Ścieżki kariery w IT. Jak wspierać rozwój specjalistów?


Programiści i specjaliści IT należą do osób, które nie przepadają za mikro-zarządzaniem. Każde szufladkowanie i zamykanie w ramach linearnego rozwoju również nie wspierają tak oczekiwanych na tych stanowiskach kreatywności i ambicji. Jest to ponadto grupa społeczna, dla której powyżej pewnego poziomu coraz mniej istotne są aspekty finansowe i oferowane praktycznie wszędzie benefity. Coraz częściej natomiast – zwłaszcza jeśli mówimy o pokoleniach millenialsów – ważniejsza jest możliwość rozwoju, identyfikacja z firmą, oddanie im mocy sprawczej czy też umożliwienie wyboru własnej ścieżki, którą chcą podążać. Jest to także bardziej angażujące oraz lepiej dostosowane do ich zainteresowań i umiejętności, co przekłada się na efektywnych i zaangażowanych pracowników.
Podczas warsztatu poznamy metodę, która pozwala zastąpić klasyczne liniowe ścieżki kariery za pomocą rozłożystych drzew dających dużo większą autonomię pracownikom, jednocześnie pozwalając łatwiej śledzić ich postępy oraz siatkę kompetencji w ramach firmy. Jednocześnie pozwalają one na dynamiczne reagowanie na zmiany trendów na rynku pracy i technologii.

DLACZEGO WARTO

W czasie warsztatu uczestnicy będą mieli za zadanie pracę w interdyscyplinarnych grupach (IT-HR) nad wspólnym rozwiązaniem. W praktyce będziemy mieli okazje przetrenować różne przypadki, np. budowanie ścieżki kariery menedżerskiej, ścieżki eksperckiej (np Java, BigData, Mobile, UX, etc), liderskiej czy trenerskiej.

Podczas sesji: 

  • poznasz efektywne sposoby komunikacji na linii HR – IT oraz dowiesz się jakie sytuacje mogą być źródłem nieporozumień, a także co robić aby im przeciwdziałać,
  • poznasz metody budowy drzew kariery oraz mechanizmy agregacji kompetencji oraz mapowania ich na poszczególne stanowiska,
  • dowiesz się jak zbudować efektywną strategię rozwoju pracowników oraz jakie elementy rozwoju należy w niej uwzględniać.

Zarządzanie rozwojem osób, które nie lubią zarządzania wydaje się niełatwym zadaniem. Jeżeli dodamy do tego zderzenie dwóch światów (HR i IT), wymagających pracowników oraz zmieniające się jak w kalejdoskopie technologie i narzędzia - ból głowy murowany. Zarówno w dużej jak i małej firmie stworzenie środowiska sprzyjającego rozwojowi kompetencji i stale podnoszącego morale pracowników jest obecnie niemalże obligatoryjne. Podczas warsztatu dowiemy się czego oczekują od pracodawców specjaliści IT i jak te oczekiwania możemy spełnić. Pracując w grupach złożonych z osób reprezentujących działy HR i IT zbudujemy razem atrakcyjne drogi rozwoju pracowników. Zapraszam!

Jakub Kubryński, CEO, Devskiller.com