10 Gb/s przez światłowód wielomodowy

Nowa grupa robocza, powołana do życia przez IEEE, przystępuje do pracy nad nowym standardem, który pozwoli budować sieci Ethernet 10 Gb/s oparte na takich samych wielomodowych światłowodach, jakie są stosowane w sieciach FDDI.

Ktoś w tym momencie powie, że istnieje już przecież taki standard. Tak, to prawda - istnieje już standard 10GBase-LX4, który pozwala budować takie połączenia (mogą mieć one długość do 330 metrów).

Jest tu jednak jedno "ale". Jak można przeczytać w dokumencie IEEE opublikowanym w listopadzie 2003 roku, "dostawcy rozwiązań sieciowych wykazują jak dotąd małe zainteresowanie standardem 10BASE-LX4". Dlatego wiele firm rozpatruje możliwość wdrażania sieci Ethernet 10 Gb/s opartych na światłowodach wielomodowych, sięgając jednak po niestandardowe technologie.

Aby rozwiązać ten problem (i biorąc pod uwagę fakt, że sieci Ethernet 10 Gb/s będą się cieszyć większym wzięciem dopiero wtedy, gdy będzie je można budować w oparciu o światłowody wielomodowe), IEEE powołała do życia grupę roboczą, która podejmie trud opracowania nowego standardu. Sieci Ethernet 10 Mb/s oparte na światłowodach wielomodowych, weszłyby wtedy szerszą ławą do przedsiębiorstw.

Obecnie wiele sieci Ethernet 1 Gb/s jest opartych właśnie na takich światłowodach, dlatego użytkownicy chcieliby wykorzystać te same światłowody przy przechodzeniu na technologię Ethernet 10 Gb/s, tak aby uniknąć konieczności kładzenia nowych kabli. Mówiąc o sieciach Ethernet 1 Gb/s warto zauważyć, że trwają obecnie intensywne prace nad standardami pozwalającymi przesyłać dane w takich sieciach przez okablowanie miedziane.


TOP 200