP, czyli przetwarzanie języka naturalnego, to coraz ważniejsza umiejętność, ponieważ obecnie firmy stawiają jeszcze bardziej na cyfryzację. To oznacza, że wdrażają chatboty i wirtualnych asystentów, którzy rozpoznają mowę ludzką.

Znajomość NLP jest niezbędna, jeśli chcemy nauczyć AI mowy i rozpoznawania języka naturalnego. Biorąc pod uwagę, że producenci wprowadzają coraz więcej urządzeń obsługiwanych komendami głosowymi, a chatboty pojawiają się nawet w polskich bankach (np. Milla w Banku Millennium), jest to zdecydowanie przyszłościowy skill IT.

3. Analityka Big Data

To jedna z najlepiej opłacanych umiejętności IT, która w dodatku nie wymaga od kandydatów posiadania specjalistycznych certyfikatów. Wiele firm, zwłaszcza dużych korporacji, polega dziś na Big Data przy podejmowaniu decyzji biznesowych oraz wykorzystuje analitykę w pracy nad ulepszaniem produktów i usług. Przedsiębiorstwa mogą jednak gromadzić mnóstwo danych, ale bez specjalistów, którzy są w stanie przekuć je w informacje łatwe do zrozumienia dla menadżerów, byłyby one mało wartościowe.

Analitycy Big Data potrafią zidentyfikować problemy i trendy, które dotyczą firmy lub branży. Ich umiejętności bezpośrednio przekładają się na to, że organizacja lepiej rozumie swoją sytuację i może skuteczniej planować oraz realizować cele biznesowe.

4. DevSecOps

DevOps to połączenie procesów rozwijania oprogramowania i działań operacyjnych. Dzięki DevOps firma jest w stanie ulepszać i dostarczać wysokiej jakości aplikacje i usługi, angażując do pracy oba zespoły (programiści i menadżerowie) na każdym etapie cyklu rozwoju swoich projektów. Jeśli chodzi o DevSecOps, mamy tutaj rozwinięcie tej specjalizacji poprzez wprowadzenie dodatkowego aspektu: bezpieczeństwa, które powinno być brane pod uwagę już na wczesnym etapie każdego procesu.

Ze względu na silną konkurencję wiele firm stara się obecnie tworzyć i wdrażać nowe projekty technologiczne szybciej - cykle rozwojowe trwają często nie lata, a tygodnie lub miesiące. Z tego powodu bezpieczeństwo stało się integralną częścią, która powinna znaleźć się w rozwijanych projektach od samego początku. Tylko dzięki DevSecOps możemy tworzyć nowe rozwiązania, które trafią na rynek w krótkim czasie i będą przy tym odpowiednio zabezpieczone. DevSecOps to zarazem najlepiej opłacalne umiejętności informatyczne, które nie wymagają posiadania certyfikatów IT.

5. Amazon Athena

Interaktywna usługa zapytań bezserwerowych Amazon Athena nie wymaga od firm posiadania infrastruktury i umożliwia analizowanie i przeszukiwanie nieustrukturyzowanych, częściowo ustrukturyzowanych i ustrukturyzowanych danych, przechowywanych w Amazon S3 i przy użyciu języka SQL. W obecnych czasach przedsiębiorstwa przenoszą lub już przeniosły się do chmury, z czego znaczna część korzysta z rozwiązań Amazon AWS.

Specjaliści, którzy mogą pochwalić się umiejętnościami chmurowymi, są często poszukiwani i doceniani przez pracodawców. Rosnący popyt na usługi Amazona sprawia, że Athena staje się bardzo cenną umiejętnością. Osoba, która potrafi tworzyć, konfigurować i zarządzać bazami danych Atheny, nie powinna mieć problemu ze znalezieniem pracy – zwłaszcza na rynku globalnym.

6. Master data management

MDM, czyli zarządzanie danymi podstawowymi, to umiejętność zapewniająca możliwość poprawy spójności i jakości zasobów danych. Dzięki niej firma zyskuje lepszy i szybszy wgląd w kluczowe KPI oraz może odpowiedzieć na ważne pytania biznesowe.

Osoby, które mają umiejętność MDM, potrafią rozpoznać i agregować najważniejsze dane firmy, które najczęściej są też najbardziej złożonymi i wartościowymi danymi do zarządzania i utrzymania. Mogą to być np. dane o lokalizacji, klientach, użytkowaniu produktów, umowach czy gwarancjach. Dobre umiejętność MDM pozwalają łatwo śledzić wskaźniki KPI, tworzyć adekwatne zapytania i uzyskiwać wgląd w istotne obszary działalności.

