Mobilna rewolucja staje się faktem

Tablety ukształtują przyszłość telekomunikacji - przekonuje Rafał Sobiczewski, dyrektor ds. techniki w Alcatel-Lucent Polska.

Jakie wyzwania stoją dziś przed operatorami telekomunikacyjnymi?

Następuje zmiana sposobu wykorzystania sieci przez nas, użytkowników. Coraz bardziej poprzez urządzenia mobilne - smartfony, ale przede wszystkim tablety. Korzystają z nich digital natives - pokolenie urodzone w erze internetu, ale również osoby starsze, dla których tablet jest znacznie łatwiejszy w obsłudze niż komputer PC.

Praca, komunikacja i rozrywka?

Wiele z tych aktywności przenosimy na urządzenia mobilne. Co więcej, cyfrowe pokolenie niebawem wejdzie na rynek pracy. Warto o tym pamiętać, bo spodziewamy się, że przyniesie swój styl pracy i komunikacji - szybkiej, wielowątkowej, w pełny cyfrowej. To przełoży się na zmianę usług telekomunikacyjnych. Lekkie, mobilne urządzenia potrzebują chmury, w której będą dane, aplikacje, usługi. Już dziś technologia pozwala na dostarczanie wideo czy gier, nawet w czasie rzeczywistym. Wierzymy, że tablet przyczyni się do głębokich zmian w sektorze ICT.

Skąd takie przekonanie o kluczowej roli tabletów?

Pokazują to badania dotyczące preferencji użytkowników w zakresie wykorzystania poszczególnych urządzeń. Nie jesteśmy raczej skłonni zamienić telewizora, smartfona czy nawigacji GPS na tablet. Po deklaracjach widać, że zamiast komputerów, konsoli, odtwarzaczy multimedialnych itd. coraz częściej wolimy korzystać z tabletów.

Jakie będą konsekwencje tego trendu?

Wyobraźmy sobie telekomunikacyjną utopię - nieograniczoną dostępność i przepustowość sieci, dającą dostęp do nieograniczonych zasobów, z których korzystamy w nowoczesnych urządzeniach elektronicznych. Według naszych szacunków, obecne sieci musiałyby obsłużyć ruch 45-85 razy większy niż obecnie! Nie jest to możliwe bez zastosowania nowego podejścia do budowy i wykorzystania sieci.

Wiadomo, że korzystamy z wielu sieci - w domu, w pracy, na mieście.

I to sprawia, że potrzebujemy różnych modeli i technologii, aby sprostać zapotrzebowaniu na usługi i ruch w zależności od miejsca wykorzystania. Najczęściej i najaktywniej korzystać z sieci będziemy w domu, gdzie podstawą będzie stacjonarne łącze szerokopasmowe połączone z Wi-Fi. Tutaj problem jest łatwy do rozwiązania małym nakładem pracy i kosztów. Technologia VDSL i wektoring pozwalają zwiększyć przepustowość do 100 Mb/s, co zaspokaja zapotrzebowanie, nie wspominając o możliwościach coraz powszechniej instalowanych systemów opartych na infrastrukturze światłowodowej. Wyzwanie pojawia się, kiedy wychodzimy z domu.

Sama sieć komórkowa już nie wystarczy?

Według naszych szacunków, tradycyjny model budowy sieci 2G/3G oparty na makrokomórkach byłby w stanie obsłużyć zaledwie 1/6 wymaganego ruchu. Dlatego proponujemy mieszany, heterogeniczny, model sieci, w którym sieć makro jest wspierana tysiącami małych komórek. Pozwala to zwiększyć przepustowości od 10 do 40 razy. Trzeba pamiętać, że do gęstej sieci małych komórek będzie potrzebna dobra i wszechobecna infrastruktura stacjonarna, najlepiej światłowodowa.

Od telekomunikacyjnej utopii dzieli nas rzeczywista bariera ekonomicznej sytuacji operatorów.

Rzeczywistość operatorów to spadające przychody i nowe rynkowe regulacje, zwłaszcza w Europie. Aby skorzystać z dobrodziejstw nowych urządzeń, obok tabletu, smartfona i telewizora, bazujących na chmurze, potrzebny jest jeszcze jeden element: sieć. Trend ku mobilności to dla operatorów telekomunikacyjnych szansa na nowe źródła przychodów, ale konieczne jest wdrożenie nowych modeli biznesowych.

Ile mamy na to czasu?

Eksplozja ruchu mobilnego powoli staje się faktem i będzie postępować. Pamiętajmy, że jesteśmy dopiero w połowie drogi do pełnej cyfryzacji. Część zasobów i usług jest już w pełni zdigitalizowana, jednak nie wszystkie. Nadal kupujemy drukowane książki, czasopisma, filmy na płytach CD lub DVD, dlatego też jeszcze nie wszystko przesyłamy przez sieć.

Czego brakuje od strony technologii?

Kluczowa jest pełna migracja sieci stacjonarnych i mobilnych do technologii IP. To umożliwi zastosowanie mechanizmów zarządzania, kontroli i sterowania, które pozwolą twórcom aplikacji na zróżnicowane wykorzystania sieci w zależności od potrzeb, lokalizacji i kontekstu. Kluczowe będzie wykorzystanie synergii między sieciami mobilnymi i stacjonarnymi, w tym masowe wdrożenie małych komórek. Budowa sieci trzeciej czy czwartej generacji w heterogeniczny sposób zapewni wymagany zasięg i pojemność sieci radiowych w miejscach koncentracji użytkowników.

O przyszłym zastosowaniu tabletów będziemy rozmawiać na IX Forum Usług Szerokopasmowych, więcej informacji: broadband2012.computerworld.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200