Pytania piratów, czyli cienkość członków

Ludzkość wyraźnie dziecinnieje. Nie chodzi tu o zmianę proporcji pomiędzy liczbą ludzi młodych i starych w społeczeństwach, bo trend jest odwrotny: jest coraz więcej staruchów.

To dzieci mają krótką pamięć, a raczej krótki okres skupienia uwagi na czymś. Po chwili nudzą się i zwracają się ku innym, ciekawszym wydarzeniom. Dokładnie tak dzieje się z całymi narodami. Wczorajsze wiadomości są dziś nikomu do niczego niepotrzebne. Nikt już nie chce pamiętać, co było ważne pół roku temu.

Pół roku temu w Polsce trwała ostra kampania wyborcza kandydatów na prezydenta RP. Pytano o wszystkie możliwe sprawy, a kandydaci zgrabnie potwierdzali, że za ich prezydentury kraj zacznie płynąć mlekiem i miodem. Jedna z grup wyborców, wyjątkowo bliska memu sercu, zadała szereg ostrych pytań. Szczególnie jedno spodobało mi się na tyle, że je sobie dokładnie zapisałem:

Jakie kroki planuje pan za swojej prezydentury podjąć aby informatyzacja naszego kraju postępowała szybciej i była bardziej otwarta?

No właśnie, dla każdego komputerowca zainteresowanego rozwojem naszego kraju, pytanie to jest kluczowe. Zostało jednak skierowane do niewłaściwego audytorium, bo co taki prezydent może? Może zgłosić projekt ustawy, która zapewni każdemu Polakowi dostęp do internetu, a nawet wpisać to prawo do Konstytucji. Tyle tylko, że pomiędzy prawem i jego realizacją jest olbrzymia przepaść. Obiecanki cacanki, ale wszystko sprowadza się i tak do kasy. Ta zaś jest pusta. Zadając niewygodne pytania, Partia Piratów powinna była coś o tym wiedzieć. Nie tylko jej pytania zginęły z portali wyborczych (mam PDF-a, którego przezornie zrobiłem, a którego adres prowadzi dziś donikąd), ale i sama jest w zaniku. Wyguglowanie Piratów pokazuje na przykład odnośnik do Wykopu, w którym królowali przez jakiś czas. Dziś adres z Wykopu oferuje sprzedaż domeny partyjnej. Co za ironia: nieustraszeni w bojach o wolność darmowego kopiowania, Piraci padli ofiarą braku kasy. Jak pisze w swoim blogu ich kapitan (pisownia oryginalna):

"Niestety mimo licznych członków nie udało się zebrać ze składek odpowiedniogo funduszu."

No właśnie, tak to jest w polityce, że nie wystarczy mieć wiele członków, tylko trzeba zbierać składki. Najlepiej przez internet, oczywiście otwarty i darmowy.

Pozostałe pytania Piratów nie miały żadnych szans na odpowiedzi serio, gdyż dotyczyły restrykcyjnego wg nich prawa autorskiego oraz wynikającego z niego wykluczenia cyfrowego. Jeden kandydat na prezydenta zdecydował się odpowiedzieć piratom, popierając usunięcie przepisów karnych z norm praw autorskich. Jak łatwo domyśleć się, owym zdecydowanym zwolennikiem wolności w internecie był Korwin-Mikke. Jego wynik wyborczy (2,5% głosów) niestety nie pozwolił przejść do drugiej tury. Szkoda, bo byłaby fajna zabawa.

Żal mi Partii Piratów. A jeszcze bardziej, że nikt jej już nie pamięta. Nawet internet.

http://wybory.onet.pl/prezydenckie-2010/aktualnosci/77,aktualnosci.html

http://www.wykop.pl/link/378010/piraci-pytaja-kandydatow-na-prezydenta/

http://partiapiratow.org.pl

http://partiapiratow.blog.pl/partia-piratow-zmiana-kursu,15031726,n

http://www.libertarian.pl/partia-piratow-cieszy-nas-stanowisko-janusza-korwin-mikkego

1. Prosimy o opisanie relacji pomiędzy coraz bardziej restrykcyjnymi prawami wiążących się z tak zwaną "własnością intelektualną" a podstawowymi prawami obywatelskimi zawartymi w Konstytucji RP (prawo do prywatności, do tajemnicy komunikowania się, otwartego dostępu do dóbr kultury, zakaz cenzury) zwłaszcza w sieci Internet. Jakie kroki zamierza Pan podjąć, aby chronić prawa obywatelskie w tej dziedzinie?

2. Jaką wizję praw autorskich przedstawia pana kandydatura? Czy uważa pan, że restrykcyjne prawo autorskie, na przykład zabraniające rodzinie wspólne oglądanie filmów lub czytanie książek, jest w przyszłości możliwe i potrzebne? Jak pan ocenia rozwój praw autorskich w Polsce i na świecie?

3. Jakie kroki planuje pan za swojej prezydentury podjąć aby informatyzacja naszego kraju postępowała szybciej i była bardziej otwarta?

4. Czy ma Pan wizję walki ze zjawiskiem elektronicznego wykluczenia pośród różnych grup społecznych?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200