Na gorąco: Andrzej Jaskulski

Szef nowego Asseco Systems, powstałego w wyniku porządków w Grupie Asseco,o roli nowego, dużego integratora infrastrukturalnego na polskim rynku.

Szef nowego Asseco Systems, powstałego w wyniku porządków w Grupie Asseco,o roli nowego, dużego integratora infrastrukturalnego na polskim rynku.

Na gorąco: Andrzej Jaskulski

Andrzej Jaskulski

Sąd zarejestrował właśnie wchłonięcie przez Asseco Systems zasobów i kompetencji integracyjnych z Asseco Poland, dawnego Prokom Software, ABG i OptiX Polska. Jak wygląda nowa firma?

Przed przejęciem zasobów integracyjnych pozostałych spółek Grupy zatrudnialiśmy ok. 220 osób, teraz 380. Przed fuzją z tą sferą działalności związanych było ok. 600 osób. Ich kompetencje nakładały się, firmy często ze sobą konkurowały. Musieliśmy przeprowadzić trudny, ale konieczny proces "odchudzenia". Jednym z celów zmian w strukturach i podziale kompetencji w Grupie było podniesienie efektywności tej części działalności.

O ile spadły koszty firmy?

W obszarze integracji zmniejszyliśmy zatrudnienie o ok. 200 osób. W skali roku są to istotne oszczędności, choć w tym trzeba jeszcze uwzględnić np. koszty odpraw. Jesteśmy dobrze przygotowani do trudnego przyszłego roku. Reorganizację w Grupie Asseco Poland dokonaną przez Adama Górala można uznać za ruch wyprzedzający, choć zapewne - gdy podejmował taką decyzję - nie spodziewał się on tak głębokich zawirowań na światowych rynkach finansowych.

OptiX został wchłonięty w całości?

Część związana z rozwiązaniami firmy FileNet trafiła do Asseco Poland. My przejęliśmy zasoby i kompetencje odpowiedzialne za archiwizację i backup, platformy integracyjnej EAI oraz systemy mainframe.

Z kim nowe Asseco System będzie konkurowało?

Specjalizujemy się w dużych projektach infrastrukturalnych, do poziomu aplikacji - a więc budowie data center i systemów automatyki budynków, sieci, budowy systemów bezpieczeństwa, outsourcingu, rolloutach np. paru tysięcy komputerów i serwisie. Drugi kierunek to budowanie i optymalizacja infrastruktury IT pod aplikacje i rozwiązania innych spółek Grupy, w których zostały jedynie osoby do kontaktów z nimi. Wśród naszych konkurentów można więc wymienić wszystkie duże firmy IT od HP i IBM, po Comarch, Sygnity czy Qumak-Sekom.

Jak będzie wyglądać teraz współpraca nad projektami w ramach Grupy?

Wszystko będzie zależeć od tego, co będzie przedmiotem postępowania. Jeśli będzie to rozwiązanie pod klucz, łącznie z budową aplikacji, to głównym kontraktorem stanie się Asseco Poland lub ABG. Jeśli zaś chodzi o rozwiązania czysto infrastrukturalne, to będziemy występować w przetargach samodzielnie lub w konsorcjach. A tego typu przetargów jest sporo na rynku, zwłaszcza związanych z budową centrów danych. Chcemy też oferować usługi klientom, z którymi już współpracuje ABG lub Asseco Poland, w tym na pewno Grupie PZU.

Połączono zasoby pięciu spółek, jak wygląda struktura nowego Asseco Systems?

Powstały cztery piony. Pierwszym - Automatyki budynków i budowy data center, utworzonym na bazie zasobów dawnego Asseco Systems i ABG, kieruje Tadeusz Kij, który przyszedł do nas półtora roku temu z Prokom Software. Drugim pionem - Komputerów PC i usług serwisowych, zarządza Rafał Gutkowski, także ze starego Asseco Systems. Z kolei Maciej Gawlikowski z ABG objął kierownictwo pionu Integracji i architektury systemów, w tym systemów bezpieczeństwa i telekomunikacyjnych. Za ostatni pion - Systemów i Oprogramowania Narzędziowego, zajmujący się systemami mainframe, backupem i archiwizacją, oraz systemami platform integracyjnych aplikacji oraz systemami monitorowania i zarządzania usługami - odpowiada zaś Andrzej Retman, były prezes firmy OptiX.

Na rozwój której działalności chcą Państwo położyć największy nacisk?

W centrum naszego zainteresowania są usługi integracyjne, w tym optymalizacja zasobów, projektowanie i budowa centrów danych oraz outsourcing usług serwisowych. Dysponujemy kilkunastoma lokalizacjami, mamy call center, ale rozpoczęliśmy też autoryzację partnerów, którzy będą nas wspomagać w rejonach, w których nie jesteśmy obecni bezpośrednio. To perspektywiczny rynek.

Jaka jest prognoza przychodów?

Ze względu na to, że Asseco Poland jest notowane na giełdzie, nie możemy jej podać. Dodatkowo skala przeprowadzonych zmian organizacyjnych z pewnością będzie miała wpływ na przesunięcia przychodów we wszystkich spółkach Grupy, a więc także na wyniki roku 2008.

Dossier

O różnicach w pracy w korporacji i spółce polskiej:

Dzisiaj, a mówię to z perspektywy pracy w Grupie Asseco, nie widzę różnic. Jedyna jest w sferze ludzkiej. Wspólnota kulturowa w polskich firmach przekłada się na lepsze wyczucie potrzeb klientów oraz zrozumienie w zespołach.

O problemach dawnego pracodawcy:

Sun to firma, której wiele zawdzięczam. Poświęciłem również wiele pracy i wysiłku, aby zbudować jej silną pozycję w Polsce. Życzliwie więc przyglądam się jej walce o odzyskanie pozycji na świecie i w naszym kraju.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200