Opcje dla wirtualizacji

Przedstawiamy testy kilku rozwiązań SAN średniego rozmiaru, dobrze nadających się do zastosowania przy wirtualizacji w centrach danych.

Opcje dla wirtualizacji

Testami objęto pięć systemów SAN klasy midrange wyposażonych w rozwiązania wspierające wirtualizację: Compellent Storage Center 4.0, Dell EqualLogic PS 4000, HP StorageWorks 2000sa G2 Modular Smart Array, Pillar Axiom 600 firmy Pillar Data Systems oraz (praktycznie do samodzielnego montażu) tandem vTrak E610f (sprzęt firmy Promise) i SANmelody 3.0 (oprogramowanie firmy DataCore). Koszty poszczególnych rozwiązań bardzo się różnią - od mniej niż 10 tysięcy USD za zestaw Promise Technologies i DataCore do 130 tysięcy USD za urządzenia firmy Pillar Data Systems. Wszyscy producenci posiadają w swojej ofercie modele od tanich "starterów" po wysokowydajne systemy projektowane do użytku w centrach danych.

Wirtualna maszyna używa pliku na dysku do symulacji fizycznego napędu. Taki plik może znajdować się na dysku lokalnym serwera lub w sieci SAN. W tym drugim modelu plik można powielić używając funkcji kopii migawkowej, można go łatwo przenieść do drugiego urządzenia dla poprawienia skalowalności lub zminimalizowania ryzyka awarii.

Przy pomocy kopii migawkowej (snapshot) można łatwo wykonać backup wirtualnego dysku podczas działania VM. Taką kopię można sklonować, a następnie użyć jako nową maszynę. Proces konwersji snapshotów na nowe woluminy i montowanie ich różni się w zależności od platformy; różnica nie dotyczy tak bardzo samej procedury wykonania zadania co czasu, jaki zabiera. W czasie testów stworzono 100 GB wolumin, w którym utworzono kilka, kilkanaście plików VMDK. Taki zestaw pracował kilkanaście dni, po czym sklonowano wolumin i podłączono jako kolejną maszynę. W zależności od platformy, czas potrzebny na wykonanie operacji wynosił od kilku sekund do prawie dwudziestu minut.

Compellent Storage Center 4.0

System dostarczony do testów składał się z kontrolera i dwóch zestawów dysków twardych: jeden z szesnastoma wysokowydajnymi dyskami 300 GB 15 tys. obr/min oraz drugi, z ośmioma dyskami SATA 500 GB (i miejscem na jeszcze osiem), co łącznie daje rozporządzalną przestrzeń ponad 8,5 TB. Wszystkie zestawy wyposażone były w redundantne kontrolery oraz zasilacze dla w pełni nadmiarowego, dwuścieżkowego systemu 4 Gbps Fibre Channel. W skład zestawu wchodziło również oprogramowanie: server instant reply (do kopii migawkowych), dynamic capacity (zarządzanie i utrzymanie SAN), data progression (automatyczna migracja danych w ramach SAN) oraz synchroniczna i asynchroniczna replikacja. Cena zestawu wynosi 68.709 USD i jest druga w tym zestawieniu.

Tworzenie woluminów poprzez konsolę pracującą w przeglądarce jest proste i nie nastręczające problemów, a przy tym bardzo szybkie (zadanie połączenia kilku kopii migawkowych w jeden wolumin zabrało mniej niż 10 sekund przy rozmiarze 100 GB). Ustawienie replikacji, nawet dla zdalnego systemu w innej lokacji, również trwa bardzo krótko. Obsługiwane jest także przenoszenie danych między różnymi dyskami; automatyczne, w miarę potrzeb. System umożliwia wykonanie ośmiu podłączeń 4Gbps FC, co wystarcza do połączenia kilku serwerów VMware z szesnastoma lub więcej maszynami wirtualnymi na każdym bez strat wydajności.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200