Technika jest wymagająca

Nie ulega dziś wątpliwości, że technika tworzy fakty. Jeśli jeszcze przed dwustu czy stu laty epokowe wynalazki techniczne u większości ludzi wywoływały zaledwie zastanowienie, a i nierzadko uśmiech, tak dziś nikt nie ma wątpliwości. To technika przez ostatnie dziesięciolecia zmieniała społeczeństwo i środowisko.

Nie ulega dziś wątpliwości, że technika tworzy fakty. Jeśli jeszcze przed dwustu czy stu laty epokowe wynalazki techniczne u większości ludzi wywoływały zaledwie zastanowienie, a i nierzadko uśmiech, tak dziś nikt nie ma wątpliwości. To technika przez ostatnie dziesięciolecia zmieniała społeczeństwo i środowisko.

To ona do głębi je kształtowała. Żyjemy dziś w wytworzonym przez technikę "sztucznym świecie". To technika niezauważenie tworzy horyzonty naszych potrzeb. Jej powszechność i dostępność spowodowała przesunięcia w naszym pojmowaniu tzw. odpowiedniego standardu życia. Zauważmy, innowacje techniczne, których braku jeszcze zaledwie przed kilku laty nie dostrzegaliśmy, teraz same stwarzają zapotrzebowanie na siebie, w myśl prostej zasady: lepsze jest wrogiem dobrego.

Współczesną technikę charakteryzuje cecha zwana przez socjologów spotęgowaniem. Polega ona na rzucaniu na rynek coraz to nowszych i nieznanych przedmiotów. Mają one taką siłę oddziaływania, że jesteśmy zmuszeni w ciągu krótkiego czasu dopasować do nich nasze postrzeganie świata i postępowanie. Reakcja taka jest dziś całkiem naturalna. W przeszłości ludzie próbowali bronić się przed nowościami techniki. Jej podbój trwał nierzadko całe pokolenia. Dziś w ciągu jednej dekady ulegamy niejednemu luksusowi techniki. Nie wywołuje to w nas najmniejszego zdziwienia.

Inna cechą charakteryzującą technikę jest globalność. Swoim wpływem, czy jak coraz częściej zjawisko to jest nazywane - panowaniem, technika ogarnia cały świat. Oznacza to nie tylko jej ujednolicenie. Ujednolicamy się my. Żyjemy w cywilizacji spod znaku techniki. Technika wymaga bowiem ujednolicenia kwalifikacji zawodowych, programów kształcenia, a wreszcie stylów życia. Technika stała się jednym z najsilniejszych elementów unifikujących społeczeństwa, żyjące często w znacznych odległościach od siebie.

Kolejną cechą stosowaną przy opisie techniki jest siła niszcząca. Panowanie techniki osiągnęło już taki poziom, że tracimy - zauważmy - zaufanie nawet do systemów bezpieczeństwa. Właśnie w tym potencjale techniki leży zasadniczy powód do zmiany opinii, co do jej roli w życiu człowieka i społeczeństw. Technika - na pierwszy rzut oka czyniąca życie milszym i łatwiejszym - z drugiej strony stała się wrogiem człowieka. Wrogość ta polega na ogromnych możliwościach, jakie technika daje człowiekowi. Temu samemu człowiekowi od wieków. Człowiekowi, który będzie się smucił i cieszył, który będzie biedny albo bogaty, będzie nienawidził albo kochał, będzie pracowity bądź leniwy, bezinteresowny czy wszędzie widzący swą korzyść. Człowiekowi, który w swym codziennym życiu dysponować będzie coraz doskonalszym narzędziem, dającym mu coraz większe możliwości. Narzędziem mogącym przynieść mu korzyść albo nieszczęście. Narzędziem ryzykownym. Tak jak w przypadku samochodu, do którego coraz częściej wsiadamy, a którego wadą nie jest to, że doskonale funkcjonuje, lecz to, iż kusi nas swą doskonałością do jazdy nie dostosowanej do warunków. Technika nie jest zła. Technika jest wymagająca.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200