Wiadomo, że nic nie wiadomo

Podsumowujący ubiegły rok raport Computerworld TOP200 pokazuje, że był on dla branży całkiem dobry. Choć firmy żyjące z - podpisywanych w IV kwartale - dużych kontraktów infrastrukturalnych nieco straciły. Jaki będzie ten rok?

Ankietowane przez nas - na potrzeby raportu Computerworld TOP200 - firmy raczej pesymistycznie podchodzą do roku 2009. Jedynie 14% ocenia koniunkturę jako lepszą od ubiegłorocznej. Zdecydowana większość - ponad 63% - uważa, że będzie ona nieco lub dużo gorsza. Tymczasem rok 2008 za dobry lub bardzo dobry uznało aż 68% firm! Wzrost przychodów osiągnęło w nim 224 na 288 firm, które odpowiedziały na naszą ankietę. Największe wzrosty odnotował NetLine Group (440%) i Consortia (316%), a spadki Optimus (-52%) i polski oddział Sun Microsystems (-44%). Średnia prognoza wzrostu przychodów ankietowanych firm w tym roku to ok. 15,7%, podczas gdy przed rokiem było to 29%. Tymczasem sam rynek urósł o ok. 15% do 11,4 mld USD.

Wiadomo, że nic nie wiadomo

Ocena koniunktury w 2009 r.

Tymczasem IDC Poland tak często w ostatnich czasach koryguje prognozy wzrostu/spadku rynku IT na ten rok, że nawet przestało je upubliczniać. Wiadomo jedynie, że kryzy dotyka w tym roku największym stopniu dostawców sprzętu informatycznego. Ta część rynku IT - stanowiąca zresztą jego lwią część, bo ok. 60% - prawdopodobnie znacząco się zmniejszy. Sprzedaż usług i oprogramowania ponoć jakoś się trzyma. Widać to chociażby po wynikach i planach spółek giełdowych takich, jak Asseco Poland, Infovide-Matrix, czy Sygnity. Dziś jednak nie wiadomo, czy te dwa segmenty utrzymają poziom wydatków z roku 2008, czy może o kilka procent zwiększą swoją wartość. Zapewne dopiero końcówka tego roku przyniesie odpowiedź na te pytania.

15%

to wg IDC Poland wielkość wzrostu polskiego rynku IT w 2008 r.

Wracając jednak do roku ubiegłego, liderem rankingu Computerworld TOP200 - choć mogący poszczycić się niewielkim w tym roku wzrostem - niezmiennie od kilku już lat pozostał HP Polska. Choć po piętach depczą mu już zarówno najwięksi dystrybutorzy - jak ABC Data i Action - jak i Asseco Poland. Zgodnie z danymi szacunkowymi dotyczącymi wyników za roku ubiegły polskiego oddziału Hewlett-Packard (ok. 2,8 mld zł), jego sprzedaż praktycznie zrównała się z przychodami skonsolidowanymi rzeszowskiej grupy kierowanej przez Adama Górala. W przypadku AB, które w zeszłym roku przejęło czeskiego dystrybutora - przychody skonsolidowane tej nowej grupy były nawet nieznacznie większe niż HP Polska (wyniosły prawie 2,9 mld zł). To ostatnie nie dolicza jednak do swoich przychodów centrum Business Process Outsourcing we Wrocławiu.

Sporo przetasowań zaobserwowaliśmy w pozostałych, badanych przez nas kategoriach rynku. Przykładowo, dzięki

przejęciu Prokom Software, Asseco Poland stało się największą firmą usługową w Polsce. Pozbawiając tego tytułu HP Polska, podobnie, jak Blue Media pozbawiło go czołowego miejsca w rankingu największych dostawców usług outsourcingowych. Comarch utrzymał swoją pozycję największego dostawcy usług integracyjnych, ale stracił - na rzecz Ericpol Telecom - tytuł największego eksportera. To ostatnia firma zaś oddała tytuł największego dostawcy oprogramowania na zamówienie ABG. Liderem wśród sprzedawców oprogramowania własnego pozostał jednak Microsoft.

Więcej w tegorocznym raporcie Computerworld TOP200 "Ranking firm informatycznych i telekomunikacyjnych 2008", w którym m.in. 50 tabel prezentujących wyniki firm z podziałem na przychody z poszczególnych branż ITC i sektorów, w których działają ich klienci. Najnowsze wydanie raportu TOP200 w wersji drukowanej można już zamówić pod adresem mailto:[email protected] lub nr. tel. (022) 321 77 77 .

Liderzy roku 2008

Największa firma informatyczna: HP Polska

Największy operator: Telekomunikacja Polska (GK TP)

Największa firma telekomunikacyjna: mPunkt Polska

Największa firma świadcząca usługi: Asseco Poland (GK Asseco)

Największa firma sprzedająca oprogramowanie własne: Microsoft

Największa firma świadcząca usługi integracji: Comarch (GK Comarch)

Największa firma świadcząca usługi outsourcingu: Blue Media

Największa firma świadcząca usługi oprogramowania na zamówienie: ABG (GK Asseco)

Największa firma świadcząca usługi doradcze: IBM Polska

Największa firma świadcząca usługi serwisowe: HP Polska

Największa firma świadcząca usługi szkoleniowe: Combidata Poland (GK Asseco)

Największy eksporter IT: Ericpol Telecom

Firma o największym wzroście przychodów: NetLine Group

Największa firma oferująca system ERP: SAP Polska

Największy producent sprzętu: PC Factory

Największy dystrybutor: ABC Data sp. z o.o.

Firma o największej sprzedaży do sektora administracji publicznej: IBM Polska

Firma o największej sprzedaży do sektora bankowego: Asseco Poland (GK Asseco)

Firma o największej sprzedaży do sektora przemysłowego: Asseco Poland (GK Asseco)

Firma o największej sprzedaży do sektora utilities: Winuel (GK Sygnity)

Firma o największej sprzedaży do sektora telekomunikacyjnego: Ericpol Telecom

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200