10 lat Intela w Polsce

Wczoraj w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona 10-leciu działalności firmy Intel na rynku polskim. Uroczystość połączono ze świętowaniem 35-lecia założenia Intela w Stanach Zjednoczonych.

Gościem specjalnym warszawskiego spotkania był Stacy J.Smith, wiceprezes Intela ds. sprzedaży w regionie EMEA (Europa, Środkowy Wschód oraz Afryka). Przypomniał on najważniejsze dokonania firmy od czasu jej założenia w 1968 roku. Nie każdy wie, że przez kilkanaście pierwszych lat swojej działalności Intel koncentrował się na produkcji modułów pamięci. Co ciekawe firma produkowała nawet zegarki elektroniczne, które cieszyły się sporym powodzeniem na rynku w USA.

W 1973 roku po raz pierwszy pracownicy laboratoriów Intela zostali zobligowani do noszenia kombinezonów ochronnych (tzw. bunny suits), które z początku bardziej przypominały kitle lekarzy niż znane z teraźniejszości skafandry „kosmonautów” zapewniające wewnętrzny obieg powietrza (wszystko to w celu zachowania idealnej czystości środowiska produkcyjnego).

Zobacz również:

W 1978 roku firma liczyła już 10000 pracowników (obecnie jest to ok 80000). Wtedy też zaprezentowała pierwszy 16-bitowy procesor, model 8086, który stał się standardem rynkowym.

Przełomowym rokiem dla firmy Intel, jak i całej branży był 1981 rok, kiedy to zawarto porozumienie z IBM-em na dostawę procesorów do komputerów typu PC.

Z kolei rok później zadebiutował procesor 286, który składał się z 134 tys tranzystorów (obecnie najbardziej zaawansowane procesory składają się z miliarda tranzystorów). W tym samym roku Intel opracował swój pierwszy kontroler sieci LAN.

W 1985 roku zapadła decyzja o wycofaniu Intela z rynku pamięci DRAM. Firma skoncentrowała się na mikroprocesorach i sprzęcie sieciowym. W tym roku zadebiutował układ 386 (32-bitowy procesor złożony z 275 tys tranzystorów).

W 1989 roku zaprezentowano pierwszy procesor z wbudowanym koprocesorem przeznaczonym do obliczeń matematycznych. Był to popularny układ 486 DX.

W 1991 roku po raz pierwszy Intel zainteresował się marketingiem swoich produktów skierowanym do końcowego odbiorcy. Pojawiło się logo Intel Inside, ruszyła też potężna kampania medialna.

W 1993 roku pojawił się pierwszy procesor Intela, który otrzymał własną nazwę – Pentium. Stało się tak z powodu niemożności zastrzeżenia przez firmę liczb jako znaku towarowego. Słowo Pentium jest nazwą wymyśloną, nie ma określonego znaczenia.

W 1997 roku do procesorów Pentium dodano po raz pierwszy zestaw instrukcji multimedialnych MMX. Pojawił się też nowy procesor Pentium II.

1998 rok to wprowadzenie do oferty Celerona oraz serwerowego procesora Pentium II Xeon.

Rok później doczeklawiśmy się Pentium III i Pentium III Xeon.

W 2000 roku firma zdecydowała się ukierunkować swoje zainteresowania na sektor telekomunikacji i sieci komputerowych. Rozpoczęto prace nad technologiami bezprzewodowymi oraz opracowano procesor XScale.

W 2001 roku pokazano układ Xeon przeznaczony do wieloprocesorowych stacji roboczych.

W 2002 roku pojawiły się pierwsze procesory Pentium 4 wyposażone w technologię pracy wielowątkowej (Hyper Threading). Serwery doczekały się procesora Itanium 2.

Rok 2003 upływa pod znakiem technologii mobilnych w tym Centrino, które w chwili obecnej nie ma godnego rywala na rynku.

Polski oddział Intela rozpoczął swą działalność w 1993 roku. Obecnie w firmie zatrudnionych jest kilkaset osób. Intel szacuje że w ciągu 10 lat działalności sprzedał w Polsce ponad 7 mln procesorów. W 1999 roku w Gdańsku powstało laboratorium Intela, które obecnie opracowuje produkty (sprzętowe i programowe) z zakresu telekomunikacji. W gdańskim centrum pracuje ok. 200 osób. Jest to jeden z największych ośrodków badawczo-rozwojowych Intela poza Stanami Zjednoczonymi.