Listy

Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł pt. "Programowy czy sprzętowy" Michała Szafrańskiego (nr 4 Computerworlda z 26 stycznia 1998 r.). Ponieważ wkradło się tam kilka nieaktualnych informacji, mogących wprowadzić Czytelnika w błąd, chciałbym je niniejszym zasygnalizować.

Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł pt. ''Programowy czy sprzętowy'' Michała Szafrańskiego (nr 4 Computerworlda z 26 stycznia 1998 r.). Ponieważ wkradło się tam kilka nieaktualnych informacji, mogących wprowadzić Czytelnika w błąd, chciałbym je niniejszym zasygnalizować.

1. Jako wadę routera Cisco 2514 wspomina się brak możliwości obsługi połączeń modemowych oraz ISDN, które to cechy dostępne są dopiero w wyższej serii Cisco 4000. Otóż każdy router serii 2500 ma jeden port szeregowy, oznaczony AUX, do asynchronicznej transmisji - z pełnoprawnym routingiem. Jeśli chodzi o ISDN, to możliwość obsługi portu podstawowego 2B+D tzw. BRI mają już routery najmniejszej serii 1600. Od serii 3600 i większej pojawia się obsługa portu 30 B+D tzw. PRI.

2. Pakiet zarządzania routerami CiscoWorks komunikuje się z routerami nie tylko w sieci lokalnej, jak to sugeruje autor. Oczywiście, dostępne jest zarządzanie routerami w całej sieci LAN i WAN. Aplikacja CiscoWorks pracuje również nie tylko w środowisku Windows, ale również na wszystkich najważniejszych platformach unixowych.

3. Istnieją opcje, pozwalające na proces automatycznej konfiguracji routera Cisco, podłączonego do sieci bez konieczności podłączania komputera jako konsoli konfigurującej.

4. Oprócz dołączanych dokumentacji na CD-ROM, istnieje oczywiście bogaty serwis internetowy Cisco Connection Online, pozwalający ściągać m.in. wszystkie dokumentacje.

5. Dostępny jest już router serii 1600 1605-R z dwoma portami Ethernet plus jeden port WAN, co w połączeniu z nowym oprogramowaniem Cisco IOS FireWall Feature Set zapewnia nową jakość ochrony danych w sieciach o zwiększonym bezpieczeństwie.

Bogusław Sobala

naczelnik Wydziału

Telekomunikacji

Departament Informatyki, Wielkopolski Bank Kredytowy SA, Poznań

Dystrybutorzy Canona

W związku z zamieszczeniem w nr. 3 Computerworlda z 19 stycznia 1998 r. informacji, dotyczącej dystrybucji drukarek Canon, uprzejmie informuję, że dystrybutorami tych urządzeń nie są bynajmniej tylko Computer 2000 Polska i Techmex SA.

Nasza firma jest autoryzowanym dystrybutorem drukarek Canon od marca 1997 r.

River został wybrany przez Canona ze względu na bardzo dobre wyniki w sprzedaży urządzeń drukujących (drukarki OKI), a także bogate doświadczenie zdobyte podczas budowania marki OKI w Polsce. Począwszy od ubiegłorocznych targów Infosystem, River rozpoczął wraz z Canonem budowę autoryzowanej sieci dystrybucji.

River, jako dystrybutor specjalizowany, realizuje swoją sprzedaż wyłącznie poprzez dealerów.

Jacek Bator

prezes River Sp. z o.o., Kraków

Kupowanie w fotelu

W komentarzu towarzyszącym tekstowi pt. "Kupowanie w fotelu" (nr 4 Computerworlda z 26 stycznia 1998 r.) podaliśmy, że jego autor - Sławomir Kulągowski jest członkiem Zarządu Telekomunikacji Polskiej SA. Tymczasem Sławomir Kulągowski jest członkiem Rady Nadzorczej Telekomunikacji Polskiej SA. Czytelników i zainteresowanego za zaistniałą pomyłkę przepraszamy.

Redakcja

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200