Koniec przeciągu

Pierwsza fala zachwytu nad Windows 95 powoli opada. Fajerwerki mogły zauroczyć indywidualnych klientów.

Pierwsza fala zachwytu nad Windows 95 powoli opada. Fajerwerki mogły zauroczyć indywidualnych klientów.

Decydujący o zakupach nowości informatycy z przedsiębiorstw zachowali większą powściągliwość. Zauważmy bowiem, że wśród słów zachwytu nad nowym systemem, nie pojawiały się wypowiedzi usiłujące odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę da Windows 95 i czy rzeczywiście jest ono niezbędne.

Teraz dopiero zacznie się prawdziwa walka Microsoftu o lukratywny rynek korporacyjny. Walka na rzeczywiste koszty i możliwości systemu. Z naszej sondy telefonicznej, w której pytaliśmy informatyków czy zamierzają zainstalować w swoich firmach Windows 95 wynika, że prawie 40% z nich podjęło taką decyzję. Oznacza to duży sukces Microsoftu. Jednak ciągle pozostaje niemały obszar użytkowników instytucjonalnych, którzy bądź zastanawiają się nad zakupem systemu, bądź deklarują niechęć jego instalacji. Na marginesie muszę nadmienić - jako swoistą ciekawostkę - że w liczbie 100 telefonów do osób kierujących działami informatyki w firmach, znalazło się kilka, które o Windows 95 nie słyszały (było to tuż przed premierą systemu). Wydaje się to mało prawdopodobne, a jednak prawdziwe.

Polskie szaleństwo Windows 95 zacznie się dopiero w momencie pojawienia się zlokalizowanej wersji programu. Ciekawe, co z tej okazji szykuje polski oddział amerykańskiej firmy. Wykupi prawa autorskie do piosenki "Skaldów"? Rozda za darmo cały nakład jakiegoś szacownego polskiego tygodnika? Nasi amerykańscy koledzy napisali, że konferencja z okazji polskiej premiery Windows 95 odbędzie się na łodzi podwodnej. Szef polskiego oddziału Microsoft zapytany o to przeze mnie mile się uśmiechnął, jakby chciał mi pokazać, że coś mi się pomieszało. Dodał jednak, że atrakcji nie zabraknie. Wiadomo: oddech konkurencji - całkiem spokojny i nieprzestraszony - czuć tuż, tuż. Bowiem zanosi się na to, że polska wersja konkurencyjnego do Windows 95 OS/2 IBM-a, pojawi się na rynku o kilka tygodni wcześniej. Oczywiście fakt ten o niczym nie przesądza, ale...


TOP 200