Nie tylko Steve Jobs

Dla milionów fanów rozwiązań Apple’a, śmierć szefa koncernu automatycznie oznaczała koniec pewnej epoki. Media rozpisywały się o życiu Steve’a Jobsa, jego innowacyjnym podejściu do nowych technologii i hipnotyzującym wpływie na myślenie klientów. Nie można odmówić szefowi Apple’a wielkiej skuteczności w działaniu (zysk netto firmy w zakończonym niedawno roku fiskalnym wyniósł prawie 26 mld USD).

Nie tylko Steve Jobs

Steve Jobs, 1955-2011

Z drugiej strony przeciwnicy Jobsa chętnie przypominają, że nie był on postacią krystaliczną. Szczególnie wytykane jest odejście szefa Apple’a od filantropii (w 1997 r., po powrocie na stanowisko prezesa, Jobs zdecydował się zamknąć wszystkie programy charytatywne) i pogłoski o niewłaściwym traktowaniu pracowników. Kontrowersje budziła też zbyt duża aktywność Jobsa na polach niezwiązanych z rozwojem nowych technologii (reklama, marketing, liczne wywiady, prezentacje, kreowanie własnej osoby). Czas sprawi, że ocena jego dokonań stanie się bardziej obiektywna i lepiej będziemy widzieli granice między celebrytą, mistrzem autokreacji a prawdziwym wizjonerem.

W całym medialnym szumie związanym ze śmiercią Jobsa do świadomości wielu nie przebiły się dwie równie smutne informacje - także w październiku odeszli od nas bowiem dwaj inni giganci świata IT - Dennis Ritchie i John McCarthy.

Nie tylko Steve Jobs

Dennis Ritchie, 1941-2011

Dennis Ritchie, podobnie jak Steve Jobs, zmarł po długiej chorobie. Ritchie był jednym z autorów systemu operacyjnego Unix, ale dla większości informatyków zawsze będzie istniał, jako twórca języka programowania C. Trudno przecenić rolę, jaką język ten odegrał we współczesnych systemach komputerowych. Na jego podstawie powstały liczne aplikacje, używane na co dzień przez setki milionów osób. W 1973 r. powstała pierwsza kompilacja jądra systemu Unix, oparta na języku C (wcześniej był to assembler). Obecnie bazuje na nim także niemal cały Linux. Język C dał początek swoim znanym następcom - C++ i C#.

Mimo wielkich zasług informacje o Dennisie Ritchie pojawiały się w mediach sporadycznie, nawet wtedy, gdy otrzymał nagrodę A. Turinga za wybitne osiągnięcia czy National Medal of Technology, najwyższe odznaczenie, przyznawane przez prezydenta USA za wkład w rozwój nowoczesnych technologii. Jak przyznają osoby z jego otoczenia, Dennis Ritchie był skromnym człowiekiem, nie dbającym o rozgłos.

Nie tylko Steve Jobs

John McCarthy, 1927-2011

John McCarthy to twórca Lisp, jednego z najstarszych (starszy jest tylko Fortran), ale wciąż używanych języków programowania. Powstały w 1958 r. Lisp wyróżniał się charakterystyczną składnią (podstawową strukturą była lista) i był najczęściej wybieranym językiem, umożliwiającym tworzeniem algorytmów do badania i rozwoju sztucznej inteligencji. Jako jeden z najstarszych języków programowania wysokiego poziomu stał się podwaliną współczesnych struktur programistycznych, takich jak struktury drzewiaste czy dynamiczne typowanie. Obecnie używa się różnych jego odmian (np. Scheme, Common Lisp). John McCarthy był również współtwórcą pojęcia AI (Artificial Intelligence - sztuczna inteligencja) i podobnie, jak Ritchie, został odznaczony nagrodą Turinga.

To w jak różny sposób media informowały o śmierci trzech wybitnych osobistości informatyki, wiele mówi o dzisiejszym świecie. W branży IT było wielu introwertyków, którzy - choć nie mieli medialnego daru Steve’a Jobsa - w znaczący sposób przyczynili się do jej rozwoju. Warto o nich pamiętać.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200