NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIE W POLSCE DLA MENEDŻERÓW ODPOWIEDZIALNYCH
ZA BUDOWĘ I ROZWÓJ ARCHITEKTURY IT W ORGANIZACJACH

Konferencja od 11 lat stanowi platformę wymiany doświadczeń menedżerów odpowiedzialnych za budowę i realizację podejścia architektonicznego w firmach. To okazja do poznania najlepszych praktyk z rynku oraz źródło inspiracji do dalszego rozwoju architektury w organizacjach.

W programie zagadnienia związane z podejściem architektonicznym w obliczu dynamicznych zmian w organizacjach, innowacjami w architekturze IT, a także zmieniającą się rolą architektury korporacyjnej w firmach.

Partner Generalny XI Forum Architektów IT zaprasza do udziału w konferencji!


Sposób powstawania nowoczesnych aplikacji bardzo szybko ewoluuje.
Jakie są obecnie najsilniejsze trendy w obszarze infrastruktury aplikacyjnej?

 Więcej za mniej, czyli jak zmodernizować infrastrukturę aplikacji.
Zapraszamy na wystąpienie Red Hat w programie XI Forum Architektów IT.

Fotogaleria

Relacja wideo z XI Forum Architektów IT

 

PROGRAM:

XI Forum Architektów IT 2 grudnia 2021
09.00–09.05

Rozpoczęcie konferencji.

Jarosław Kuźniar Jarosław Kuźniar, Dziennikarz, wykładowca, CEO, Kuźniar Media
09.05–09.50

Modelowanie architektury w świecie agile.

Czy w świecie, w którym wszyscy pracują zwinnie i używają mniej lub bardziej skastomizowanego Scruma jest miejsce na planowanie architektury? Czy w świecie, w którym dominują historyjki użytkowników lub wymagania w formie bulletów spisane w  Wordzie lub Confluencie programiści chcą jeszcze czytać modele architektoniczne?
Czy w świecie w którym architektura jest często utożsamiana prawie że z kodem, organizacje widzą sens tworzenia repozytoriów architektonicznych? Niestety (dla architektów) na większość tych pytań odpowiedź brzmi: NIE. Czy jest szansa to zmienić? Będę chciał o tym porozmawiać z Państwem podczas mojego wystąpienia podczas XI Forum Architektów IT.

Serdecznie na nie Państwa zapraszam!

Czat z prelegentem

dr hab. Andrzej Sobczak dr hab. Andrzej Sobczak, Profesor SGH, Kierownik Zakładu Zarządzania Informatyką w Instytucie Informatyki i Gospodarki, Szkoła Główna Handlowa
09.50–10.25

Architekt IT - czy jest wciąż wartością dodaną dla organizacji?

CASE STUDY UNIQA Insurance Group AG

Czy rynek nadal potrzebuje Architektów Korporacyjnych, Architektów IT, Architektów Rozwiązań IT, Architektów (tutaj wpisz odpowiednie słowo)? Jaką rolę mają odgrywać architekci w zmieniającej się cyfrowo organizacji?  Czy rzeczywistość wymaga przedefiniowania ich zakresu kompetencyjnego? A może powinna to być całkowita zmiana roli i zbudowanie zupełnie nowych umiejętności i zakresów odpowiedzialności?

O Architekcie IT w dzisiejszym świecie postaram się opowiedzieć na przykładzie branży ubezpieczeniowej.

Czat z prelegentem

Marcin Tyrański Marcin Tyrański, IT Strategy & Data Platform Departament Director, UNIQA Insurance Group AG
10.25–10.50

Więcej za mniej, czyli jak zmodernizować infrastrukturę aplikacji.

Sposób w jaki powstają nowoczesne aplikacje bardzo szybko ewoluuje. Ostatnich kilka lat można śmiało nazwać rewolucją w tym obszarze. Główną rolę pełnią tu technologie open source, które wyraźnie dominują, ustawiając poprzeczkę na bardzo wysokim poziomie. Proces cyfrowej transformacji wymaga silnych fundamentów technologicznych, dzięki którym możliwe jest zbudowanie przewagi konkurencyjnej. Podczas prezentacji opowiem o najsilniejszych trendach w obszarze transformacji infrastruktury aplikacyjnej oraz narzędzi które wspomagają proces ich budowy.

Czat ekspercki

Wojciech Furmankiewicz Wojciech Furmankiewicz, Senior Regional Manager, CEE, Solution Architecture, Red Hat
10.50–11.10

Standardy architektoniczne jako zabezpieczenie przed współczesnym vendor lock-in'em.

