Nowe odzywki

Lokalny Informatyk pragnie zmiany rzeczywistości na jeszcze lepszą. Ze względu na wszechobecne zastosowania informatyki proponuje, aby zmiany zacząć właśnie od tej branży, co niewątpliwie wyindukuje bardzo pozytywny wpływ na pozostałe gałęzie naszego życia.

Lokalny Informatyk pragnie zmiany rzeczywistości na jeszcze lepszą. Ze względu na wszechobecne zastosowania informatyki proponuje, aby zmiany zacząć właśnie od tej branży, co niewątpliwie wyindukuje bardzo pozytywny wpływ na pozostałe gałęzie naszego życia.

Harmonogram zmian proponuje zacząć od spraw podstawowych, czyli od komunikacji między człowiekiem a maszyną. Jakże wiele dobrego można na tej kanwie zdziałać, to aż się wierzyć nie chce. Przecież zazwyczaj suche i niezbyt optymistyczne komunikaty systemów i aplikacji mogą zostać okraszone niemal kwiatami poezji. Nie mówiąc już o tym, że powinny aż ociekać od treści optymistycznych, zamiast oznajmiać tylko smutne i konieczne fakty. Bo czyż nie lepiej brzmi komunikat "i znowu udało się poprawnie uruchomić aplikację" niż "aplikacja została uruchomiona". Niby to samo, ale jakże uczuciowo odmiennie. Propaganda sukcesu nie jest tylko narzędziem, jakim posługiwały się minione reżimy. To narzędzie kształtowania ludzkiego popytu na dobro. Komunikat w rodzaju "i znowu udało się zrestartować system po jego awarii" jest znacznie lepszy aniżeli jego semantyczny odpowiednik "system wystartował po poważnej awarii, jeśli chcesz to wyślij log do producenta".

Z drugiej strony należy zważyć na nieco pejoratywne znaczenie tych samych odzywek w różnych kontekstach. O ile można przekazywać radość z okazji ponownego uruchomienia aplikacji (bo przecież każde poprawne uruchomienie jest jakimś małym świętem, nieprawdaż?), nie powinno się tego uczucia okazywać przy załamaniu się systemu. Dlatego oznajmienie użytkownikowi "i znowu udało Ci się rozłożyć system" z jednej strony może być odebrane jako pozytywne przez samego użytkownika, którego zwycięstwo nad autorami systemu i systemem jako takim celebruje się w tej chwili, z drugiej zaś może wprawić użytkownika w przekonanie, że coś z tym systemem jest nie tak, skoro "znowu" mu się udało go rozłożyć. Aby więc sytuacja nie stawała się wieloznaczna kontekstowo oraz interpretacyjnie, warto zaproponować zwroty lepszej natury.

"System musiał udać się chwilowo na stronę, aby się odświeżyć" - to coś najlepszego, co przyszło Lokalnemu do głowy na tę okoliczność. Szkoda tylko, że system nie jest rodzaju żeńskiego, gdyż brzmiałoby to wiarygodniej, zważając na ogólną wiedzę na temat odświeżania, zaczerpniętą zwłaszcza z filmów.


TOP 200