Mainframe przez WWW

Host On-Demand 3.0 to zbiór narzędzi do emulacji terminalowego dostępu do komputerów mainframe i AS/400.

Host On-Demand 3.0 to zbiór narzędzi do emulacji terminalowego dostępu do komputerów mainframe i AS/400.

Zewnętrzny wygląd większości pakietów emulujących terminalowy dostęp do systemów komputerowych klasy mainframe i minikomputerów jest bardzo podobny.

Poszczególne programy różnią się jednak technologią. Program Host On-Demand (z serii aplikacji eNetwork IBM) wykorzystuje do tego celu Javę i komponenty Java Beans. Działa pod przeglądarką WWW (obsługującą Javę). Za jego pomocą można korzystać z systemów mainframe, AS/400 i różnych terminali VT, a także drukować dane z terminali 3270. Użytkownik ma do dyspozycji różne oparte na Javie podglądy (stan kolejek do serwera, download i function on-demand) wraz ze wspomaganiem dostępu do baz danych AS/400.

Program pracuje zdecydowanie szybciej pod przeglądarką Internet Explorer (4.01) niż Netscape Navigator (4.5). Aplety Javy, służące do emulacji dostępu terminalowego, po jednokrotnym ściągnięciu mogą pozostawać na lokalnym komputerze. W obecnej wersji Host On-Demand wykorzystuje moduł ResQ!Net/LE, wprowadzający elementy graficznego interfejsu do emulowanych terminali znakowych. Można na przykład dzięki temu szybko zmieniać kolory prezentowanych ekranów.

Program udostępnia pełną obsługę makr (włącznie z ich nagrywaniem), co może uprościć rutynowe zadania przy pracy z systemem, do którego sięgamy przez emulator. Programistom może przydać się bazujący na Javie interfejs API, pozwalający na tworzenie aplikacji intranetowych z wbudowanym dostępem do dużych systemów.

Ważna zaletą programu jest jego cena. Użytkownik nie musi płacić za serwer, a jedynie za licencje (zależnie od liczby stanowisk klienckich).

<hr size=1 noshade>eNetwork Host On-Demand (wersja 3.0)

IBM Corp.

http://www.ibm.com/

Cena: 199 USD (za pojedynczą licencję)

Platformy: serwer - większość popularnych rozwiązań; klient - dowolna przeglądarka WWW zgodna z JDK 1.1


TOP 200