Galerie

Klub CIO w Warszawie, 18 października 2018 Mariusz Mierzejewski Powszechne eID. Wprowadzenie tożsamości elektronicznej w Polsce. Jakie szanse i wyzwania niesie wprowadzenie tożsamości elektronicznej – eID – w obszarze biznesowym? Brak efektywnego rozwiązania może w perspektywie kilku lat stanowić barierę dla rozwoju cyfrowej gospodarki, szczególnie w obszarze innowacyjnych rozwiązań. Polski rynek elektronicznej identyfikacji znajduje się dopiero we wstępnej fazie rozwoju. Globalne firmy korzystają z własnych, odrębnych systemów identyfikacji – jak Google Id i Facebook Connect - jednak nie oferują one faktycznej usługi potwierdzenia tożsamości. Jednocześnie brakuje polskich systemów eID udostępnionych do komercyjnego wykorzystania. Pierwszym takim systemem będzie stworzone przez KIR mojeID, znajdujące się obecnie w fazie pilotażu technicznego. Wkrótce zostanie uruchomiony szerzej w ramach pilotażu produkcyjnego. mojeID to usługa, która pozwoli na przeniesienie do świata wirtualnego wielu procesów wymagających dotychczas osobistego zaangażowania użytkownika. Piotr Alicki, prezes Krajowej Izby Rozliczeniowej, którzy uczynił z KIR hub technologiczny dla nowoczesnych, strategicznych w wymiarze państwa rozwiązań z obszaru cyfrowej gospodarki jest najlepiej predestynowaną osobą, która przedstawiła założenia i wizję mojeID oraz całego polskiego systemu elektronicznej tożsamości. W dalszej części spotkania odbyła się dyskusja panelowa o adaptacji eID przez wybrane branżę, biznesy.
Klub CIO w Gdyni, 11 października 2018 Mariusz Mierzejewski Pogranicze przyszłości Spotkanie poświęcone było zadaniom i projektom, które pozwalają firmom osiągać stabilnie tytułowe pogranicze przyszłości: mieć organizację przygotowana pod względem architektury, struktury, kompetencji, koncepcji rozwojowych - na to by sięgać po technologie dziś jeszcze pionierskie, innowacyjne, AI czy RPA. Spotykanie odbyło się w nowej gdyńskiej siedzibie Nordea, gospodarzem była, Monika Płocke, Head of Banking technology Change w Nordei, która przedstawiła cele swojej organizacji, także w kontekście walki o kompetencje i robotyzacji procesów. Organizacyjno-funkcjonalny podział Nordei, zacieranie granic krajowych i obszarowych widoczne wyraźnie "montowaniu" projektów, pozwala na bardzo szybkie zwiększanie siły technologicznej banku, która staje się wręcz najistotniejszą przewagą konkurencyjną. Wzrost znaczenia i siły IT (dziś podlegający Monice Płocke zespół to ponad 2 tys. osób) musi dokonywać się bardzo szybko, zarazem systematycznie. Najlepszy wstęp do dyskusji dało wystąpienie Grażyny Musiatowicz-Podbiał, laureatki ostatniego konkursu CIO Roku (Diament CIO 2017), która opowiedziała w jaki sposób jej dokonania w Nest Banku otwierały pole do wprowadzania rozwiązań należących właśnie do kategorii gorących, pionierskich trendów. Na czym polega upraszczanie architektury w taki sposób, aby stało się ono już nie tyle projektem, ile procesem. Bardzo interesująco przedstawia się szczególnie katalog mierzalnych, istotnych korzyści uzyskanych w projekcie a następnie procesie stałego upraszczania architektury. Partnerem spotkania był IPR Insights, którą reprezentował Janusz Krzyczkowski, szef firmy. Software Asset Management także jest elementem przygotowania organizacji do sięgania po innowacyjne rozwiązania, narzędziem i procesem doskonale nadającym się do czyszczenia przedpola - przekonywał. Jest też procesem, który pozwala zabezpieczać, monitorować stabilność, spójność decyzji architektonicznych, o elastycznym przyłączaniu i odłączaniu rozwiązań technologicznych pozwalających biznesowi na innowacyjność.
Klub CIO w Warszawie, 21 czerwca 2018 Mariusz Mierzejewski FaaS – Failure as a Service. Pilna potrzeba biznesu, nowe wyzwanie CIO. W czerwcu spotykaliśmy się, aby przedyskutować temat, który cieszył się największym zainteresowaniem CIO przy wyborze całorocznej Agendy CIO 2018. W myśl propozycji Marka Godali, CIO w firmie Globema, finalisty konkursu CIO Roku 2017, szybkie prototypowanie i wizualizacja stają się podstawowymi narzędziami cięcia kosztów i skracania czasu weryfikacji pomysłów rozwojowych dla biznesu – służyć mają szybkiemu odrzucaniu nierokujących inicjatyw. Biznes dostarcza nieskończonej liczby pomysłów – CIO powinien zapewnić środowisko do ich szybkiej weryfikacji. Ale także: modelowania, kalibrowania efektywności. Dostarczanie takich narzędzi dla biznesu i współtworzenie reguł, adaptowanie od środowisk i biznesów, którym bliskie jest takie podejście (design, wzornictwo, start-upy) bardziej lub mniej sformalizowanych metodyk służących eksperymentowaniu - może być jednym z najambitniejszych wyzwań, przed którymi staje CIO. Wyzwanie stanowi zaprojektowanie - przeprojektowanie - procesów prowadzących do środowiska testowego FaaS, w którym wykonuje się eksperymenty i decyduje o przyszłości pomysłów. A także akceptacja podejścia uznającego porażkę za element procesu wytwarzania najlepszych produktów. FaaS to nazwa zaproponowana przez Forbesa, być może bardziej oswojony jest termin "sandbox" który także wyjaśnia, przybliża ideę. Kwestia doboru technologii, platformy, jest przy tym wtórna wobec wyzwania, z którym przychodzi biznes - szybko zweryfikować dużo pomysłów.