Kapitalizm z (nie)ludzką mordą

Poseł Ikonowicz nie chce kapitalizmu z ludzką twarzą, bo go kapitalizm w ogóle nie interesuje. Interesuje go socjalizm, tzn. układ, w którym robole pracują, a on dzieli i zabezpiecza im pochód na pierwszego maja. No i piwo oraz kiełbasę zwyczajną.

Poseł Ikonowicz nie chce kapitalizmu z ludzką twarzą, bo go kapitalizm w ogóle nie interesuje. Interesuje go socjalizm, tzn. układ, w którym robole pracują, a on dzieli i zabezpiecza im pochód na pierwszego maja. No i piwo oraz kiełbasę zwyczajną.

Za komuny nie było źle, tylko żeby dodali trochę więcej pieniędzy. Powiedział to "człowiek z ulicy" na początku lat 90. I stało się. Jednym pieniądze wspaniałomyślnie dodają władze, inni biorą sami (cudze), a jeszcze inni żebrzą. Państwo nad tym zupełnie nie panuje i reaguje niemal wyłącznie dopiero wtedy, gdy dochodzi do radykalnych protestów. Superpremier podpisuje umowę z protestantami, plany biorą w łeb, a premier musi wykonać. Niechże sobie lekarze i nauczyciele dają jakoś radę, bo pieniądze muszą być dla awangardy klasy robotniczej. Gdy ktoś ma ciężko, powinien otrzymać 2-3 razy więcej niż lekarz czy nauczyciel, który w ogóle ma luksusowe warunki pracy. Poczyta sobie książki, coś napisze, pogada z ludźmi i jeszcze bierze pieniądze. Profesorowie belwederscy mieli prawo do leczenia w lecznicy rządowej, którą ponoć zlikwidowano, według oficjalnego doniesienia rządowego z początku listopada ub.r. Okazało się, że nie zlikwidowano, tylko przeniesiono, a przy okazji profesorom odebrano prawo do leczenia tamże. Podwójna hańba: zostawiono ten wstydliwy relikt socjalizmu, ale zabrano profesorom przywilej, który nieco poprawiał samopoczucie tej jakże ważnej, a nielicznej grupy społecznej.

Dla władz od profesorów i lekarzy ważniejsi są wciąż górnicy, do których niewydajnej pracy inni muszą dopłacać. Górnicy przez lata utrzymujący PRL, dostarczając "czarne złoto", zyskali wyjątkową pozycję i dziś żądają, by utrzymywać kopalnie<sup>1</sup>. Tego samego żądają energetycy, hutnicy, kolejarze, komunikacja miejska, przemysł lekki i ciągnikowy oraz rolnicy. Do tego darmowe lecznictwo i edukacja, no i monopole w rodzaju telekomunikacji. Wszystko to wcześniej wymyślił Lenin, a obiecała ludności socjalistyczna szkoła. Nie powiedziała jednak, że za wszystko trzeba płacić. Nadal zresztą nie mówi.

Ktoś może zapytać: co to ma wspólnego z informatyką? A ma. Stosowanie nowoczesnej techniki informacyjnej ma sens jedynie wtedy, gdy się wie, co należy robić, po co i jak. Tworzymy zastosowania drogiej techniki informacyjnej, ale nie wiemy, co te aplikacje mają robić. Mało jeszcze, nie wiedzą tego użytkownicy. My tymczasem przyjmujemy nierealne założenia wstępne, ośmieszając się i dając dowody totalnej niewiedzy. Przykłady? Proszę: olimpiada w Zakopanem. Chcemy zaprosić gości do centrum Parku Narodowego, który wpierw zlikwidujemy, wycinając resztki lasów. A jak tam dojechać i wyjechać stamtąd? Próbkę mieliśmy na początku stycznia. Jedyna "autostrada" była dwa dni zatkana. A my chcemy sprosić tysiące gości. Inny przykład: doświadczenia "komputeryzacji" nie istniejącego systemu podatkowego (POLTAX) powinny były uświadomić, że nie można "komputeryzować" istniejącego tylko na papierze systemu ubezpieczeń, kas chorych itd. Od strony organizacyjnej to katastrofa, a dezinformacja przez odpowiedzialne osoby i instytucje dowodzi zupełnego braku przygotowania i niekompetencji autorów.

Dokumentne nieprzygotowanie zmian, traktowanie ludności i umeblowania, wyrzucanie pieniędzy na komputery, "które zrobią to (?) zgodnie z ustawą", tworzą obraz "kapitalizmu z (nie)ludzką mordą". Tak to widzą ludzie słabo wykształceni, a tych jest ponad 70%. To samo widzą, tyle że ostrzej, ludzie wykształceni.

<hr size=1 noshade><sup>1</sup> W minionym roku za wyeksportowaną tonę węgla górnictwo otrzymywało ok. 80 zł. Za sprzedaną w kraju trzeba było zapłacić 130 zł. Kto i dlaczego sprzedaje węgiel za granicę?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200