Czy istnieje idealny mobilny system operacyjny?

W Internecie krąży wiele porad związanych z wyborem mobilnego systemu operacyjnego i w statystykach królują tylko dwa z nich - iOS i Android. Nie jest to jednak optymalny wybór dla wszystkich i wiele osób, w tym autor niniejszego felietonu zadaje sobie pytanie - czy istnieje lub istniał system idealny, najlepiej dopasowany dla większości potrzeb?

W statystykach większość smartfonów pracuje pod kontrolą jednego z dwóch systemów. Z jednej strony jest działający tylko ze sobą system zamknięty, z drugiej strony system otwarty, ale nadal z problemami. Inne systemy spoza tej dwójki nie spełniają niektórych podstawowych moich potrzeb. Jaki zatem powinien być „przynajmniej dobry” system mobilny? Co powinien mieć?

Prawdziwy multitasking

Czy istnieje idealny mobilny system operacyjny?

Multitasking

Obsługę wielu pracujących równocześnie aplikacji, przy czym pod pojęciem pracy rozumiem nie tylko aplikację uruchomioną z osobnym procesem serwisowym ale normalną pracę w tle. Po to, by w trakcie rozmowy można było uruchomić notatnik, zapisać coś, uruchomić arkusz kalkulacyjny i przełączać się między tymi aplikacjami.

Zobacz również:

  • Ta inicjatywa Apple budzi poważne zastrzeżenia zwolenników ochrony prywatności

Najbliższy ideałowi – Symbian OS, Windows Mobile 2003 – oba te systemy miały pełny multitasking, o ile starczyło pamięci RAM. Obecnie tak działa Android (włącznie z podziałem okien w Samsungach) i być może kiedyś ten stan osiągnie iOS.

Stabilność

Czy istnieje idealny mobilny system operacyjny?

Załamanie aplikacji

Najważniejsze składniki systemu muszą być napisane w solidny sposób by system nie wymagał częstych restartów. Dotyczy to nie tylko aplikacji usługowych (telefon, kontakty), ale także interfejsu użytkownika i połączeń sieciowych (Bluetooth, Wi-Fi, EDGE/3G/LTE). System operacyjny telefonu nie ma prawa załamywać się po kilkudniowej eksploatacji z włączonym 3G/LTE, nie powinna mu „wypadać” obsługa Bluetooth ani innych urządzeń peryferyjnych.

Najbliższy ideałowi – BlackBerry OS. W porównaniu do dzisiejszych systemów był stabilny jak skała.

Sprawna obsługa poczty elektronicznej

Czy istnieje idealny mobilny system operacyjny?

Programowy klient BlackBerry dla Symbiana

To jest standard, ale który z dzisiejszych systemów potrafi uruchomić wyszukiwanie na serwerze? Który umie automatycznie odpytać firmową książkę adresową i uzupełnić adresy? Który z nich umie automatycznie reformatować wiadomość e-mail do czystego tekstu, gdy wykryje powolne połączenie internetowe? Który potrafi wyświetlić wiadomość bez pobierania całego załącznika? Który przy tym pozwala na edycję cytowanej wiadomości, by wyciąć długiego „węża” kolejnych odpowiedzi?

Najbliższy ideałowi – BlackBerry OS oraz programowy klient BlackBerry w telefonach Nokia 9300 (wada – brak edycji cytowanego tekstu). Częściowo klient Exchange w Nokiach z Symbianem S60v3.

Możliwość dostosowania interfejsu

Czy istnieje idealny mobilny system operacyjny?

Możliwość dostosowania interfejsu

Od kolejności ikonek w menu aplikacji, przez ich położenie w folderach, aż po przypisanie opcji do przycisków. To wszystko chcę dostosować, by telefon działał dokładnie tak, jak ja chcę. Jeśli będę chciał, by pod prawym przyciskiem była opcja wyboru urządzeń Bluetooth, to system powinien mi to umożliwić. Dotyczy to także dźwięków - chcę osobnych profili do cichych pomieszczeń, osobnych na zewnątrz, po włączeniu zestawu głośnomówiącego system musi zmienić dzwonek na inny, powiadomienia SMS również trzeba dostosować zależnie od profilu. Niektóre kontakty i grupy kontaktów muszą mieć osobne dzwonki. Dobrze byłoby przypisać zdjęcia do kontaktów, by pojawiały się, gdy dana osoba dzwoni.

Najbliższy ideałowi – Symbian OS. Na drugim miejscu, ale bardzo daleko w tyle - Android.

Zerowe zaufanie do aplikacji

Czy istnieje idealny mobilny system operacyjny?

Uprawnienia aplikacji

System musi zawierać skuteczny mechanizm, który pozwala aplikacjom tylko na to, co rzeczywiście jest niezbędne. Dotyczy to dostępu do kluczowych zasobów, takich jak kontakty lub pliki. To musi dać się ustawić z poziomu zaawansowanego użytkownika i żadna aplikacja nie może mieć domyślnie prawa dostępu do zasobów, nawet jeśli o to prosi. Może mieć co najwyżej odblokowane, jeśli użytkownik się na to zdecyduje. Po co latarce dostęp do kontaktów? Po co notatnik ma wysyłać SMS? Niestety dzisiejsze systemy działają inaczej – jeśli aplikacja już znalazła się w telefonie, to ma dostęp niemal do wszystkiego.

