Czy istnieje idealny mobilny system operacyjny?

Obsługa fizycznej klawiatury

Czy istnieje idealny mobilny system operacyjny?

Klawiatura fizyczna 9300i

Oczywiście nie w każdym modelu. Oprócz normalnej klawiatury QWERTY dobrze byłoby, by obsługiwał także klawisze funkcyjne. Tak, jak moim zdaniem najlepszy telefon biznesowy w historii – Nokia Communicator oraz Nokia 9300i i jej następcy. Były to telefony od początku projektowane pod kątem użytkownika profesjonalnego, wyposażone we wszystko, co potrzebne – bardzo dobrą obsługę poczty (włącznie z programowym klientem BlackBerry oraz Exchange), arkusz kalkulacyjny, edytor tekstu, dobry kalkulator i notatnik, także głosowy. Wszystkich tych aplikacji można było użyć w trakcie rozmowy!

Najbliższy ideałowi – Symbian OS w telefonach Nokia 9300i, po części BlackBerry OS, dużo dalej pod względem wygody plasuje się Android w telefonach takich jak Motorola Droid 2 (w Europie znana jako Milestone 2) lub HTC ChaCha.

Zobacz również:

Dobra obsługa kart pamięci

Czy istnieje idealny mobilny system operacyjny?

Szyfrowanie karty pamięci

Powinien obsługiwać karty pamięci, zakładając przy tym sensowne szyfrowanie zawartości (AES, klucz pozostaje wyłącznie w telefonie). Oczywiście musi istnieć sposób migracji danych między pecetem a zasobami w telefonie – zatem niech karta po prostu będzie dostępna jako usb-storage po podaniu PINu w telefonie i szyfrowaniu/deszyfrowaniu w locie. Karta musi być wymienna po to, by można było część informacji przechować i przełożyć karty w miarę potrzeb. Nadmienię, że są pliki legalne w Polsce, ale w USA lub UK już niekoniecznie. Do tego dochodzą mapy offline danego regionu, przechowywane właśnie na karcie pamięci. Dlatego za granicę trzeba wziąć drugą kartę pamięci.

Najbliższy ideałowi – BlackBerry OS, specjalnie przygotowane buildy Androida (testowałem taki telefon), częściowo Symbian S60v3

System przystosowany pod kątem telefonu

Czy istnieje idealny mobilny system operacyjny?

Wyświetlanie dostosowane do funkcji telefonu

System powinien być ukierunkowany na funkcje telefonu, a to oznacza, że połączenia telefoniczne mają być jego celem, a nie dodatkiem obsługiwanym za pomocą apki ze sklepu. System musi obsługiwać klawisze sprzętowe (czerwona/zielona słuchawka), dobrze byłoby mieć drugi wyświetlacz ściśle telefoniczny (może być monochromatyczny), a połączenie nie musi wybudzać całego systemu. Do tego jakość dźwięku powinna być właściwa dla dobrych starszych telefonów. Dzisiejsze smartfony do dzwonienia się nie nadają w ogóle.

Najbliższy ideałowi – Symbian OS w Nokii 9300i, ale ma działać szybciej. Częściowo BlackBerry OS. Podoba mi się także pomysł zastosowany w Samsungu SGH-D307 (w USA tylko Cingular i przez chwilę Verizon).

Łatwe współdzielenie ekranu na projektor

Czy istnieje idealny mobilny system operacyjny?

Współdzielenie ekranu

Wystarczy podłączyć standardowy przewód, by zawartość ekranu urządzenia wyświetlić na projektorze. Dodatkowo to samo można wykonać przez Wi-Fi. Do tego program, który umożliwi aplikacji w rodzaju Quickoffice wyświetlanie prostych prezentacji na projektorze bez konieczności podłączania laptopa. To już jest!

Najbliższy ideałowi – iOS, Android na niektórych urządzeniach

Dobry sklep z aplikacjami

Czy istnieje idealny mobilny system operacyjny?

Sklep z aplikacjami

To jest oczywiste, bo ludzie tego chcą. Dla mnie oznacza to także informacje o tym, jakie są uprawnienia aplikacji, jakie jest jej działanie i co się będzie działo po instalacji danej apki. Do tego jest niezbędne także wyrugowanie złośliwego oprogramowania z aplikacji w sklepie. Najgorzej pod tym względem wypada obecnie sklep Google'a, a instalacja aplikacji z nieznanych repozytoriów (także w iOS) to proszenie się o kłopoty.

Najbliższy ideałowi – iOS.

Instalacja aplikacji spoza sklepu dla świadomych użytkowników

Czy istnieje idealny mobilny system operacyjny?

