Listy

Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł ''Dolina bez krzemu'' (CW nr 27/2000). Temat ten jest mi szczególnie bliski, jako że prowadzę firmę eksportującą usługi programistyczne, która jest notowana w raporcie Computerworld TOP 200 na niebagatelnej, 15. pozycji.

Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł ''Dolina bez krzemu'' (CW nr 27/2000). Temat ten jest mi szczególnie bliski, jako że prowadzę firmę eksportującą usługi programistyczne, która jest notowana w raporcie Computerworld TOP 200 na niebagatelnej, 15. pozycji.

Mamy też przyjemność, jako jedyna firma programistyczna, uczestniczyć corocznie w targach CeBIT w Hanowerze. Z racji tego, że firma nasza próbuje od 3 lat przełamać złą passę na eksport polskich produktów i usług informatycznych, sądzę, że jestem kompetentny, aby wypowiadać się w poruszonym w artykule, a jakże istotnym, temacie.

Otóż wśród wszystkich ważnych przyczyn małej dynamiki eksportowej sektora informatycznego artykuł nie porusza jednego istotnego czynnika, który stawia nasze firmy na gorszej pozycji przetargowej niż podobne firmy krajów ościennych. Czynnikiem tym jest podatek VAT, który w pełnej wysokości (22%) jest nakładany na większość naszych usług eksportowych, jeżeli są wykonywane w Polsce. Traktuje się nas więc jak firmy budowlane, które tylko jeżeli budują za naszą zachodnią granicą są zwolnione z podatku VAT od sprzedaży.

A przecież chodzi o to, aby nasze oprogramowanie produkowane było w Polsce i dobrze się sprzedawało! Podatku tego firmy niemieckie (co do tego rynku mamy najlepsze rozeznanie) nie mogą odliczyć, w związku z czym podnosi on bezpośrednio cenę naszych usług i oprogramowania. Podczas kilku lat kontaktów w tej branży nie udało mi się znaleźć drugiego takiego kraju, który byłoby stać na taką antyeksportową politykę, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę poziom naszego bilansu płatniczego.

Mimo wielu monitów w tej sprawie do Ministerstwa Gospodarki, nic się nie poprawia w zakresie ułatwień eksportowych dla firm informatycznych. Może właśnie rolą mediów jest nagłaśnianie takich absurdów podatkowych.

Likwidacja podatku VAT na usługi i produkty informatyczne może radykalnie zmienić wartość eksportu w tej branży powyżej absurdalnego poziomu 0,19% (dane z Computerworld nr 27/2000).

Mariusz Kozielski

wiceprezes SET sp. z o.o.

Zabrze

Computerworld TOP 200 - sprostowania

1. Altkom Akademia. W notach dotyczących firm informatycznych błędnie podano nazwisko prezesa zarządu i formę prawną spółki. Prezesem zarządu jest Tadeusz Alster. Altkom Akademia jest spółką akcyjną.

2. Bonair. Firma Bonair została pominięta w tabeli "Dostawcy oprogramowania dla bankowości w 1999 r.", mimo że z tej działalności uzyskała 19% przychodu. W ww. tabeli Bonair powinna być na 12. miejscu, osiągając przychód ze sprzedaży oprogramowania dla bankowości w wysokości 3 319 tys. zł.

Przepraszamy zainteresowane osoby i firmy


TOP 200