Dziadek z kondycją

Kilka tygodni temu w felietonie System z brodą wyrażałem pogląd, że chociaż system operacyjny DOS idzie nieuchronnie w zapomnienie, to jednak w dalszym ciągu powinniśmy dysponować małym i nieskomplikowanym systemem niezależnym od kosztownego i wymagającego środowiska graficznego.

Kilka tygodni temu w felietonie System z brodą wyrażałem pogląd, że chociaż system operacyjny DOS idzie nieuchronnie w zapomnienie, to jednak w dalszym ciągu powinniśmy dysponować małym i nieskomplikowanym systemem niezależnym od kosztownego i wymagającego środowiska graficznego.

Wystarczy zajrzeć na stronęhttp://www.pldos.pl , aby przekonać się, że system DOS, pomimo leciwego wieku, ma się ciągle nieźle i nawet jest rozwijany. Chodzi tutaj o wersję PC-DOS 2000 wersja 7.0 firmy IBM, która nie oglądając się na Microsoft nie rozwijający już tego rodzaju systemów, nadal pielęgnuje tradycyjne oprogramowanie komputerów personalnych.

W warunkach polskich, oprócz samego systemu operacyjnego, możemy kupić w jednym pakiecie wiele programów narzędziowych uzupełniających środowisko pracy. A więc znajdziemy tutaj DOS Navigator (funkcjonalny zastępnik znanego Norton Commandera), edytor tekstów Słowo oraz przeglądarkę internetową Arachne. Wszystko w niezwykle przystępnej cenie 120 zł. Gdyby komuś było mało tego zakresu funkcjonalnego, istnieje zestaw darmowego oprogramowania dla tej platformy, umożliwiającego wzbogacenie zakresu oferowanych funkcji o oprogramowanie modemowe i faksowe, nagrywarki CD, przeglądarki plików graficznych i filmów, odtwarzacze MP3 i wiele innych.

Wydawać by się mogło, że DOS jest "upośledzony internetowo" - przynajmniej w pamięci większości z nas taki pogląd pozostał. Obecnie nie jest to do końca prawdą. Już sam fakt możliwości posługiwania się przeglądarką Arachne jednoznacznie pokazuje, że protokół TCP/IP jest i tutaj oferowany. Co więcej, na DOS-ie możemy zainstalować także serwer WWW lub FTP. Niemożliwe? Wystarczy zajrzeć na wzmiankowaną wcześniej stronę (http://www.pldos.pl ), aby przekonać się, jak funkcjonuje pierwszy w Polsce tego typu serwer na platformie DOS. Można także rozejrzeć się po świecie (np.http://www.eznos.org ), aby przekonać się, że oprócz naszego kraju także gdzie indziej działają podobne rozwiązania. Prawdziwą gratką dla koneserów będzie skok pod adreshttp://michiganbroadband.com:8088 - ujrzycie tam Państwo jedyny chyba na świecie serwer webowy posadowiony na komputerze klasy XT. Łza się w oku kręci - niektórzy z nas zaczynali przecież swoją przygodę z informatyką na takim właśnie sprzęcie.

Czy warto w dzisiejszych czasach pielęgnować rozwiązania technologiczne trącące nieco myszką? Czyżby nowoczesne systemy oferujące kompletny oraz intuicyjnie obsługiwany zestaw oprogramowania nie do końca zaspokajały oczekiwania użytkowników? Sądzę, że skoro istnieje oferta rynkowa, to także jest popyt na proste oprogramowanie, które może działać na "byle czym". W końcu też aby napisać tekst lub zajrzeć do Internetu, nie musimy wydawać krocie na najnowsze zdobycze myśli technicznej, które może są imponujące, ale jakże często rozrzutnie przekraczają podstawowe wymagania większości użytkowników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200