W kierunku software'u

O nowej strategii firmy rozmawiamy z Piotrem Wierzbickim, prezesem Sun Microsystems Poland.

O nowej strategii firmy rozmawiamy z Piotrem Wierzbickim, prezesem Sun Microsystems Poland.

Sun, znany do tej pory przede wszystkim z rozwiązań dla rynku korporacyjnego, coraz bardziej interesuje się sektorem MŚP. Co Sun ma do zaproponowania małym i średnim firmom?

Sun już od 2, 3 lat bacznie przygląda się sektorowi małych i średnich firm. Półtora roku temu pojawiły się pierwsze produkty przeznaczone specjalnie dla tego rynku. Oczywiście, nasze wcześniejsze rozwiązania też były stosowane w MŚP, niemniej, ze względu na ich moce obliczeniowe, nie mogły być w pełni wykorzystywane. Teraz mamy Solarisa na platformie AMD i SPARC, Linuksa, maszyny jedno- i wieloprocesorowe, serię stacji roboczych. Dysponujemy również ofertą software'ową - środowisko Linuksa i Solarisa na platformie x86. Zaczęliśmy rok temu od wprowadzenia pakietu StarOffice. Obecnie oferujemy kolejny produkt: Java Enterprise System dla przedsiębiorstw i Java Desktop System (JDS) dla mniejszych firm. JDS jest kompletnym, zintegrowanym pakietem, obejmującym: system operacyjny, oprogramowanie biurowe, przeglądarkę, kalendarz, pocztę.

Czy Java Desktop System ma być alternatywą dla Windows?

Tak, to alternatywa dla Windows. Także pod względem ceny. Na rynku amerykańskim pakiet będzie sprzedawany klientom indywidualnym w sieci supermarketów Wal-Mart. Dla Suna jest to nowość. Użytkownikiem końcowym staje się nie tylko podmiot gospodarczy, ale także osoba fizyczna.

Microsoft nie jest jednak jedynym konkurentem. Do tej pory aplikacje były kupowane u różnych producentów i następnie integrowane w środowisku klienta. JDS to zintegrowane rozwiązanie, jeden pakiet obejmujący wszystkie aplikacje "od a do z". Czas wdrożenia takiego rozwiązania jest nieporównywalnie krótszy, a wygoda olbrzymia.

Jakie są perspektywy sprzedaży na rynku polskim? Czy jest zainteresowanie JDS?

W kierunku software'u
Oczekujemy pozytywnego odzewu na rynku. Optymistycznie nastrajają m.in. wyniki sprzedaży StarOffice w. 6 - spotkaliśmy się z ciepłym przyjęciem, z tej oferty chętnie korzystają: administracja państwowa, lokalna i inne instytucje o niewysokich budżetach IT. Dlatego wydaje się nam, że JDS, jako kompletne, zintegrowane rozwiązanie będzie bardzo dobrą propozycją dla podmiotów, które nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi o zasoby informatyczne. Trwają jeszcze prace nad polonizacją pakietu.

W ubiegłym roku Sun zawarł z firmą Red Hat umowę o partnerstwie, na mocy której są oferowane serwery Suna działające pod kontrolą systemu Red Hat Enterprise Linux. Czy Sun planuje (wzorem Novella) przejęcie Red Hat?

Polityka inwestycyjna Suna w zakresie przejmowania firm czy współpracy z firmami trochę się zmieniła. Decyzje są podejmowane bardziej selektywnie, często dotyczą małych firm, które mają w ofercie coś nas interesującego. Najczęściej są to przejęcia "technologiczne". Czy z Red Hat tak będzie, trudno powiedzieć. Wiele firm prowadzi rozmowy z dostawcami dystrybucji Linuksa, bo wszyscy widzą w tym rynek.

Sun promuje rozwiązania grid computing do przetwarzania danych w siatkach do zarządzania klastrami opartymi na Linuksie. Kto powinien się interesować takimi rozwiązaniami?

Od strony technologicznej to rozwiązanie sprawdzone, działa stabilnie, obniża koszty przetwarzania danych. Na rynku istnieje pewna bariera psychologiczna przed stosowaniem takich rozwiązań, wynikająca z potrzeby trochę innego podejścia do komputera (konieczność udostępnienia swoich zasobów, kwestia bezpieczeństwa itp.). Takie obawy są jednak naturalne przy wprowadzaniu nowej technologii. To są rozwiązania nie tylko dla dużych. Wprawdzie obowiązuje efekt skali, tzn. im więcej komputerów w sieci grid, tym łatwiej i taniej można przeprowadzać obliczenia, ale korzyści odniosą wszyscy. Oczywiście, potrzebna jest wiedza na temat zarządzania takim środowiskiem ze strony administratorów.

Są już pierwsze wdrożenia w przemyśle, bankowości, tam gdzie są potrzebne duże moce obliczeniowe. Ten rynek się rozwija, a korzyści są oczywiste: większe wykorzystanie zasobów, niższe koszty rozwiązania, duża elastyczność.

Co się zmieniło w strategii firmy? Czy Sun stawia teraz na oprogramowanie?

Oprogramowanie stanowi coraz ważniejszy element naszej oferty. Uporządkowaliśmy system uaktualniania oprogramowania. Nowe wersje wszystkich produktów będą wprowadzane tego samego dnia, raz na kwartał. W tym samym czasie nowe produkty będą integrowane z poprzednimi, tak by zapewniały bezproblemowe funkcjonowanie. Ścieżka rozwoju poszczególnych produktów jest teraz jasna - klienci wiedzą, czego i kiedy się spodziewać.

Kolejny przełom w filozofii Suna, utożsamianego dotąd z maszynami klasy high-end, to wprowadzenie do oferty małych, tanich rozwiązań skierowanych do MŚP. Będzie to seria linuksowych serwerów z procesorami AMD. Pierwsze produkty powinny się pojawić w połowie roku.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Anna Machol

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200