1,6 TB na dysku flash SSD

Firma BitMicro zaprezentowała rodzinę bazujących na pamięciach flash dysków SSD (Solid State Drive), których pojemności sięgają od 16 GB do aż 1,6 TB. "Napędy" Altima mają średnicę 3,5 cala oraz interfejs Fibre Channel 4 Gb/s.

Dyski SSD umożliwiają dostęp do danych w czasie mikrosekund, w przeciwieństwie do milisekund, jak ma to miejsce w tradycyjnych talerzowych twardych dyskach. Dyski BitMicro wykonują ponad 55 tys. operacji I/O na sekundę, zaś transfer danych odbywa się z prędkością 230 MB/s. Dzisiejsze szybkie twarde dyski wykonują ok. 300 operacji I/O na sekundę.

BitMicro twierdzi, że na powierzchni jednego cala jest w stanie umieścić 640 GB pojemności pamięci. Stąd tradycyjny wymiar 3,5-calowego dysku pozwala na uzyskanie maks. 1,6 TB pojemności. Firma zaprojektowała i wykorzystała w dyskach specjalne układy, które przyspieszają wydajność napędu. Dodatkowo wykorzystano specjalne kontrolery I/O, które pomagają zarządzać tak dużą pojemnością dysku. Podobne konkurencyjne produkty TMS RamSan 500 (z pamięcią podręczną cache DRAM) czy Attorn HyperDrive 4 (oparty tylko na pamięci DRAM) uzyskują odpowiednio 400 tys. i 44 tys. operacji I/O na sekundę. Dziwi przede wszystkim słaby wynik tego drugiego - teoretycznie pamięć DRAM powinna być szybsza od pamięci flash, ale w rozwiązaniu BitMicro pomogły właśnie wspomniane dodatkowe kontrolery.

Pierwsze modele dysków BitMicro Altima zejdą z taśmy produkcyjnej w pierwszym kwartale 2008 r., a w drugim zaczną się ich masowe dostawy. Producent na razie nie ujawnił cen.

Zdaniem analityków już wkrótce dyski SSD znajdą swoje miejsce na rynku pamięci masowych dla przedsiębiorstw (w tej chwili robią się popularne wśród użytkowników systemów mobilnych, zaś w centrach danych stanowią raczej egzotyczny element). Według IDC segment rozwiązań SSD dla centrów danych będzie rósł średnio 76% rocznie do 2011 r.


TOP 200