Kandydat

Jak trudny bywa wybór odpowiedniej osoby na stanowisko menedżera nikomu chyba nie trzeba wyjaśniać. Im większa instytucja, tym problem staje się bardziej złożony.

Jak trudny bywa wybór odpowiedniej osoby na stanowisko menedżera nikomu chyba nie trzeba wyjaśniać. Im większa instytucja, tym problem staje się bardziej złożony.

Firma PIECE od lat utrzymuje i rozwija swoją Nadrzędną Bazę Produktów w oparciu o złożony system komputerowy. Dotychczasowy zarządca (czyli administrator) tej bazy pozyskał inne intratne stanowisko, stąd firma PIECE stanęła przed koniecznością poszukania nowego kandydata. Ofert było sporo, bo stanowisko dosyć atrakcyjne, głównie ze względu na prestiż i finanse. Po wstępnej selekcji doszło do końcowych przesłuchań (po naszemu interview) wybranych kandydatów. Oto w skrócie, co udało mi się zapamiętać z prezentacji jednego z nich.

Nazywam się Michał Tromba. Mam bogate doświadczenie w różnego rodzaju działalności zarządczej. Od kilku lat aktywnie zarządzam swoim portfelem elektronicznym, przy pomocy takich urządzeń, jak laptop, kieszonkowy PC i karty płatnicze. Jeśli chodzi o bazy danych, to właśnie moje doświadczenie związane jest z płatnościami elektronicznymi. Mam bazę danych budżetu domowego na laptopie. Jest to arkusz kalkulacyjny, który okresowo synchronizuję z kieszonkowym PC. Gdy idę na zakupy, na palmtopie odnotowuję bieżące wydatki właśnie w tej bazie, co mi się potem w domu synchronizuje bezprzewodowo z laptopem. W bardziej komercyjnym wymiarze moja działalność była związana z firmą PEACE. Jak widać podobieństwo jej nazwy do PIECE jest aż nadto symptomatyczne, chociaż moja dotychczasowa firma PEACE nie była związana z działalnością produkcyjną. Świadczyliśmy usługi wsparcia psychologicznego, a ja osobiście (co podkreślam) zarządzałem bazą naszych pacjentów. Współpracowaliśmy także z wieloma jednostkami kultu religijnego, a ja osobiście (znowu podkreślam) zarządzałem bazą kontaktów. Zdaję sobie sprawę, że na nowym stanowisku w firmie PIECE czekają mnie ambitne wyzwania. Wiem też, że tutaj Naczelna Baza Produkcyjna pracuje na systemie ORAL lub IBM Dubidu. Proszę wybaczyć ten brak precyzji, ale jestem nieco już zmęczony tym wielominutowym przesłuchaniem. Oczywiście doskonale orientuję się, że obecnie stosuje się relatywne bazy danych, których autorem jest E. Kot ( co osobiście sprawdziłem na jego najnowszej stroniehttp://pl.wikipedia.org/wiki/Edgar_Frank_Codd ). Drugim znanym twórcą jest niejaki B. Gates (notabene obrońca pingwinów, co mu się chwali), który wynalazł MS MySQL. Jako generalne dla siebie zadanie na nowym stanowisku widzę przede wszystkim archiwizację danych, która jest bardzo ważna. Nawet specjalne szafki na archiwalia zlecę zaprojektować. Drugie zadanie, to utrzymanie lub nawet poprawienie współczynnika zajętej pamięci w odniesieniu do pamięci wolnej. Bo pamięć ważna jest. A procesory jako elementy roszczeniowe w stosunku do pamięci po prostu się przykręci. Tabliczki bazy będą indeksowane okresowo, tak, aby nie urągać założonemu poziomowi inflacji. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to zastosuję bardzo radykalne środki. Nikt do salonu z serwerami nie wejdzie, bo tylko ja będę miał klucze. A ponieważ nikt nie będzie się tam poruszał, to i nie nabrudzi się, więc sprzątanie będzie wykonywane rzadko i tylko w mojej obecności.

I to wszystko, co udało mi się odnotować. Kandydata oczywiście odrzucono, bo firma PIECE nie jest jednostką finansową lecz produkcyjną, gdzie wszystko musi się zgadzać co do joty, produkty muszą się sprzedawać, być konkurencyjne i gwarantowanej jakości. Dla uzupełnienia zasadności tych wniosków proponuję zajrzeć na strony (zważając jednak na daty ich publikacji):

http://www.computerworld.pl/artykuly/51315.html ,http://www.computerworld.pl/artykuly/11409.html ,http://www.computerworld.pl/artykuly/12052.html ,http://www.computerworld.pl/artykuly/15320.html ,http://www.computerworld.pl/artykuly/16937.html ,http://www.computerworld.pl/artykuly/10288.html ,http://www.computerworld.pl/artykuly/23212.html ,http://www.computerworld.pl/artykuly/33653.html ,http://www.computerworld.pl/artykuly/12817.html oraz przeczytać raport:http://security.psnc.pl/reports/e-banking_polska_ssl_report.pdf .

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200