1,3 mld zł trafi do firm informatycznych

Producenci sprzętu i dostawcy Internetu zarobią na podłączeniu do sieci 100 tys. rodzin pisze Rzeczpospolita. Pomocy z Unii Europejskiej otrzymają rodziny bez komputera (ok. 45% gospodarstw domowych), żyjące poniżej ustawowej granicy ubóstwa (o. 15%). Na ten cel UE wyłoży 364 mln euro.

"Aby osiągnąć ten cel, mogą być realizowane różne projekty, w tym także polegające na dostarczeniu komputerów do domów wybranych osób, wraz z oprogramowaniem i opłacaniem abonamentu internetowego" - mówi w rozmowie z Rzeczpospolitą wiceminister rozwoju regionalnego Jarosław Pawłowski. W pakiecie ma być także szkolenie, jak korzystać z sieci oraz serwis urządzeń. Wedle prognoz pomoc ma trafić do 100 tys. gospodarstw domowych. Zarobią nie tylko producenci komputerów i oprogramowania, ale także firmy świadczące usługi informatyczne i telekomunikacyjne. Sądząc po dotychczasowych doświadczeniach - zwłaszcza z projektem pracowni internetowych dla szkół - będą one łączyć się w konsorcja.

Projekt jest nadzorowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak informuje resort, zbieranie wniosków ruszy maju. O wsparcie mogą ubiegać się przede wszystkim samorządy. To one mają decydować, do kogo trafi pomoc i w jakiej dokładnie formie. Również samorządy będą ogłaszać przetargi na potrzebny sprzęt i usługi. W tym roku nie należy spodziewać się ich wielkiej liczby. Ale przyszłym roku powinny być już widoczne efekty i dla firm, i dla ostatecznych odbiorców.


TOP 200