CASE STUDY Allianz Poland

Vendor lock-in to problem znany w organizacjach od wielu lat. Dynamiczny rozwój technologii oraz platform powiązany z pędzącą transformacją cyfrową zmienił jednak znacząco jego oblicze. W trakcie prezentacji przedstawię jak szeroko rozumiana architektura IT może być skutecznym narzędziem przeciwdziałania temu zjawisku, jednocześnie nie hamując wdrażania nowych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań.

Czat z prelegentem

Wojciech Jabłoński Wojciech Jabłoński, Chief IT Architect, CEE IT Architect, Allianz Poland
11.10–11.50

Architektury Chmury.

CASE STUDY BNP Paribas Bank Polska S.A.

Certyfikaty dostawców poświadczające zdobytą wiedzę w roli architekta pozwalają na budowanie rozwiązań dla potrzeb biznesowych. Ale chmura publiczna może mieć wiele twarzy. Od tego jak zaprojektujemy zarządzanie chmurą zależy w jaki sposób będziemy uruchamiać w niej nasze rozwiązania. Zanim zaczniemy uruchamiać usługi chmurowe powinniśmy zaplanować chmurę w organizacji.

Czat z  prelegentem

Bogusław Borgosz Bogusław Borgosz, Cloud Architect, BNP Paribas Bank Polska S.A.
11.50–12.15

Utrzymanie aplikacji krytycznych w modelu chmury hybrydowej w oparciu o infrastrukturę IT.

Dostępność danych, ich właściwa interpretacja a następnie szybkie przetwarzanie, to w obecnych czasach, „być albo nie być” każdej organizacji.
Ponieważ ilość informacji rośnie wykładniczo, potrzebujemy rozwiązań, które umożliwią zwiększenie wydajności i niezawodności aplikacji, zarządzanie wielkimi zbiorami danych w czasie rzeczywistym, a przy tym będą efektywne kosztowo.
To kluczowe wymagania stawiane obecnie przed działami IT. Serdecznie zapraszam na spotkanie podczas którego zaprezentuję jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się trendów IT, chmurę hybrydową w modelu środowiska hiperknowergentnego (HCI) , która znajduje zastosowanie w rozwiązaniach wymagających dużej wydajno­ści i minimalizacji opóźnień, np.: w systemach bankowych, infrastrukturze VDI, przetwarzaniu transakcji, analizie danych czy obsłudze aplikacji wykorzystujących uczenie maszynowe.

Czat ekspercki

Marcin Czerwiński Marcin Czerwiński, IT Consultant, Lenovo Infrastructure Solutions Group
12.15–12.45

Przerwa na czat z prelegentami i odwiedzenie stref partnerskich.

12.45–13.05

Z architekturą u mechanika – czyli kilka słów o optymalizacji portfolio aplikacyjnego.

Każda organizacja chciałaby wziąć udział w rajdzie Paryż-Dakar dla aplikacji IT. Często jednakże okazuje się, że przy pomocy części swoich rozwiązań nie zawsze udałoby się jej dojechać nawet do najbliższego sklepu spożywczego. Jak sprawdzić czy błyszczący lakier naszego mercedesa nie odpadnie pod pierwszym dotykiem dłoni? Dlaczego organizacje w ogóle powinny interesować się przeglądami i „remontem” swoich aplikacji?

Czat z prelegentem

Maciej Żwirski Maciej Żwirski, Senior Manager / Enterprise Architecture Lead, Deloitte Poland
13.05–13.25

Kluczowe decyzje architektoniczne w toku dynamicznego rozwoju oferty cyfrowej na przykładzie rozwoju produktów KIR.

CASE STUDY Krajowa Izba Rozliczeniowa

Obecnie wiele organizacji dąży do ciągłego rozwoju i usprawniania swoich ofert cyfrowych. Jest to szczególnie zauważalne w branży finansowej, gdzie w ciągu ostatniej dekady obserwujemy ciągłą cyfryzację usług świadczonych klientom zewnętrznym oraz automatyzację wielu procesów funkcjonujących wewnętrznie w organizacjach. Procesy te szczególnie zintensyfikowały się w trakcie pandemii COVID-19. W obliczu tak dynamicznego rozwoju kluczowe są decyzje podejmowane w początkowych fazach projektowania architektury, a także w toku ewolucji, mające wpływ na całokształt oferty cyfrowej (np. migracja części funkcjonalności do chmury). Błędne decyzje mogą skutkować powstawaniem długu technologicznego, który często objawia się w postaci obniżenia jakości oprogramowania oraz wzrostu kosztów utrzymania i rozwoju aplikacji. W wielu przypadkach dług musi zostać spłacony w krótkiej perspektywie czasu, co często kończy się przepisaniem całości funkcjonalności aplikacji lub napisaniem jej od nowa.

