Powiększanie rynku

Rozmowa z Jonathanem Schwartzem, prezesem i dyrektorem zarządzającym Sun Microsystems.

Rozmowa z Jonathanem Schwartzem, prezesem i dyrektorem zarządzającym Sun Microsystems.

Jakie korzyści odniosą klienci Sun Microsystems, jeśli Solaris zostanie udostępniony w modelu open source? Do jakich klientów firma zamierza zaadresować taką ofertę?

Oczywiście, nadal obsługujemy naszych obecnych klientów, oferując im aktualną wersję Solaris. Udostępnienie systemu wraz z kodem źródłowym to sposób na dotarcie do nowych klientów oraz tych klientów, którzy zdecydowali się uruchomić system na komputerach HP, Dell czy IBM oraz sprzęcie ok. 400 innych producentów.

Klienci mówią nam o chęci wykorzystywania oprogramowania open source - chcą mieć możliwość zapoznania się z kodem źródłowym, a być może nawet modyfikowania go w celu eksperymentowania z wydajnością. W niektórych przypadkach jest to, być może, zwykła ciekawość. Tak czy owak, stwarza nam to możliwość pozyskania klientów z innych niż dotychczas grup.

Czy aktualni klienci także odniosą korzyści?

Oczywiście. Udostępnienie kodu źródłowego systemu operacyjnego ma wyłącznie zalety. Przejrzystość to pozytywna cecha.

Jakie nowe grupy klientów Sun spodziewa się pozyskać?

Powiększanie rynku

Jonathan Schwartz, prezes i dyrektor zarządzający Sun Microsystems

Biorąc pod uwagę cenę oprogramowania open source - brak jakichkolwiek opłat licencyjnych - to doskonały sposób na dotarcie do wielu nowych rynków. Bariery wykorzystywania Solaris zostały praktycznie zredukowane do zera. Jakie rynki zainteresują się ofertą? Myślę, że wszystkie, zaczynając od brazylijskich agencji rządowych, które oficjalnie opowiedziały się za wykorzystywaniem oprogramowania open source, po środowiska akademickie, które potrzebują dobrej platformy do szkolenia studentów.

Czy Sun ma gotowy plan oferowania bazy danych w modelu open source? Czy może Scott McNealy, opowiadając o tym, chciał jedynie powiedzieć coś prowokacyjnego?

Jeśli platforma aplikacyjna ma być kompletna, musi zawierać element umożliwiający przechowywanie danych. Może to być system plików, system katalogowy, repozytorium wiadomości, motor serwera aplikacyjnego - wszystkie te technologie to pewna forma bazy danych. Dotychczas nie przygotowaliśmy jedynie bazy danych SQL. W modelu open source dostępne są technologie tego typu, np. MySQL i PostgreSQL. Chcemy jednak obejmować wszystkie obszary, nie tylko systemy plików. Musimy odnieść się do problemu bazy danych SQL. Mówimy o tym na poważnie.

Czy Sun zamierza zastosować taki sam model jak w przypadku Linuxa i Java Desktop System, tzn. wykorzystać istniejący produkt open source i zmodyfikować go do własnych potrzeb i oferować jako produkt Sun?

Nie podjęliśmy jeszcze decyzji. Klienci chcą alternatywy dla obecnych technologii. Systematycznie pytają nas, czy pracujemy nad tym.

A zatem, jest to raczej kwestia "kiedy", a nie "czy"?

Zgadza się.

Jeśli Solaris dla procesorów x86 zyska popularność, czy nie oznacza to spadku sprzedaży komputerów z procesorami UltraSPARC? Jak Sun zamierza zachować równowagę?

Około 20% klientów w ciągu pierwszych 10 dni po udostępnieniu nowej wersji w Internecie pobrało Solaris 10 w wersji na platformę UltraSPARC. Pozostałe 80% pobrało wersję na platformę x86, z czego większość stanowiły wersje przeznaczone dla sprzętu produkowanego przez firmy konkurencyjne.

Można na to spojrzeć na dwa sposoby. Pierwszy to taki, że straciliśmy szansę sprzedaży sprzętu tym, którzy pobrali Solaris dla komputerów innych producentów. Ja wolę jednak inną perspektywę. Kontakty do osób, które pobrały tę wersję Solaris, to doskonały materiał dla naszych handlowców. Patrzę więc na to jak na metodę powiększenia rynku.

System pobrało ponad pół miliona osób. Jaki udział mieli dotychczasowi klienci Sun?

Większość z nich nie była klientami Sun Microsystems. Ci, którzy pobierają system z sieci, to zwykle programiści albo małe firmy.

Czy w dalszej perspektywie klienci wykorzystujący komputery z procesorami UltraSPARC nie zmienią ich - ze względów oszczędnościowych - na platformę x86, np. Solaris/Opteron?

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli chodzi o sprzedaż komputerów z procesorami Opteron, jesteśmy numerem jeden na świecie. Byłaby to dla nas szansa na dalsze zwiększenie sprzedaży. Klienci zawsze mają wybór. Trudno odnosić się do tego negatywnie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200