10 Gigabit Ethernet coraz bliżej

Technologia 10 Gigabit Ethernet zrobiła kolejny krok w kierunku pomyślnego zakończenia swojego procesu normalizacyjnego. Grupa IEEE 802.3ae Task Force zatwierdziła szkic standardu do stanu przed zaaprobowaniem.

Technologia 10 Gigabit Ethernet zrobiła kolejny krok w kierunku pomyślnego zakończenia swojego procesu normalizacyjnego. Grupa IEEE 802.3ae Task Force zatwierdziła szkic standardu jako pre-approval, czyli do stanu przed zaaprobowaniem. Miało to nastąpić już w lipcu, ale producenci nie dostarczyli optycznych urządzeń nadawczo-odbiorczych i kart, które są ściśle zgodne z propozycja standardu.

Największą zaletą 10 Gigabit Ethernet ma być korzystny współczynnik cena/wydajność, który zapewni przewagę nad technologiami, takimi jak na przykład SONET, dobrze przyjmowanymi przez operatorów i duże przedsiębiorstwa. Cena portu OC-192 (9,9 Gb/s) wynosi od 250 tys. do 300 tys. USD, podczas gdy port Ethernetu 10 Gb/s ma kosztować ułamek tej sumy, a na dodatek Gigabit Ethernet ma być tak prosty w zarządzaniu jak klasyczny Ethernet. Jednak w charakteryzowaniu urządzeń współczynnikami w rodzaju cena/wydajność trzeba zachować pewien dystans, gdyż - jak mawiają Francuzi - o cenie się zapomina, a jakość pozostaje...

Zobacz również:

  • Zarządzanie rozproszonymi sieciami WAN będzie łatwiejsze
  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie

Analitycy twierdzą, że technologia 10 Gigabit Ethernet będzie implementowana przez operatorów pragnących zapewnić klientom biznesowym w sieciach MAN tanie usługi o dużej przepływności. Przez ostatnie lata firmy opowiadały się za 10 Gigabit Ethernetem jako technologią budowania łączy między przełącznikami. Przedsiębiorstwa mogłyby także używać jej do długodystansowych połączeń szkieletowych w dużych kampusach albo też do tworzenia własnych sieci MAN, tam gdzie jest dostępny ciemny światłowód.

Według badań i prognoz IDC liczba portów 10 Gigabit Ethernet wynosi obecnie 16 tys. i ma wzrosnąć do ok. 380 tys. w 2005 r. Firma prognozuje, że w tym samym okresie cena portu obniży się z 39 tys. do ok. 8 tys. USD. Te cenowe manewry mogą być kluczowe dla szybkości, z jaką technologia 10 Gigabit Ethernet zostanie zaadaptowana przez przedsiębiorstwa.

Prace nad przełącznikami 10 Gigabit Ethernet prowadzi już sporo firm, w tym Avaya, Cisco Systems, Enterasys, Foundry Networks i Riverstone Networks. Cisco, Foundry i Riverstone tworzą swoje produkty głównie z myślą o dostawcach usług. Avaya i Enterasys koncentrują się na urządzeniach 10 Gigabit Ethernet dla dużych przedsiębiorstw.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200