Niniejsza prezentacja ma na celu zobrazowanie słuchaczom kluczowych decyzji architektonicznych, podejmowanych w trakcie projektowania i późniejszego rozwoju oferty cyfrowej KIR. W ramach prowadzonych prac mieliśmy okazję wdrożyć wiele ciekawych współpracujących ze sobą usług, funkcjonujących on-prem w naszych serwerowniach oraz w chmurze hybrydowej. To między innymi: podpis elektroniczny w chmurze, innowacyjne rozwiązania umożliwiające wykonywanie płatności w Internecie, usługi funkcjonujące w ramach otwartej bankowości oraz rozwiązania oparte o technologię blockchain m. in. Trwały Nośnik.

Czat ekspercki

Szymon Kijas Szymon Kijas, Zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju IT, Krajowa Izba Rozliczeniowa
13.25–13.45

Budujesz czy korzystasz? Dwie drogi do chmury, jedna odpowiedzialność.

Na rynku dostępnych jest wielu dostawców usług chmurowych. Architekci mogą przebierać w różnorodnych rozwiązaniach i wdrażać te, które w najlepszy sposób odpowiadają na ich potrzeby. Czasem jednak firmy podejmują decyzję o budowie własnej chmury. W swojej prelekcji postaram się odpowiedzieć na pytania: co nimi kieruje, jakie korzyści i zagrożenia oznacza własna infrastruktura oraz gdzie nie można szukać kompromisów.

Czat ekspercki

Robert Paszkiewicz Robert Paszkiewicz, VP, Central and Eastern Europe, OVHcloud
13.45–14.05

Gdzie i kiedy architekci korporacyjni są naprawdę potrzebni? Praktyczne zastosowania typowych produktów architektonicznych na przykładzie procesu fuzji.

Omówimy praktyczne zastosowania i przydatność typowych produktów architektury korporacyjnej na przykładzie modelowego podejścia do fuzji dwóch dużych przedsiębiorstw (na przykład banków). Jest to szczególnie istotne zagadnienie zwłaszcza z perspektywy tych sektorów, dla których widoczna jest postępująca ich konsolidacja. Jednocześnie w ostatnich latach można zaobserwować tendencję do ograniczania znaczenia funkcji architektury korporacyjnej, bądź też jej istotną ewolucję. W naszej ocenie podstawowe, na bieżąco utrzymywane produkty architektury nadal mają istotną wartość, będąc znacznym wsparciem w procesach planowania i efektywnej realizacji dużych przedsięwzięć w złożonych ekosystemach.

Czat z prelegentami

Przemysław Krajewski Przemysław Krajewski, Senior IT Architect, BCG Platinion
Grzegorz Laudy Grzegorz Laudy, Associate Director, BCG Platinion
14.05–14.25

Wszystkie dane klienta w jednej bazie - studium przypadku.

CASE STUDY Citi Bank

Pierwsza myśl związana ze zwrotem "baza klientów" to tabela w bazie relacyjnej. Druga myśl to, że ta tabela musi być duża. Kolejne myśli to masa wyzwań związanych z rozwojem modelu, synchronizacją danych z innymi systemami, optymalizacją zapytań, wydajnością, bezpieczeństwem danych i tak dalej. Citi posiadając bazę Klientów z całego świata rozwiązała te problemy budując o rozwiązanie oparte bazę grafową i HBase.
Podczas wystąpienia opowiem jak ta technologia  wspiera budowę organizacji opartej o dane.

Czat z prelegentem

Tomasz Świerszcz Tomasz Świerszcz, Architecture Lead Analyst, Citi
14.25–14.45

Architektura Korporacyjna jako podstawowe źródło wiedzy dla architektów.

Czy możemy mieć wszystkie informacje o architekturze korporacyjnej w jednym miejscu? Czy warto poświęcać czas i pieniądze na to by wdrażać aplikacje wspomagające zarządzanie architekturą korporacyjną? Dla mnie odpowiedzieć jest jednoznaczna – TAK!
Oczywiście, czym większa i bardziej skomplikowana organizacji IT, tym efekty zestandaryzowanego i metodycznego podejścia do ww. tematu są bardziej spektakularne. Dlatego tak ważnym jest zastosowanie właściwego rozwiązania informatycznego, które da nam odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań, wspomoże w podejmowaniu decyzji i zbierze wszystkie elementy architektury w jednym miejscu. Zobaczmy zatem jak wygląda system Alfabet.

Czat ekspercki

Daniel Orzałkiewicz Daniel Orzałkiewicz, Dyrektor Handlowy, Ateris
14.45–15.05

Zarządzanie komunikacją głosową w różnych środowiskach biznesowych - jak to się robi w Europie? Case studies i przykłady zastosowań.

