WARSZTAT: Przestań motywować, zacznij angażować - czyli servant leadership w IT

Tylko 15% pracowników wg badań Instytutu Gallupa jest zaangażowanych w swoją pracę. Mało zaangażowani pracownicy w najlepszym wypadku nie osiągają wyników, a w najgorszym… odchodzą. Walka o talenty, rynek pracownika, rotacja… to pojęcia, które mogą spędzać menedżerom IT sen z powiek. Dodatkowo na rynek pracy wchodzi pokolenie Z, które oczekuje od swoich przełożonych doceniania, zaufania, dzielenia się pomysłami, współpracy i partnerstwa.  

Nowy paradygmat przywództwa: “servant leadership”, łączący się z filozofią SCRUM sprawia, że pracownicy bardziej się angażują, osiągają lepsze wyniki i dłużej zostają w organizacji. Sukcesów firm, które wdrażają servant leadership jest coraz więcej. Firma Waste Connections obniżyła wskaźnik rotacji swoich pracowników z 40% do 17%. Zmiana postaw i zbudowanie roli menedżerów jako “servant leaders” przyniosły wymierne rezultaty.

Celem warsztatu jest pokazanie założeń “servant leadership” oraz określenie skutecznych sposobów na wcielenie tej postawy w menedżerskie działania w branży IT. Omówimy kluczowe czynniki motywujące do pracy w XXI wieku - i stanie się jasne, dlaczego stosowanie nagród i kar już nie działa.  Uczestnicy określą, jaki styl przywództwa wykorzystują najczęściej i przekonają się, jak różne postawy menedżerskie wpływają na motywację i zaangażowanie pracowników. Wspólnie wypracują kroki, które mogą przedsięwziąć, aby zacząć stosować założenia servant leadership w praktyce - zarówno będąc menedżerem, jak i pracując w HR i wspierając liderów w rozwoju.

Na warsztatach wykorzystamy mini-kwestionariusze, pracę w podgrupach, burzę mózgów i dyskusję oraz elementy design thinking, aby aktywnie, angażująco i w praktyczny sposób wypracować kluczowe wnioski i pomysły na przyszłość.

 

DLACZEGO WARTO:

  • Poznasz wyniki najnowszych badań, które pomagają zrozumieć zagadnienia motywacji i zaangażowania pracowników.
  • Określisz Twój preferowany styl przywództwa.
  • Poznasz nowy trend w zarządzaniu i zmienisz sposób myślenia o zarządzaniu ludźmi.
  • Będziesz mieć okazję do wymiany pomysłów, doświadczeń i wniosków z innymi menedżerami IT i pracownikami działów HR.
  • Spojrzysz z nowej perspektywy na swoich pracowników - i wypracujesz pomysły, by skuteczniej ich angażować.

 

Do udziału w warsztacie zapraszamy szczególnie:

  • Menedżerów IT, którzy chcą pogłębić swoje kompetencje przywódcze
  • Menedżerów HR, którzy chcą wspierać menedżerów IT we wdrażaniu angażującego modelu przywództwa
  • Wszystkich zainteresowanych paradygmatem zarządzania “servant leadership”
Brak miejsc.
Firma WD-40 wdrożyła filozofię "Nie sprawdzaj mojego testu (liderze), pomóż mi dostać szóstkę". Ta filozofia propagowana jest też przez Ben'a Zandera - słynnego dyrygenta, który jest również mówcą i nauczycielem przywódców na całym świecie. Ben uważa, że lider znaczy tyle, ile jest w stanie wydobyć potencjału ze swojego zespołu. Na warsztacie podążymy za tą perspektywą i zaprosimy do odkrywania i poszerzenia swoich możliwości jako lider! Ten warsztat może być rozpoczęciem nowej drogi -  by mniej rozporządzać, a bardziej - przewodzić.

Justyna Lichtarska

Coach przywództwa i kariery, menedżer HR, ACC ICF

 

Iwona Kunach

Coach kadry zarządzającej, ACC ICF