Strategiczne technologie AD 2011

Na liście strategicznych technologii Gartnera na ten rok pojawiły się m.in. aplikacje mobilne i wszechobecne przetwarzanie kontekstowe. Czy tego potrzebują też klienci?

Gartner po raz kolejny określił 10. technologii, które mają mieć strategiczne znaczenie dla przedsiębiorstw w nadchodzącym roku. Analitycy Gartnera definiują technologię strategiczną jako taką, która będzie miała znaczący wpływ na sposób działania przedsiębiorstwa w ciągu kolejnych trzech lat, wprowadzając znaczące zmiany w funkcjonowaniu działu IT lub wręcz całej firmy, wymuszając inwestycje i narażając firmę na niebezpieczeństwo zbyt późnego zorientowania się, że krajobraz technologiczny ulega zmianie.

Redakcja poleca:
Raport COMPUTERWORLD TOP 200 - wydany już po raz 20 - jest najpełniejszym opracowaniem poświęconym rynkowi teleinformatycznemu. Prezentuje szczegółowe dane finansowe, informacje rynkowe i komentarze analityków dotyczące dostawców nowoczesnych technologii. Przybliża co robią oraz jakie produkty i usługi IT mogą zaoferować twojemu przedsiębiorstwu. Raport uzupełniają wyniki, dane teleadresowe i informacje o kluczowych osobach.

1 mld

ludzi posiada już wielofunkcyjne smartfony z na tyle dużymi wyświetlaczami, by mogły funkcjonować jako idealne połączenie mobilności i Internetu.

Technologia strategiczna może być technologią istniejącą już od kilku lat, ale dopiero teraz wchodzącą stopniowo w stadium dojrzałości lub osiągającą szersze zastosowania. Niektóre z opisanych przez analityków Gartnera technologii - jak cloud computing, technologie społecznościowe czy przekaz wideo - nie wymagają szerszego omówienia, bo wielokrotnie już to robiliśmy i wiele firm ma za sobą szereg doświadczeń z ich wykorzystania. Kilka innych jest jednak zdecydowanie bardziej futurystycznych i choć rok 2011 za chwilę znajdzie się na półmetku, to dla wielu osób, nawet blisko związanych z informatyką, technologie te nadal są mało znane. Inne są znane od lat, ale ich biznesowy potencjał nadal budzi wątpliwości.

Tablety i aplikacje mobilne

Ponad miliard ludzi posiada już wielofunkcyjne smartfony z na tyle dużymi wyświetlaczami, by mogły funkcjonować jako idealne połączenie mobilności i Internetu. Do końca 2011 roku trzy na cztery urządzenia mobilne będą wyposażone w GPS. Stały się więc pełnoprawnymi komputerami, zaskakującymi możliwościami przetwarzania danych i umożliwiającymi dostęp do Internetu szerokopasmowego. Urządzenia takie jak iPhone doczekały się setek tysięcy dedykowanych aplikacji, a Apple udało się stworzyć spójny infosystem przepływu danych. Obcowanie z Internetem za ich pośrednictwem - i korzystanie z możliwości lokalizacji, kontekstowości, rozpoznawania ruchu - jest dla wielu użytkowników tak satysfakcjonujące, że coraz większa ich liczba nawiązuje kontakt z firmami i serwowanymi przez nie treściami właśnie w ten sposób, co skłania firmy z kolei do wypuszczania na rynek dedykowanych aplikacji i podejmowania prób zyskania w ten sposób przewagi nad tymi konkurentami, którzy ograniczają się do serwowania swoim użytkownikom treści z przeglądarki.

W innym raporcie dotyczącym urządzeń mobilnych Gartner zwrócił uwagę na to, że kolejne wersje Bluetooth umożliwią powszechniejsze wykorzystanie sensorów w takich branżach jak fitness, opieka zdrowotna i kontrola zanieczyszczenia środowiska i umożliwią szersze wykorzystanie scenariuszy, w których obecność lub nieobecność właściciela sprzętu czy budynku warunkuje działanie zainstalowanych urządzeń. Bluetooth może również zastąpić w wielu sytuacjach tradycyjne połączenia sieciowe, umożliwiając choćby wykorzystanie telefonów do ładowania filmów dotyczących danej wystawy w chwili wejścia do muzeum.

Nie ma wątpliwości, że technologie mobilne mają potencjał i że firmy będą musiały zastanowić się nad tym, czy nie jest konieczne opracowanie wersji przynajmniej niektórych programów, przeznaczonych zarówno dla pracowników, jak i dla klientów, na tablety i w jaki sposób poradzić sobie z systematycznie zwiększającą się liczbą platform wykorzystywanych przez użytkowników.

Analizy następnej generacji

50%

firm z listy Fortune 500 - wg Gartnera - do roku 2013 zaangażuje się w projekty kontekstowego przetwarzania danych

Zwiększająca się moc obliczeniowa komputerów, włączając w to urządzenia mobilne, w połączeniu z coraz większym usieciowieniem, umożliwia dokonanie przełomu w sposobach podejmowania decyzji biznesowych. Modelowanie i symulowanie przyszłości staje się coraz łatwiejsze, zastępując w ten sposób prostą analizę danych z przeszłości.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200