Linux do zadań specjalnych

PKO BP SA wykorzystuje Linuxa, działającego na serwerze mainframe, jako platformę dla aplikacji.

PKO BP SA wykorzystuje Linuxa, działającego na serwerze mainframe, jako platformę dla aplikacji.

Rozbudowa istniejących systemów bankowych jest zazwyczaj czasochłonna i kosztowna, stąd banki często posługują się tworzonymi samodzielnie systemami pomocniczymi. PKO BP SA postanowił, że nowe aplikacje będą tworzone z wykorzystaniem technologii internetowych. Problemem jednak okazał się wybór platformy systemowej.

Podstawowe systemy PKO BP SA działają na platformie mainframe, zapewniającej bankowi stabilność, wydajność i skalowalność. Tych samych cech bank oczekiwał od platformy dla systemów pomocniczych. Miała też ona cechować się niskimi kosztami zarządzania. Rozwiązaniem, które pogodziło nowe wymagania dotyczące no- woczesności z koniecznością utrzymania kosztów na niskim poziomie, okazał się Linux, w wersji przeznaczonej dla IBM zSeries. Zastosowanie Linuxa - oprócz tworzenia nowoczesnych aplikacji - ma tę zaletę, że pozwala zaoszczędzić znaczne środki płacone za korzystanie z oprogramowania z/OS.

Tanio, choć nie za darmo

Kierujący projektem informatycy z departamentów: technologii oraz informatyki zdecydowali się wykorzystać system operacyjny Linux w dystrybucji SuSE Enterprise Server 7. "Wybraliśmy produkt SuSE, ponieważ firma ta ma najdłuższe - dziś już prawie dwuletnie - doświadczenia z platformą mainframe. W momencie podejmowania decyzji braliśmy też pod uwagę dystrybucję TurboLinux, brakowało nam jednak lokalnego wsparcia. Z kolei dostępna od niedawna wersja Red Hat dla mainframe jest kilkakrotnie droższa od SuSE" - tłumaczy Michał Sierakowski, specjalista w departamencie technologii w PKO BP SA w Warszawie. System SuSE w wersji dla komputerów mainframe nie jest darmowy. Cena licencji zależy od liczonej w MIPS-ach mocy serwera. W przypadku komputerów o mocy zbliżonej do używanych przez PKO BP SA jest to kwota kilku tysięcy dolarów.

Na razie, jeszcze w trybie testowym, na serwerze mainframe działają dwie aplikacje: repertorium spraw sądowych oraz rejestr skarg i wniosków. W przygotowaniu jest kolejny system, umożliwiający sprawdzanie online wzorów podpisów klientów. Wszystkie aplikacje stworzono w techno- logii internetowej, co umożliwia łatwe (a dzięki SSL także bezpieczne) udostępnianie ich pracownikom banku, bez względu na lokalizację.

Kopia dla każdego

Użytkowanie Linuxa na platformie mainframe ma swoją specyfikę. Pierwsza różnica to brak boot menedżera. Przed zamknięciem systemu konieczne jest wskazanie jądra, które ma być użyte przy następnym uruchomieniu. Druga - z poziomu systemu widoczne są tylko te urządzenia, które zostały danej kopii systemu udostępnione przez oprogramowanie VM. Jego rolą jest wirtualizacja zasobów sprzętowych i przydzielanie zasobów logicznych (pamięci, dysków itd.) systemom wirtualnym. Każda aplikacja PKO BP SA wykorzystuje oddzielną wirtualną kopię systemu operacyjnego, co umożliwia budowanie rozwiązań wysoko dostępnych. Obecnie jest 6 partycji, jednak na pojedynczym serwerze S/390 można ich uruchomić kilkadziesiąt lub nawet kilkaset. Komunikacja między wirtualnymi partycjami odbywa się wewnątrz pamięci operacyjnej za pośrednictwem wirtualnych gniazdek sieciowych (CTC, IUCV, HyperSocket).

Projekt

Wdrożenie: Uruchomienie systemu Linux na platformie IBM S/390

Cel: Lepsze wykorzystanie zasobów sprzętowych i odciążenie specjalistów

Technologie: Serwer IBM S/390, oprogramowanie warstwy pośredniej IBM VM, system operacyjny Linux - SuSE Enterprise Server 7 z jądrem 2.4.7, serwer Apache 1.3.23, bazy danych: PostgreSQL 7.1.3 oraz MySQL 3.23.47, oprogramowanie do zarządzania pamięciami masowymi Logical Volume Manager, oprogramowanie szyfrujące Open SSL 0.96

Wykonanie: Pracownicy departamentów: technologii oraz informatyki PKO BP SA w Warszawie

Osoby odpowiedzialne: Michał Sierakowski, Sławomir Sankowski

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200