7. Specjalista ds. inteligentnej umowy

Inteligentna umowa (smart contract) nabiera dużego znaczenia zwłaszcza obecnie, w czasie pandemii, kiedy wiele firm nie chce lub ma duże utrudnienia w zawieraniu drukowanych umów pisemnych. Umowa smart to nic innego jak cyfrowy dokument lub transakcja między dwiema organizacjami, która często jest obsługiwana przez technologię blockchain. Dzięki temu umowy są niezmienne i przejrzyste, a przy tym bezpieczne.

Specjaliści, którzy potrafią zarządzać i wdrażać odpowiednie systemy do zawierania inteligentnych umów, są coraz chętniej zatrudniani przez firmy, które potrzebują bezpiecznego sposobu podpisywania i wysyłania dokumentów. A przy tym nie chcą gromadzić stosów papierów.

8. RStudio

Bezpłatne i zintegrowane środowisko programistyczne (integrated development environment - IDE) o otwartym kodzie źródłowym dla języka programowania R. Obsługuje bezpośrednie wykonywanie kodu za pomocą edytora z podświetlaniem składni (łatwy w obsłudze). Umożliwia organizacjom dostęp do oprogramowania do analizy danych typu open source, niezależnie od dostawców i w skalowalnym formacie. RStudio to zarazem edytor, manager wersji, narzędzie wspierające debugowanie, tworzenie pakietów, aplikacji czy raportów. Zdecydowanie ułatwia i usprawnia pracę z R.

RStudio możemy uruchomić w przeglądarce lub hostować na dedykowanym serwerze w celu zapewnienia scentralizowanego dostępu. Dla dużych firm jest również przewidziana wersja komercyjna.

9. Analizy preskryptywne

Kolejna z umiejętności pozwala firmom wykorzystywać uczenie maszynowe do podejmowania lepszych decyzji biznesowych, opartych na prognozach zaczerpywanych bezpośrednio z danych. W przeciwieństwie do analiz opisowych (descriptive analytics), która wykorzystuje dane z przeszłości, aby znajdować odpowiednie trendy, czy też analiz predykcyjnych (predictive analytics), które pomagają firmom lepiej zrozumieć przyszłość, analizy preskryptywne idą o krok dalej niż samo przewidywanie. Ich celem są prognozy połączone z sugerowaniem faktycznych decyzji, które firma powinna podjąć.

Biorąc pod uwagę, że coraz więcej przedsiębiorstw polega na danych, jak również ma do nich zaufanie, nie powinno dziwić, że menadżerowie chcą po prostu wiedzieć, co konkretnie zrobić, aby rozwijać firmę w możliwie najlepszy sposób. Analizy preskryptywne mają w tym pomóc.

10. Data engineering

Hasło „data engineering” skupia w sobie szeroki zakres umiejętności, takich jak architektura danych, przetwarzanie danych, znajomość kilku języków skryptowych, tworzenie aplikacji, modelowanie i eksploracja danych oraz analityka. Specjaliści, których można określić mianem inżynierów ds. danych, pomagają firmom zrozumieć gromadzone dane i wykorzystać je do tworzenia nowych rozwiązań biznesowych, poprawy obsługi klienta czy tworzenia lepszych jakościowo produktów i usług. Słowem: tworzenie i rozwój software'u.

Gdzie się uczyć?

W sieci znajdziemy wiele serwisów e-learningowych. Oti najczęściej polecane i wybierane przez specjalistów IT.

  • Coursera: ponad 3500 kursów. Bardzo dużo kursów jest oferowanych w niskiej cenie lub nawet za darmo. Zwłaszcza dla studentów.
  • LinkedIn Learning: ponad 16 tys. kursów. Trzeba jednak uważać na co się decydujemy, bo wiele kursów zapewnia certyfikat, ale nie jest on akredytowany.
  • Udemy: gigant e-learningowy, oferujący ponad 130 tys. kursów. Można tutaj zyskać gigantyczną wiedzę w bardzo niskiej cenie, ale nie liczmy na akredytowane certyfikaty. Tych jest bardzo mało. Na pewno warto skorzystać, gdy chcemy poszerzyć umiejętności.
  • edX: miejsce e-nauki założone przez Harvard i MIT. W bazie 2600 kursów od 140 instytucji, w tych gigantów technologicznych takich jak Microsoft, Amazon czy IBM.
  • PluralSight: kursy specjalistyczne, często niszowe i dotyczące programowania oraz nowoczesnych technologii (blockchain, uczenie maszynowe itd.). Baza zawiera ponad 7500 kursów.
  • Udacity: kursy nastawione na konkretne umiejętności, które zdobywamy poprzez realizację projektów. Ciekawa opcja: pomoc w znalezieniu pracy po ukończeniu kursu.
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200