Instalacja spoza sklepu

To dla tych, którzy wiedzą, co robią. Także dla tych, którzy chcą uruchamiać własne aplikacje bez konieczności rejestracji w sklepie, poddawania aplikacji wszelkim testom, bez ujawniania kodu producentowi telefonów. Istotna sprawa także dla firm, które rozwijają własne oprogramowanie i uruchamiają je tylko na swoich telefonach, dzięki czemu mogą zachować przewagę konkurencyjną.

Najbliższy ideałowi – Android oraz stara wersja Symbian OS

Obsługa aplikacji Java

Czy istnieje idealny mobilny system operacyjny?

Obsługa aplikacji Java

Ktoś, kto napisał obsługę komunikatora Gadu-Gadu i Tlen za pomocą własnej aplikacji w Javie, by porozmawiać ze starymi znajomymi nie będzie chciał pisać jej ponownie dla nowego systemu i wolałby nie przechodzić całego korowodu przy rejestracji do sklepu z aplikacjami (iOS). Ważne także dla miłośników „gierek” Java używanych dawniej na starych telefonach.

Najbliższy ideałowi – Symbian OS w praktycznie dowolnej wersji. Android z emulatorem JBED. Częściowo także BlackBerry OS. Do tego wiele telefonów „bez systemu”.

Sensowne zarządzanie energią

Czy istnieje idealny mobilny system operacyjny?

Dobre zarządzanie energią, pojemny akumulator.

Musi być to system, który umożliwi pracę aplikacji przy minimalnym zużyciu energii. Oczekiwałbym tutaj czasu standby na standardowej baterii nie krótszego niż 3 dni, zakładając godzinę rozmów dziennie, synchronizację jednego konta pocztowego przy aktywnej usłudze EDGE, przez połowę doby telefon jest w zasięgu Wi-Fi, okresowo przeglądanie Internetu, aktywny komunikator.

Najbliższy ideałowi – BlackBerry OS, Symbian OS. Niektóre telefony z Androidem były wyposażone w akumulator rzędu 4000mAh i też spełniały powyższy warunek. Mam taki telefon.

Natywna obsługa dwóch kart sim

Czy istnieje idealny mobilny system operacyjny?

Obsługa dwóch kart SIM

To sprawa oczywista dla kogoś, kto korzysta z telefonu w podróży lub łączy w jednym urządzeniu sprawy prywatne i służbowe. Ideał zakłada pełną separację kontaktów dla każdej z kart, to samo dotyczy wiadomości SMS i MMS oraz odpowiednich APN dla nich.

Najbliższy ideałowi – Windows Phone, Android z customowymi nakładkami (posiadam taki telefon, ale do ideału w postaci separacji kontaktów mu jeszcze daleko).

Pełna obsługa Bluetooth

Czy istnieje idealny mobilny system operacyjny?

Pełna obsługa Bluetooth

Pełna obsługa oznacza oba profile telefoniczne (headset, handset), transfer dźwięku stereo w lepszej jakości, wysyłanie oraz odbieranie obiektów via push z każdej aplikacji, dostęp do plików na nośniku wymiennym. To na szczęście potrafi wiele telefonów, w Symbianie działało od samego początku.

Najbliższy ideałowi – Symbian OS, BlackBerry OS, Android

Skuteczne blokowanie obcej zawartości

Czy istnieje idealny mobilny system operacyjny?

Adblock plus w akcji

Blokowanie pobierania obcych skryptów, powinno dotyczyć nie tylko przeglądarki, ale całego telefonu. Narzędzia powinny umożliwić zablokowanie niepożądanych treści lub całych serwerów oraz klas IP po to, by niepotrzebnie nie pobierać danych. Przy okazji skutecznie zablokuje wszelkie reklamy. Całość musi być kontrolowana przez świadomego użytkownika. Protezą może być firewall dla systemu oraz Firefox z dodatkiem Bluehell firewall.

Najbliższy ideałowi – Android z aplikacją Adblock Plus oraz odpowiednio dostosowanymi filtrami Afwall+. Brakuje rozwiązania systemowego.

Płynnie działający interfejs użytkownika

Czy istnieje idealny mobilny system operacyjny?

Płynnie działający interfejs użytkownika, bez załamań

A zatem jeśli są jakiekolwiek animacje, to niech się wykonują płynnie, bez zacięć. Jeśli aplikacja pracuje, to niech jej interfejs umożliwia inne akcje, niech aplikację da się zminimalizować po to, by dalej pracowała, ale z niższym priorytetem.

Najbliższy ideałowi – iOS, Windows Phone

Reasumując:

Najlepszy dla mnie system operacyjny nie istnieje

Co było do udowodnienia.


TOP 200