Przyczółek zdobyty

Z Larsem E. Svenssonem, prezesem polskiego oddziału Ericssona, rozmawia Andrzej Maciejewski.

Z Larsem E. Svenssonem, prezesem polskiego oddziału Ericssona, rozmawia Andrzej Maciejewski.

Podpisanie umowy z Netią stanowi ważne wydarzenie na polskim rynku telekomunikacyjnym. To jednocześnie sygnał dla konkurencji, że w końcu otwiera się rynek managed services...

Jest to niewątpliwie bardzo ważny krok naprzód. Udało się zdobyć pierwszy tego rodzaju kontrakt, pozwalający uzyskać nam ważne referencje i wykorzystać przewagę w przyszłości. Należy jednak pamiętać, że teraz nasi konkurenci będą starać się o kolejne projekty jeszcze bardziej intensywnie.

Czy polscy operatorzy telekomunikacyjni są gotowi na outsourcing?

Przekazanie części działalności firmie zewnętrznej to nowa koncepcja nie tylko dla operatorów w Polsce. I trzeba przyznać, że wzbudza ona nadal pewne obawy. Outsourcing to dla nich utrata kontroli. Tymczasem jest zupełnie na odwrót - outsourcing oznacza pełną kontrolę. Głównym jej instrumentem jest kontrakt, który obliguje dostawcę tego typu usług do wykonania jak najlepiej powierzonych zadań. W przeciwnym wypadku umowa może zostać unieważniona. Nawet z własnymi pracownikami nie podpisuje się nigdy takiego kontraktu.

Przyczółek zdobyty

Lars E. Svensson, prezes polskiego oddziału Ericssona

Operatorzy telekomunikacyjni, w szczególności komórkowi nadal są w bardzo dobrej kondycji finansowej. Nie potrzebują więc jeszcze szukać oszczędności w outsourcingu. Za 2, 3 lata sytuacja prawdopodobnie ulegnie zmianie. W tej chwili pracujemy nad wspólnym projektem z jednym z polskich operatorów mobilnych. Powinien zostać zamknięty w ciągu 2, 3 miesięcy. Różni się on jednak od kontraktu z Netią. Wydaje mi się, że cała trójka operatorów komórkowych w Polsce dopiero zaczyna rozważać jakąś formę outsourcingu. Grupa Frances Telecom jest bardzo przychylna tego rodzaju rozwiązaniom i - jako jej globalny dostawca - jesteśmy na dobrej pozycji wyjściowej.

Bardzo interesują nas usługi dla operatorów mobilnych ze względu na fakt, iż globalnie należymy do największych dostawców infrastruktury komórkowej. Kontrakty outsourcingowe byłyby więc naturalnym etapem w rozwoju naszej oferty. Wiążą nas codzienne kontakty biznesowe, które mogą być dobrą okazją do negocjacji.

Jak wygląda finansowa strona kontraktu?

Na podstawie umowy z Netią bierzemy na siebie koszty utrzymania sieci. Celem podobnych operacji jest obniżenie kosztów z tym związanych o 15-20%. W przypadku Netii, która wcześniej przeprowadziła restrukturyzację, wyliczyliśmy, że oszczędności sięgną 7-8%. Udało mi się przekonać centralę do wsparcia finansowego tego projektu, m.in. dzięki temu wygraliśmy ten kontrakt. Przy pracach nad kontraktem z Netią wspierał nas doświadczony zespół naszej centrali. Polski zespół zyskał zaś dzięki temu odpowiednie doświadczenie i kompetencje wymagane przy kolejnych umowach.

Czy zamierzacie poszerzyć kontrakt z Netią?

Tego rodzaju umowy zawsze umożliwiają negocjacje dotyczące rozszerzenia obszarów umowy. Dzięki temu, że podpisaliśmy kontrakt, będziemy znali tę firmę od środka.

Jakie są widoki na kontrakt z P4?

P4 prawdopodobnie będzie korzystać z Centrum Nadzoru nad Siecią Netii, które zostało przekazane nam na podstawie zawartej umowy outsourcingowej.

Czy jest szansa, że klienci Ericssona z innych krajów przeniosą do Polski zarządzanie sieciami?

Polska ma istotne zalety - wysoko wykwalifikowaną kadrę i niskie koszty. Dlatego dobrze nadaje się na centrum usług outsourcingowych, które mogłoby obsługiwać klientów z całej Europy.

Wzorem innych centrów Ericssona liczycie również na klientów spoza branży telekomunikacyjnej? Czy w ten sposób zaczynacie konkurować z IBM i HP?

Rynek ten ma duży potencjał. Weźmy choćby pod uwagę największe polskie spółki z branży paliwowej i ubezpieczeniowej. Myślę, że moglibyśmy starać się o te kontrakty obok IBM, HP, czy lokalnych, polskich graczy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200