Kapitał w gminie

Czy nadzieja społeczeństwa informacyjnego nie pryśnie wkrótce, tak jak czar Nowej Gospodarki? Może się tak stać, gdy okażemy się bezradni wobec problemów, dotykających ludzi w nowych realiach cywilizacyjnych.

Czy nadzieja społeczeństwa informacyjnego nie pryśnie wkrótce, tak jak czar Nowej Gospodarki? Może się tak stać, gdy okażemy się bezradni wobec problemów, dotykających ludzi w nowych realiach cywilizacyjnych.

W sytuacjach kryzysowych najłatwiej jest stosować znane, wypróbowane metody działania. Dają one gwarancję szybkiego i sprawnego przeprowadzenia akcji ratunkowej. Ich skuteczność ogranicza się jednak do typowych, standardowych sytuacji. W przypadku nie znanych zdarzeń ważną rolę odgrywają wiedza i wyobraźnia osób kierujących działaniami ratowniczymi. To na nich spoczywa obowiązek podjęcia decyzji, w którym momencie można jeszcze zdać się na rutynowe procedury, a kiedy niezbędne jest odwołanie się do niekonwencjonalnych, czasami nawet pozaregulaminowych działań.

Przemiany związane z gwałtownym rozwojem technik informacyjnych wymagają dzisiaj podobnych rozstrzygnięć od środowisk opiniotwórczych i decyzyjnych. Ugruntowane w świadomości społecznej sposoby myślenia i wzory zachowań mają - tak jak służbowe procedury - ogromną siłę oddziaływania. Narzucają się jako jedyne, bezdyskusyjne rozwiązania. Mogą jednak utrudniać właściwą ocenę rzeczywistych rezultatów postępowania, szczególnie w sytuacji daleko idących zmian warunków funkcjonowania społeczeństwa.

Niektóre elementy naszych wyobrażeń o rzeczywistości społecznej będą musiały pod wpływem zmian cywilizacyjnych być zweryfikowane. Wskazują na to m.in. tendencje zarysowujące się na rynku pracy. Realna staje się groź- ba wzrostu bezrobocia powstającego w efekcie wdrażania systemów teleinformatycznych, wspomagających pracę firm i instytucji. Coraz liczniejsza staje się grupa pracowników, którzy tracą zatrudnienie w wyniku powierzania wykonywanych przez nich czynności komputerom. Automatyzacji ulegają zazwyczaj proste, rutynowe działania, nie wymagające zaawansowanych umiejętności i kwalifikacji czy może przede wszystkim wiedzy.

Automatyczna wydajność

Najbardziej poszkodowaną grupą w wyniku rozwoju technologii teleinformatycznych będą robotnicy. Peter Drucker twierdzi, że w ich przypadku spadek liczby miejsc pracy będzie powodował we wszystkich krajach wysoko rozwiniętych poważne problemy społeczne i polityczne. Automatyzacja procesów produkcyjnych spowoduje, że do wytworzenia coraz większej liczby produktów potrzeba będzie coraz mniej pracy. Automatyzacja zapewni fabrykom większą wydajność, efektywność i niezawodność działania. Nisko wykwalifikowany robotnik przegra w konkurencji z automatyczną linią produkcyjną. Jeremy Rifkin, autor szeroko dyskutowanej książki Koniec pracy, przewiduje, że za pięćdziesiąt lat do wykonywania całej pracy wytwórczej potrzeba będzie jedynie 5% siły roboczej. Stąd bezrobocie nieuchronnie będzie się stawać najważniejszym problemem społecznym. Nie wiemy, czy ludzkość będzie wystarczająco kreatywna, by w tworzeniu nowych zawodów niwelować ubytek starych profesji.

W odniesieniu do Polski wszystko to oznacza, że nie można już pokładać nadziei na efektywne zwalczanie rosnącego wciąż bezrobocia w budowie nowych fabryk samochodów czy kosmetyków. Jeżeli nawet inwestorzy zdecydują się je tutaj umieścić, wcale nie będzie to równoznaczne z tworzeniem nowych miejsc pracy dla nisko wykwalifikowa- nych rzesz robotników. Uznawane dzisiaj za pierwszoplanowe działania na rzecz tworzenia dogodnych warunków dla zagranicznych inwestycji przemysłowych mogą się w którymś momencie okazać ślepą uliczką. Bawaria - do niedawna jeszcze typowo rolniczy, a obecnie jeden z najlepiej rozwijających się gospodarczo landów niemieckich - poszukuje przede wszystkim inwestycji z dziedziny najnowszych technologii. Bawarczycy, znani ze swego przywiązania do tradycji, nie widzą sprzeczności między lokalną obyczajowością a korzystaniem z nowoczes-nych technik komputerowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200