System w BGK od nowego roku

Do końca stycznia 2003 r. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podejmie decyzję o wyborze scentralizowanego systemu bankowego.

Do końca stycznia 2003 r. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podejmie decyzję o wyborze scentralizowanego systemu bankowego.

Na tzw. krótkiej liście oferentów znalazły się trzy firmy: Softbank, ComputerLand i Comp Rzeszów. Do połowy października br. ma zostać wybrana jedna, z którą komisja przetargowa podejmie dalsze negocjacje. Wartość kontraktu jest szacowana na 20-30 mln zł. Wdrożenie ma potrwać ok. roku.

Decyzja o wyborze systemu była opóźniana ze względu na brak wiążących ustaleń co do strategii rozwoju banku. Nie było jasne, czy przejęty Bank Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego Bud-Bank zostanie wchłonięty przez BGK czy też banki będą działać w ramach grupy kapitałowej. Obecnie BGK - we współpracy z PKO BP SA - uruchamia projekt stworzenia Banku Hipotecznego. Centrala Bud-Banku zostanie wykorzystana na jego potrzeby. Oddziały Bud-Banku będą natomiast wchłonięte przez BGK. W sumie będzie ich 15. BGK korzysta z systemu Bankier (ComputerLand), a Bud-Bank z systemów Comnet (Wonlok) i BankNet (Softnet).

"Zgodnie z nową strategią BGK ma pozostać bankiem państwowym, który będzie realizował programy rządowe i obsługę funduszy celowych. Będziemy więc koncentrować się na klientach biznesowych. Musimy wziąć to pod uwagę przy wyborze systemu" - mówi Jerzy Jackowski, dyrektor Departamentu Informatyki i Telekomunikacji w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Na początku roku w BGK zakończyło się wdrożenie systemu administracji kredytami SAK-KFM firmy Wonlok, który służy do obsługi kredytów z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Od początku roku w BGK trwa również wdrożenie oprogramowania HP OpenView.


TOP 200