1 GHz w komórce

Firma ARM opracowała nową architekturę swoich procesorów do urządzeń przenośnych, oznaczoną nazwą kodową Jaguar. Układy z tej serii mają osiągać prędkości rzędu 1 GHz.

Firma ARM opracowała nową architekturę swoich procesorów przeznaczonych do urządzeń przenośnych - ARM11 - oznaczoną nazwą kodową Jaguar. Układy z tej serii mają osiągać prędkości rzędu 1 GHz. Dodatkowo w procesorach ARM11 zaimplementowany zostanie zestaw instrukcji o nazwie v6, w skład którego wchodzi szereg rozkazów wspomagających funkcje multimedialne.

Pierwsze układy z tej serii będą wykonane w technologii 0,13 mikrona i trafią na rynek w czwartym kwartale tego roku. Mają one być taktowane zegarami o częstotliwościach 500 - 750 MHz. Kolejne wersje procesorów ARM11 będą już produkowane w technologii 0,1 mikrona i pracować będą z częstotliwością ponad 1 GHz.

Zobacz również:

  • Nowy energooszczędny układ scalony Intel Sierra Forest już za rok

Układy oparte na technologiach stworzonych przez ARM wykorzystywane są w szerokiej gamie przenośnych urządzeń elektronicznych, takich jak handheldy, telefony komórkowe czy popularne mini-konsolko do gier Game Boy. Licencję na rozwiązania ARM-a zakupił m.in. Intel, który wykorzystuje je w swoich procesorach XScale.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200