Biblioteka IT

Twoje centrum wiedzy o rozwiązaniach IT. Szczegółowe specyfikacje, case study, prezentacje. Zdobądź informacje dzięki którym podejmiesz właściwe decyzje. Pobierz dokumenty typu whitepaper, raporty, obejrzyj webcasty.

Zabezpieczenie przemysłowych  systemów sterowania za pomocą rozwiązań Fortinet W ostatnich latach przemysłowe systemy sterowania (ICS), od których zależy działanie najważniejszej infrastruktury i zakładów z sektora produkcji przemysłowej, stały się celem coraz częstszych i coraz bardziej zaawansowanych cyberataków. Częściowo wynika to z nieuchronnej integracji technologii operacyjnej (OT) z technologią informatyczną (IT). Jak zawsze zalety większych możliwości podłączania do sieci (uzyskane dzięki zastosowaniu otwartych standardów takich jak Ethernet i TCP/IP) oraz oszczędności uzyskane w wyniku zastąpienia dedykowanej infrastruktury gotowym do wdrożenia sprzętem i oprogramowaniem wiążą się ze zwiększonym stopniem podatności na atak. O ile jednak skutki naruszenia bezpieczeństwa w większości systemów IT są ograniczone do strat finansowych, o tyle skutki ataków na przemysłowe systemy sterowania mogą potencjalnie obejmować zniszczenie sprzętu, zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa, a nawet narażenie na szwank życia ludzkiego. Celem niniejszego omówienia jest przedstawienie sposobów, w jakie rozwiązania Fortinet mogą zapewnić bezpieczeństwo i poprawne działanie przemysłowych systemów sterowania, zwłaszcza systemów korzystających z mechanizmu SCADA (ang. Supervisory Control and Data Acquisition). Jak znaleźć równowagę między potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa i elastycznym dostępem urządzeń do sieci? Pobierz artykuł i poznaj najnowsze rozwiązania.
Bezpieczny dostęp zdalny dla pracowników administracji Administracje krajowe stoją w obliczu wielu różnych potencjalnych sytuacji kryzysowych, takich jak choroby, powodzie, huragany i przerwy w dostawie prądu. W takich przypadkach muszą zatem działać jako centrum koordynacji i zarządzania oraz komunikować się z obywatelami w sposób otwarty i transparentny. Wdrożenie planu ciągłości biznesowej jest niezbędne do tego, aby administracja była zdolna do działania w przypadku niesprzyjających okoliczności oraz przygotowana na potencjalne katastrofy. Nastały bowiem nowe czasy, w których pracownicy administracji mogą musieć pracować zdalnie. Instytucje przygotowujące plan ciągłości biznesowej muszą zakładać, że nie będą mogły wykonywać zwykłej działalności w dotychczasowych obiektach. Zdolność do umożliwienia pracownikom pracy zdalnej jest niezbędna w celu zagwarantowania zarówno ciągłości działania, jak i bezpieczeństwa. Firma Fortinet oferuje w tym kontekście zintegrowane rozwiązanie do skalowalnej obsługi pracy zdalnej. Zapory sieciowe następnej generacji (NGFW) FortiGate mają wbudowane funkcje obsługi wirtualnych sieci prywatnych (VPN) opartych na protokołach SSL i IPsec, aby umożliwić pracownikom zdalnym bezpieczne połączenie z siecią danej instytucji bez konieczności wykupienia dodatkowych licencji. Dzięki ochronie urządzeń końcowych realizowanej przez rozwiązanie FortiClient oraz uwierzytelnianiu wieloskładnikowemu (MFA) realizowanemu przez rozwiązanie FortiAuthenticator, instytucja może bezpiecznie obsługiwać pracowników zdalnych i utrzymywać ciągłość biznesową. Poznaj więcej szczegółów na temat zabezpieczeń pracy zdalnej dedykowanych dla sektora administracji publicznej! Pobierz artykuł