Czym żyje branża? Finansami!

Ponad 2,2 mld zł wyniosły przychody firm IT działających na rynku bankowo-finansowym. Połowa przypada na pierwszą 10.

Ponad 2,2 mld zł wyniosły przychody firm IT działających na rynku bankowo-finansowym. Połowa przypada na pierwszą 10.

W pierwszej piątce największych dostawców rozwiązań i usług IT dla banków i instytucji finansowych znaleźli się wyłącznie polscy integratorzy - ComputerLand, Softbank, Prokom Software, Ster-Projekt i . Największym bankowo-finansowym klientem ComputerLandu w 2002 r. były Kredyt Bank i NBP, Softbanku - PKO BP, Prokomu - ZUS, Ster-Projektu - Kredyt Bank i NBP, a Talexu - Bank Zachodni WBK. Wielkość obrotów firm IT z tytułu obsługi sektora bankowo-finansowego wyniosła ok. 550 mln USD.

Konsolidacja dostawców

Ubiegły rok przyniósł konsolidację firm działających na rynku bankowo-finansowym. Powstały dwie silne grupy. Pierwsza, skupiona wokół Prokom Software i Softbanku oraz należących do niego firm Wonlok (zamknięcie transakcji jest planowane na lipiec br.), Saba, Sawan i Novum. Jej obroty w 2002 r. z tytułu obsługi sektora bankowego wyniosły 424 mln zł. Druga grupa jest związana z ComputerLandem i PolSoftem (265 mln zł). Na mniejszą skalę działają na tym rynku Ster-Projekt (96 mln zł), Talex (94 mln zł) oraz i Comp Rzeszów (70 mln zł).

Dwie ostatnie spółki są w trakcie połączenia. Grupa Comp jest obecnie najbardziej dynamicznie rozwijającą się wśród działających na rynku bankowo-finansowym. W ciągu pierwszych czterech miesięcy br. obroty Comp Rzeszów wzrosły o 64%, tj. do 32,5 mln zł, a zwykle najlepszy czwarty kwartał firma ta ma dopiero przed sobą. Zdobyła ona ostatnio większość kontraktów na wdrożenia systemów centralnych w średniej wielkości bankach. W styczniu br. podpisała umowę na wdrożenie systemu def2000 z Bankiem Pocztowym, a w kwietniu z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. W 2002 r. jej klientem został Dominet Bank. Comp Rzeszów wyspecjalizował się w informatyzacji banków hipotecznych, którym oferuje system Cheops. Rzeszowska firma zinformatyzowała wszystkie tego typu banki działające w Polsce. W styczniu 2003 r. podpisała umowę z czwartym z nich - Nykredit Bank Hipoteczny.

ComputerLand - największa firma działająca w sektorze bankowo-finansowym - zakończył wdrożenie systemu Profile w Kredyt Banku. Wpływał on znacząco na jego przychody z tego sektora w ostatnich 3, 4 latach. Firmie udało się jednak zdobyć kolejnego dużego bankowego klienta. Dzięki przejęciu PolSoftu, ComputerLand podpisał z Bankiem Zachodnim WBK pięcioletnią umowę, stając się preferowanym dostawcą technologii i usług związanych z systemami transakcyjnymi, business intelligence oraz służącymi do wspierania sprzedaży i obsługi własnej. W maju br. warszawski integrator podpisał kontrakt o wartości 84 mln zł na dostawę w latach 2003-2006 rozwiązań IT dla jednej z instytucji finansowych, zapewne BZ WBK.

Problemem dla ComputerLandu mogą być obecnie drodzy specjaliści od systemu Profile, dla których nie ma zbyt dużo pracy. Zwłaszcza że - jak twierdzą przedstawiciele firmy - stanowią oni najliczniejszy zespół konsultantów od tego systemu w Europie. Być może będą wykorzystywani przy projektach Sanchez Computer poza Polską. ComputerLand zawarł w ciągu ostatniego roku jedynie dwa małe kontrakty na wdrożenie systemu Profile. W marcu 2002 r. podpisano umowę z Invest Bank, a rok później z AmerBankiem. Firma nie zdobyła jednak największego kontraktu w PKO BP, który prawdopodobnie przypadnie jej konkurentowi - Softbankowi. ComputerLand prowadzi w tym banku jedynie wdrożenie systemu Flexcube (obsługa księgowa centrali i bankowość hurtowa).

Wygrana w przetargu w PKO BP - w którym Softbank konkuruje z firmami Financial Network Services i Temenos - może być ratunkiem dla warszawskiej spółki. W ostatnim czasie Softbank nie podpisał znaczących umów w sektorze bankowo-finansowym. Świadczy o tym ponad 30-proc. spadek przychodów w 2002 r. W roku ubiegłym Softbank "dorabiał", dostarczając sprzęt do instytucji finansowych (choć nie tylko), jako podwykonawca zachodnich koncernów (umowy o wartości 87 mln zł). Jedyne nowe kontrakty dotyczyły nadal nie rozpoczętego projektu informatyzacji Narodowego Centrum Rozliczeniowego Białorusi, opracowania oprogramowania dla Pekao i umowy serwisowej z Nordea Bank Polska. Większość przychodów (ok. 45%) pochodzi jednak ze strony strategicznego klienta, jakim jest PKO BP. Softbank w 2002 r. podpisał z tym bankiem umowę o realizacji drugiego etapu rozwoju Centralnego Systemu Autoryzacji i Rozrachunków CESAR oraz dostawie oprogramowania Oracle. Firma ma duże szanse na kontynuację informatyzacji PKO BP.

Z kolei Prokom, główny akcjonariusz Softbanku, otrzyma zapewne kilkuletni kontrakt na obsługę informatyczną Grupy PZU. Tym samym największe, szacowane na 3-4 mld zł, projekty IT w bankowości i finansach przypadną firmom z jednej grupy kapitałowej. Najwcześniej jednak spółki te zaczną czerpać z nich zyski w czwartym kwartale br.


TOP 200