Visual Studio 2010, czyli nowe narzędzie dla programistów internetowych

Dotychczas, każda kolejna wersja Visual Studio wnosiła bardzo dużo nowości. Podobnie jest i w przypadku najnowszej odsłony, Visual Studio 2010.

Dostarczanie coraz doskonalszych narzędzi dla programowania w środowisku Windows ma popularyzować tę rodzinę systemów operacyjnych. Miarą sukcesu rynkowego każdego kolejnego Visual Studio są wdrożenia rozwiązań opartych o najnowsze narzędzia i wersje oraz migracje do nowej platformy.

Popularność aplikacji internetowych nieustannie rośnie, uzyskują one coraz większą przewagę nad rozwiązaniami pracującym na stacjach roboczych, także w większości zastosowań biznesowych. Nie powinien zatem dziwić tak duży nacisk kładziony na popularyzację i rozwój rozwiązań ASP.NET. Dotychczas, każda wersja Visual Studio wnosiła bardzo dużo nowości w tym zakresie, i podobnie jest w przypadku najnowszej odsłony, Visual Studio 2010.

Zestaw nowości

Znacznie rozbudowano cachowanie stron, przy czym za sprawą providerów cachowania można skonfigurować składowanie stron w pamięci podręcznej na dowolnym zasobie. Opcja ta umożliwia uzyskanie lepszej wydajności aplikacji, które będą mogły intensywnie wykorzystać cache.

Ciekawa wydaje się także funkcja autostartu wybranych aplikacji ASP.NET. Będzie to przydatne przy rozwiązaniach, które wykonują dużo czasochłonnych operacji przy inicjalizacji następującej przy pierwszym żądaniu odebranym przez aplikację. Aby uruchomić autostart aplikacji, wystarczy dokonać odpowiednich wpisów w plikach konfiguracyjnych. Niestety, ta funkcjonalność jest dostępna tylko wtedy, gdy dysponujemy IIS 7.5 dostarczonym razem z Windows Server 2008 R2 (starsze wersje serwera nie obsługują tej opcji).

Poza tym administratorzy, którzy decydują się uruchamiać kilka aplikacji ASP.NET w pojedynczym procesie IIS-a, będą mogli osobno monitorować ich wydajność.

Rozszerzono również Microsoft Ajax Library. Dysponujemy teraz elementem Script Loader, który pozwoli na załadowanie skryptów wymaganych przez daną kontrolkę i wykonanie ich w odpowiedniej kolejności.

Lepsza integracja kodu

Dzięki nowym kontrolkom i szablonom w nowej wersji VS, znacznie łatwiej odbywa się integracja kodu wykonywanego po stronie klienta ze zdalnymi bazami danych. Dostępne źródła to: usługi sieciowe (Web services), WCF Web services, ADO.NET Data Services oraz systemy zwracające dane w formacie JSON. Osiągnięto to za sprawą nowych kontrolek i szablonów. Nie zapomniano także o fundamencie ASP.NET, czyli Web Forms. W wersji 4 programiści uzyskują większą kontrolę nad View State oraz lepszy dostęp do funkcjonalności oferowanych przez przeglądarkę. Można łatwo sprawdzić jej typ oraz wspieraną przez nią wersję JavaScript.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200