Sekrety Microsoftu

Światem rządzi Microsoft. Takie wrażenie można odnieść, czytając w Internecie wypowiedzi pochodzące ze środowisk skupionych wokół Unixa i Javy. To samo mówią zresztą przedstawiciele poważnych firm, takich jak Sun czy Oracle. Nie kwestionując tej tezy, dodam jeszcze, że Microsoft musi rządzić światem w przerwach, kiedy nie rządzą nim Żydzi, masoni, cykliści i rosyjska mafia.

Światem rządzi Microsoft. Takie wrażenie można odnieść, czytając w Internecie wypowiedzi pochodzące ze środowisk skupionych wokół Unixa i Javy. To samo mówią zresztą przedstawiciele poważnych firm, takich jak Sun czy Oracle. Nie kwestionując tej tezy, dodam jeszcze, że Microsoft musi rządzić światem w przerwach, kiedy nie rządzą nim Żydzi, masoni, cykliści i rosyjska mafia.

Przeczytałem oto książkę o bardzo przyciągającym uwagę tytule - Microsoft Secrets (Michael Cusumano, Richard Selby, wyd. Harper Collins, 1995). Sądziłem początkowo, że będzie to skrzyżowanie Fredericka Forsythe'a z Andrew Mortonem. Tymczasem autorzy są naukowcami (ekonomista i informatyk), pracownikami renomowanych uczelni amerykańskich. Nie przytaczają mrożących krew w żyłach historyjek o podstępnych przejęciach, nielegalnych interesach i telefonach z pogróżkami, które tak kocha tzw. statystyczny czytelnik. Przeprowadzają rzetelną, biznesową analizę przyczyn sukcesu firmy z Redmond.

A są to przyczyny bardzo interesujące. Microsoft jest zorganizowany jako luźna "konfederacja" zespołów, przypominających małe firmy. Posiada więc potencjał giganta, ale może czerpać korzyści z oddania pracowników firmie, twórczego nieładu i innowacyjności, które są charakterystyczne dla małych przedsiębiorstw. Na przykład wiele zespołów wykonuje częściowo pokrywające się zadania. Z jednej strony zmniejsza to ryzyko, z drugiej - daje stymulujący element współzawodnictwa między grupami.

Wbrew obiegowej opinii, firma wiele uwagi poświęca jakości produktów. Zwraca jednak uwagę nie na te cechy, które wydają się istotne z punktu widzenia programistów, ale te, które mają kluczowe znaczenie dla rynkowego sukcesu aplikacji. Dlatego pewnie informatycy powszechnie wieszają psy na programach Microsoftu, a użytkownicy równie masowo je kupują.

Firma ma rozbudowany dział zajmujący się analizami rynku oraz kontaktem z obecnymi i potencjalnymi odbiorcami, co pozwala jej dobrze rozpoznać oczekiwania i "wstrzelić się" w wymagania, mody i trendy. Pozwala także doskonale rozpoznać słabości konkurencji i bezwzględnie tę wiedzę wykorzystać. I z tego akurat Microsoft znany jest szczególnie dobrze.

Wiadomo że firma informatyczna to przede wszystkim ludzie. Otóż Microsoft przyjmuje ok. 3% osób, które wyraziły chęć pracy w tej firmie. Oznacza to także, że przy zatrudnieniu ok. 17 800 (dane z końca 1995 r., teraz musi ich już być więcej), firma "przesłuchała..." ponad pół miliona ludzi! Można sobie więc wyobrazić, że było z czego wybierać i jeżeli wybrano właściwie, to w tej chwili statystycznie najbystrzejsi profesjonaliści pracują w Redmond.

Nie chcę nudzić Czytelników, cytując obszerniejsze fragmenty książki, ani też psuć zabawy tym, którym Microsoft Secrets wpadnie w ręce. Chcę tylko powiedzieć, że lektura ta jest bardzo optymistyczna albo bardzo pesymistyczna, zależy z której strony patrzeć. Optymistyczna, bo serce rośnie, kiedy się widzi, jak dobrze kierowana jest ta firma. Wygląda na to, że konkurencja Microsoftu jest o krok do tyłu, jeśli chodzi o zarządzanie i umiejętność sprostania potrzebom odbiorców. Wysadzenie Billa Gatesa z siodła nie wydaje się przez to ani proste, ani szybkie. Pesymistyczny więc jest fakt, że monopol na rynku oprogramowania, którego negatywne skutki odczuwamy już chyba wszyscy, potrwa jeszcze jakiś czas.

Ja w każdym razie chylę czoło. Przed kwalifikacjami informatyków i menedżerów z Redmond, jako wyraz uznania za ich kompetencje technologiczne i biznesowe. A przed panami Cusumano i Selby, podziwiając ich kunszt analityczny i pisarski.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200