10 najbardziej innowacyjnych polskich firm IT

Opisując polski rynek informatyczny nieustannie trafiamy na niewielkie, innowacyjne polskie firmy zbudowane w oparciu o nietuzinkową wiedzę założycieli.

Firma naprawdę innowacyjna jest zazwyczaj owocem pasji, głębokiej wiedzy popartej ciekawością badacza i skłonnością do ryzyka przedsiębiorcy. Czasem rodzi się po obronie pracy doktorskiej, często powstaje z przypadku. W opowieściach o powstaniu polskich firm technologicznych pojawia się często motyw Wyjazdu. Młodzi, obiecujący naukowcy poszukują możliwości pracy nad interesującą ich tematyką; nie znajdując jej w Polsce, wyjeżdżają na zagraniczne stypendium i tam rozwijają skrzydła; zawierają interesujące znajomości, pozyskują pierwszych klientów, udowadniają potencjał swojego pomysłu i... wracają do Polski, aby - pomimo umiarkowanie sprzyjających warunków lub przeciwnie, ceniąc otwarte głowy i intelektualną sprawność absolwentów polskich uczelni - kontynuować swój projekt.

Często pojawia się postać Mentora: promotora pracy naukowej, który uwierzył w obiecującego studenta i pomógł mu w uzyskaniu finansowania projektu lub nawiązaniu pomocnych kontaktów za granicą, pracownika dużej korporacji, który pozwolił młodemu naukowcowi rozwijać własny projekt badawczy w jej ramach, klienta, który zaryzykował inwestycję w rodzący się produkt, służąc swoim branżowym doświadczeniem. Polscy innowatorzy są cierpliwi, wytrwali i głęboko zaangażowani w to, co robią. Ich opowieści nigdy nie zaczynają się od: "Szukaliśmy na rynku jakiejś niszy, w której dałoby się nieźle zarobić". Niektórzy z nich wcale nie planowali zakładania własnej firmy, ale zachęceni pozytywnym odbiorem ich pomysłu przez potencjalnych klientów niejako wyszli naprzeciw ich oczekiwaniom. Rzadko wspominają o tym, że rozwijaliby się znacznie szybciej, gdyby tylko mieli więcej pieniędzy do dyspozycji; kluczowe okazuje się pierwsze 20-50 tys. zł pozwalających na rozkręcenie działalności.

Gdzie narodzą się kolejne innowacyjne projekty? Gdzie szukać nieodkrytych gwiazd i bohaterów, których moglibyśmy postawić za wzór studentom uczelni technicznych zastanawiających się nad swoją przyszłością i licealistom, którzy dopiero rozważają wybór kierunku studiów? Zachęcamy Czytelników do głosowania na najciekawsze polskie innowacyjne firmy IT. Oto nasza lista.

10 najbardziej innowacyjnych polskich firm IT
Cezary Dubnicki, założyciel warszawskiej firmy technologicznej 9LivesData; pomysłodawca i realizator systemu HYSDRAstor dla firmy NEC - systemu pamięci masowej do backupu danych z globalną deduplikacją.

10 najbardziej innowacyjnych polskich firm IT
Wojciech Ozimek, prezes firmy One2Tribe produkującej gry społecznościowe.

10 najbardziej innowacyjnych polskich firm IT
dr Krzysztof Jassem, prezes firmy Poleng opracowującej systemy automatycznej translacji, pracownik naukowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, brydżysta.

10 najbardziej innowacyjnych polskich firm IT
Łukasz Miler, właściciel i prezes szczecińskiej firmy Vivio, zajmując się produkcją gier społecznościowych.

10 najbardziej innowacyjnych polskich firm IT
Wojciech Syrocki, prezes firmy RoboNET zajmującej się organizacją warsztatów z robotyki dla dzieci.

10 najbardziej innowacyjnych polskich firm IT
Sebastian Małycha, prezes Mediarecovery, największej polskiej firmy zajmującej się informatyką śledczą.

10 najbardziej innowacyjnych polskich firm IT
Grzegorz Jakacki, współtwórca firmy programistycznej Enpoka i serwisu Codility.com oferującego usługi weryfikacji umiejętności programistów przez Internet.

10 najbardziej innowacyjnych polskich firm IT
Michał Kowalczyk, pomysłodawca i właściciel wrocławskiej firmy Nexwell Engineering zajmującej się projektowaniem i produkcją systemów automatyki domowej, zdobywca tytułu Mikroprzedsiębiorcy Roku 2009.

10 najbardziej innowacyjnych polskich firm IT
Paweł Kasprowicz, współzałożyciel i wice prezes firmy Creotech wytwarzającej - na zlecenie - nietypowe urządzenia elektroniczne dla klientów z całego świata.

10 najbardziej innowacyjnych polskich firm IT
dr inż. Wojciech Sakowski, prezes i współzałożyciel firmy Evatronix projektującej wirtualne komponenty elektroniczne dla firm z całego świata, pracownik naukowy Politechniki Śląskiej.

10 najbardziej innowacyjnych polskich firm IT
Łukasz Brocki, założyciel firmy Primespeech rozwijającej oprogramowanie umożliwiające rozpoznawanie mowy.

10 najbardziej innowacyjnych polskich firm IT
dr inż. Krzysztof Szczypiorski, adiunkt w Instytucie Telekomunikacji Politechniki Warszawskiej, specjalista od bezpieczeństwa sieciowego, w tym steganografii sieciowej, założyciel firmy Professor.IT.

Zachęcamy też do zgłaszania własnych kandydatur mailem lub w komentarzach pod tekstem.

Aktualizacja: 21 grudnia 2010 11:06

Otrzymaliśmy kolejne cztery zgłoszenia:

  • ObjectConnect - udostępnia usługi SharePoint w modelu cloud computing, programuje aplikacje na komputery Microsoft Surface. Niedługo firma otwiera Planet Surface - kawiarnię połączoną z centrum do prezentacji i konferencji, gdzie komercyjnie jest wykorzystanych sześć stołów Microsoft Surface.
  • Rhino - zajmuje się wdrażaniem m.in. systemów do zdalnego odczytu liczników mediów. Zdalny odczyt pozwala na automatyczne pobieranie danych z liczników i szybkie przesyłanie ich do zarządcy budynku.
  • Psiloc - twórca aplikacji na platformie Symbian - m.in. Font Magnifier Wireless Presenter i WorldTraveler, partner OEM fińskiej Nokii.
  • Unikkon Integral - twórca jednego z pierwszych w Polsce systemów rozpoznawania i zamiany mowy tekst - MagicScribe.
Aktualizacja: 15 grudnia 2010 11:49

Otrzymaliśmy pierwsze zgłoszenia kolejnych innowacyjnych polskich firm IT. Poza projektem Listonic zgłoszono:

  • i3D - grupę spółek zajmujących się rozwojem technologii wirtualnej rzeczywistości;
  • COBA Solutions - firmę tworzącą oprogramowanie, m.in. platformę COBAEX - narzędzie do tworzenia aplikacji dedykowanych, oprogramowanie raportujące COBAEX RPT i system komunikacji iCOMM;
  • Norbsoft - spółkę tworzącą aplikacje - m.in. nCard, iReading, SkyMap - na platformy mobilne iPhone/iPad, BlackBerry, Windows Mobile, Samsung Bada i Google Android oraz
  • Stanusch Technologies - zajmującą się wdrożeniami i świadczeniem usług tzw. Wirtualnego Doradcy oraz prowadzącej prace nad wyszukiwarką semantyczną, poprzez budowę mechanizmów zamiany języka semantycznego na zapytania SQL.
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200