Wpisać Polskę

Jako naród, który stracił dziewiętnasty wiek, bo nie miał własnego państwa, jesteśmy stosunkowo bardzo wyczuleni na wszelkie objawy zapominania o naszej, polskiej wielkości.

Jako naród, który stracił dziewiętnasty wiek, bo nie miał własnego państwa, jesteśmy stosunkowo bardzo wyczuleni na wszelkie objawy zapominania o naszej, polskiej wielkości.

Obudzeni o północy, bez chwili zastanowienia się powtarzamy "Kopernik, Chopin, Curie-Skłodowska". To ostatnie nie wiadomo dlaczego w odwrotnej konwencji, bo przecież Maria Skłodowska wyszła za Piotra Curie. Nawet uniwersytet w Lublinie nazwaliśmy z błędemhttp://www.umcs.lublin.pl/ . Oburzamy się natomiast ilekroć inni pomijają nas i nasze narodowe zasługi albo też popełniają oczywiste błędy w naszej historii.

Ostatnio znajomy Amerykanin, który zdaje się bardzo nudził się w pracy, wpisał w oknie terminala Mac OS X następujące polecenie: cat /usr/share/calendar/* | grep Poland

Jak Państwo myślą, jakie daty z polskiego kalendarza są ważne dla firmy Apple? Aby nie trzymać Państwa w niepewności, pozwalam sobie skopiować wszystko, co niestety nie wypełni mi felietonu, bo polskich dat w tym systemie nie ma wielu: 02/19 Nicolas Copernicus born in Thorn, Poland, 1473 05/09 Victory Day in Poland, U.S.S.R. 07/22 National Day in Poland

Trzy linijki i co najmniej trzy błędy, w każdym razie z punktu widzenia narodowego. Jeśli bowiem Kopernik urodził się w Polsce, to zdarzyło się to chyba w Toruniu. Nie wiadomo dlaczego Dzień Zwycięstwa miałby być obchodzony tylko w Polsce i w byłym ZSRR, a nie w innych krajach byłego obozu socjalistycznego. Wreszcie 22 Lipca, dawny E. Wedel, obecnie Cadbury Wedel, nie jest obchodzony od ładnych kilku lat, z pewnością dłużej niż trwało przygotowanie systemu X. Zdaje się, że firma Apple skopiowała jakiś program kalendarzowy (prawdopodobnie z systemu NeXT) bez żadnego sprawdzania i tak już zostało.

Tak na marginesie okazało się, że znajomy Amerykanin nie był świadom, dlaczego koniec wojny w Europie obchodzono w Moskwie o dzień później niż w krajach zachodnich.

Dopiero pokazanie na mapie w komputerze, jak daleko jest z Berlina do Moskwy (dwie strefy czasowe) uświadomiło mu, że to, co tu wydarzyło się przed północą, było tam już po północy. Nie ma jak dobrze zrobiona wizualizacja.

Dla mnie jako dla osoby, która nie wstydzi się, że jest Polakiem (ale i nie ma z tego powodu żadnego poczucia wyższości), pozostaje mały problem. Czy przy każdej okazji, gdy dowiaduję się, że ktoś popełnił błąd w faktach, muszę reagować. Jak reagować? Czy mam napisać do firmy Apple, aby poprawili te nieszczęsne święto narodowe (napisałem), czy też mam zrobić raban na cały świat, że znowu nas prześladują, fałszując historię? Może powinniśmy wzorem innych nacji zacząć krzyczeć o antypolonizmie, dziedziczonym z mlekiem matki?

Jeśli w oknie terminala Mac OS X wpiszemy: % cat /usr/share/calendar/* | grep Sweden to otrzymamy: 06/22 Midsummer Eve in Finland, Sweden. Może powinniśmy poprosić firmę Apple o usunięcie wszystkich wpisów na temat Polski i dopisanie tego świętojańskiego?!

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200