Najbliższy ideałowi – specjalnie przygotowane buildy Androida, w tym niektóre telefony GoClever oraz modowane chińskie smartfony sprzedawane pod różnymi brandami. Posiadają one kontrolę dostępu do kontaktów, ale wymagają rootowania, by użyć firewalla (patrz także następny punkt).

Pełna kontrola dostępu do sieci

Czy istnieje idealny mobilny system operacyjny?

Kontrola dostępu do Internetu

Wyjaśnię - pełna kontrola = kontrola per aplikacja lub biblioteka. Dostęp dla aplikacji do Internetu powinien być wyjątkiem, a nie regułą. Oznacza to, że żadna z aplikacji nie ma prawa mieć dostępu do żadnego łącza internetowego bez zgody użytkownika. Opcja ta powinna umożliwiać także wybór punktu dostępu.

W systemie Symbian OS wybór APN i kontrola dostępu działała bez zastrzeżeń, można było przydzielić jednej aplikacji dostęp przez GPRS, innej tylko przez Wi-Fi, aplikacja MMS korzystała z własnego, osobno definiowanego punktu dostępu, a aplikacje nie miały domyślnie dostępu do transmisji danych.

W Androidzie kontrola dostępu do Internetu nie istnieje, chyba że telefon zostanie zrootowany. To samo iOS, ten system nigdy nie potrafił poprawnie zarządzać APNem, z kolei w BlackBerry restrykcje dało się nałożyć tylko na poziomie serwera. Tymczasem wbudowany firewall powinien domyślnie blokować gadatliwe aplikacje takie jak choćby SwiftKey.

Czy istnieje idealny mobilny system operacyjny?

Logi z aktywności aplikacji Swiftkey

Najbliższy ideałowi – Symbian OS, rootowany Android z poprawnie ustawioną apką Afwall+ (polecam!).

Wydruk do sieciowych drukarek

Czy istnieje idealny mobilny system operacyjny?

Drukarka sieciowa w E72

BARDZO cenna opcja gdy masz szybko przygotowany dokument, który chcesz wydrukować na lokalnie dostępnej drukarce bez pośrednictwa peceta. Obecnie jest to poważny problem, który trzeba obchodzić za pomocą obcych aplikacji, często przekierowując wydruk przez serwer chmurowy. Jest to absolutne zaprzeczenie prostoty i bezpieczeństwa wydruku do drukarki sieciowej w lokalnej sieci.

Najbliższy ideałowi – Symbian OS na Nokii E72 – działało bez problemu praktycznie do każdej drukarki HP z JetDirectem, działało także na Kyocerach i niektórych OKI. Nieco gorzej działał wydruk na Windows Mobile.

Kontrola transmisji danych w roamingu

Czy istnieje idealny mobilny system operacyjny?

Kontrola dostępu do danych w roamingu

Dziś roaming GPRS to standard, ale nadal nie wszystkie systemy potrafią poprawnie zarządzać dostępem do danych zależnie od używanego APN oraz sieci komórkowej. Ograniczenia powinny być zachowane per aplikacja lub biblioteka, zależnie od dostępu, a zatem poczta elektroniczna oraz komunikator internetowy mogłyby korzystać z GPRS w roamingu, ale na przykład przeglądarka internetowa lub aplikacja youtube mogłyby działać tylko z Wi-Fi, a z sieci komórkowej wyłącznie w sieci macierzystej. Z kolei aplikacja obsługująca MMS działałaby tylko w sieci komórkowej, z własnego APN.

Najbliższy ideałowi – starszy BlackBerry, ze względu na usługę paczki BB BES roaming pack. Nawet Android z aplikacją Afwall+ nie ochroni wystarczająco i lepiej transmisję danych za granicą wyłączyć – chyba że posiada się abonament GPRS w roamingu.

Żadnych zaszytych na stałe usług chmurowych

Czy istnieje idealny mobilny system operacyjny?

Usługi chmurowe

System może, a nawet powinien korzystać z dedykowanych usług chmurowych, takich jak backup aplikacji, ich ustawień, a także danych użytkownika oraz inne usługi. Niemniej jednak całe oprogramowanie odpowiedzialne za synchronizację powinno być uruchamiane osobno. Musi być możliwość jego trwałej deinstalacji lub trwałej dekonfiguracji (bezwzględnie jedna z tych dwóch opcji) lub rekonfiguracji na firmowe serwery (jeśli to tylko możliwe). Firewall i opcje prywatności to tylko półśrodek i absolutnie się do tego celu nie nadaje.

Całkowitej dyskwalifikacji podlegają zarówno iOS, jak i Android (z nielicznymi wyjątkami) oraz Windows Phone. Jeśli doniesienia o działaniu telemetrii w systemach Windows Phone się sprawdzą, to będzie to jeszcze bardziej inwazyjny telefon pod względem prywatności od Androida. Telefon nie ma prawa sam „zadzwonić do domu”.

Najbliższy ideałowi – Symbian OS, Windows Mobile.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200