Praca zdalna zostaje z nami na dobre. Jak różne firmy radzą sobie z zarządzaniem komunikacją głosową w obecnej sytuacji? Jakie rozwiązania komunikacyjne ułatwiają prowadzenie różnych biznesów? Czy możliwa jest płynna integracja telefonii z innymi systemami firmowymi, w tym CRM?

Czat ekspercki

Paweł Marciniak Paweł Marciniak, Channel Sales Manager, NFON Polska
15.05–15.25

Przerwa na czat z prelegentami i odwiedzenie stref partnerskich.

15.25–15.30

Zakończenie konferencji.

Jarosław Kuźniar Jarosław Kuźniar, Dziennikarz, wykładowca, CEO, Kuźniar Media
Organizatorzy dołożą wszelkich starań, aby konferencja odbyła się zgodnie z prezentowanym programem, jednak zastrzega się możliwość częściowych zmian godzin poszczególnych wystąpień.

KEYNOTE SPEAKER:

Andrzej Sobczak

Profesor SGH, Kierownik Zakładu Zarządzania Informatyką w Instytucie Informatyki i Gospodarki, Szkoła Główna Handlowa

W GRONIE PRELEGENTÓW M.IN.:

Bogusław Borgosz

Cloud Architect, BNP Paribas Bank Polska S.A.

Marcin Czerwiński

IT Consultant, Lenovo Infrastructure Solutions Group

Wojciech Furmankiewicz

Senior Regional Manager, CEE, Solution Architecture, Red Hat

Wojciech Jabłoński

Chief IT Architect, CEE IT Architect, Allianz Poland

Szymon Kijas

Zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju IT, Krajowa Izba Rozliczeniowa

Przemysław Krajewski

Senior IT Architect, BCG Platinion

Grzegorz Laudy

Associate Director, BCG Platinion

Paweł Marciniak

Channel Sales Manager, NFON Polska

Daniel Orzałkiewicz

Dyrektor Handlowy, Ateris

Robert Paszkiewicz

VP, Central and Eastern Europe, OVHcloud

Tomasz Świerszcz

Architecture Lead Analyst, Citi

Marcin Tyrański

IT Strategy & Data Platform Departament Director, UNIQA Insurance Group AG

Maciej Żwirski

Senior Manager / Enterprise Architecture Lead, Deloitte Poland

PROWADZĄCY KONFERENCJĘ:

Jarosław Kuźniar

Dziennikarz, wykładowca, CEO, Kuźniar Media

FORUM ARCHITEKTÓW IT ONLINE TO:

Agenda wydarzenia poświęcona jest praktycznym aspektom wdrażania i realizacji strategii IT w kontekście architektury w organizacji.

 

ZAPRASZAMY!

DO UDZIAŁU SZCZEGÓLNIE ZAPRASZAMY

 • Architektów korporacyjnych, architektów IT
 • CIO, kierowników działów IT
 • Członków zarządu odpowiedzialnych za realizację strategii IT

Przykładowe tematy w programie:

 • Rola architekta IT w operacjonalizacji strategii IT
 • Zwinna architektura w praktyce 
 • Architektura mikroserwisowa 
 • Jak nowoczesna architektura może wesprzeć innowacje technologiczne 
 • Architektura przyszłości w dobie digital, AI i zmieniających się trendów klienckich 
 • Rola architektury korporacyjnej w budowie organizacji data driven 
 • Modelowanie architektury korporacyjnej – rola w kreśleniu strategii transformacji 
 • Jak za pomocą architektury wprowadzać transformacje agile 

ZOSTAŃ PARTNEREM XI FORUM ARCHITEKTÓW IT!

Udział w roli Partnera to wyjątkowa okazja do zaprezentowania doświadczeń oraz rozwiązań wśród decydentów odpowiedzialnych za budowę i rozwój podejścia architektonicznego w organizacjach.

 

ZOSTAŃ PARTNEREM

TAK WYGLĄDAŁA OSTATNIA EDYCJA KONFERENCJI

NAJLEPSZĄ REKOMENDACJĄ SĄ OPINIE UCZESTNIKÓW DOTYCHCZASOWYCH EDYCJI

Organizator

Partnerzy generalni

Partnerzy merytoryczni

JESTEŚMY DO PAŃSTWA DYSPOZYCJIMagdalena Szczodrońska
Tel. 662 287 935
[email protected]

Agata Rydzewska
Tel. 662 287 833
[email protected]

Piotr Fergin
Tel. 533 358 952
[email protected]

Włodzimierz Duszyk
Tel. 662 287 870
[email protected]